Zdravie a wellness

29 úžasné výhody meruňiek (Khubani) pre kožu, vlasy a zdravie

29 úžasné výhody meruňiek (Khubani) pre kožu, vlasy a zdravie

Marhule sú malé, zlatý oranžový ovocie čeľade Rosaceae ovocných stromov, ktoré zahŕňajú tiež broskyne, slivky a nektárinky. Tieto plody sú všeobecne k dispozícii v lete, aj keď sú k dispozícii sušené a konzervované marhule celoročne. Chcete sa dozvedieť viac úžasné, marhuľa výhody a fakty, prečítajte tu.

Čo je Marhule?

Marhuľový ovocie, tiež známy ako Khubani / Khumani / Jardalu v Hindi a, Jaldaru 'v Telugu, sa skladá z centrálne umiestnenej jediného semena obklopený chrumkavé aromatické jedlého mäsa. Marhule majú zamatovú kožu a mäso. Nie sú príliš šťavnaté, ale majú hladký a sladkú chuť, ktorá je ľahko pižmový so slabým tartness trochu podobné sliviek. Semeno je tiež jedlý a podobá sa mandle v chuti a vzhľadu. To je uzavretá v tvrdej kamenistej škrupiny často nazývaný "kameň". Olej z týchto semien sa používa pri varení.

Existuje niekoľko odrôd marhúľ z ktorých sú k dispozícii vo vašom miestnom supermarkete alebo ovocného stánku jeden alebo dva. Tieto malé plody sú veľmi univerzálne a môže byť rád obaja čerstvý a sušia hoci tie čerstvé majú vyšší obsah vitamínu C. Sušené marhule sú dlhotrvajúce a sú všeobecne prednostné Diéta ako desiatu. Okrem toho, že sú výživnejšie ako ich náprotivky čerstvé. Okrem toho, že konzumované tak, ako sú tieto plody sú pochúťkou, ktorá môže byť použitá v mnohých spôsoby a recepty.

load...

Marhule Výhody

Marhuľa ovocie je prospešné pre zdravie. Denná spotreba marhule ovocie môže byť len vec, ktorú potrebujete, aby zostali na zdravý najlepšie váš. Niektoré z výhod marhúľ pre vlasov a zdravie pokožky, sú nasledujúce:

Zdravie Výhody marhule

Marhule sú zdravá ako akékoľvek iné ovocie, ako sú jablká, hrušky, pomaranče a banány. Okrem toho môžu byť vynikajúci diétne potraviny, pretože sú extrémne nízky obsah kalórií a vysoký obsah antioxidantov a vlákniny. Obe čerstvé a sušené marhule sú rovnako prospešné kvôli ich hustej obsahom živín. Tu sú najlepšie marhuľovej prínos pre zdravie.

1. Anti-Cancer

Marhule sú bohaté na antioxidanty, ktoré chránia naše telo pred voľnými radikálmi a poškodením buniek. Voľné radikály sú produkované v tele v dôsledku znečistenia, UV žiareniu a dymu. Sú brániť normálny proces rastu buniek, prinášajú zmeny v DNA buniek. To vedie k tvorbe nádorových buniek. Marhule sú bohaté na vitamíny A a C, ktoré sú účinné antioxidanty, ktoré bojujú rakovinových ochorení a posilňujú imunitný systém. Okrem toho, z marhuľových kôstok obsahovať zlúčeninu zvanú B17, ktorý môže bojovať s rakovinou.

load...

2. Liek na zápchu

Marhule obsahujú vysoké množstvo pektínu a celulózy, ktoré pôsobí ako mierne preháňadlo, a tým pomáha pri liečbe zápchy. Marhule majú vysoký obsah vlákniny. Čo je životne dôležité pre zdravie hrubého čreva a bráni zápche, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu hrubého čreva. Vlákna sú tiež skvelé pre trávenie a pomáhajú vyrovnať metabolizmus.

3. Zdravie srdca

Marhule znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb, pretože sú bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C a lykopén. Tieto antioxidanty znižujú zlého cholesterolu (LDL), čím sa minimalizuje riziko srdcového infarktu a zlepšenie zdravia srdca.

4. Liečbe anémie

Marhuľa je bohatým zdrojom železa, ktorá hrá dôležitú úlohu pri tvorbe krvi, čím sa zlepšuje prietok krvi a tok energie. Nedostatok železa môže spôsobiť anémiu. Okrem toho, marhuľa tiež obsahuje malé množstvo medi, ktorá umožňuje telu absorbovať železo. Takto predĺžené spotreba marhúľ pomáha pri produkcii hemoglobínu, ktorý je veľmi užitočné, najmä pre ženy so silným prúdom.

5. AIDS v chudnutí

Marhule sú bohaté na vlákninu, a nízky obsah kalórií. To ich robí vhodným doplnkom k nášmu programu chudnutia.

6. Prospešné pre oči

Marhuľa je bohatý na vitamíny A, C a E, rovnako ako karotenoidy, ktoré znižujú riziko vzniku problémov oko videnie. To znamená, že zlepšenie zdravia očí a prevenciu makulárnej degenerácie.

7. Zmierňuje astma

Marhule sa ukázali byť prospešné pri zmierňovaní príznakov astmy, tuberkulózy a priedušiek.

8. Bone Health

Marhule sú bohaté na vápnik, ktorý je životne dôležitý pre tvorbu a vývoj kostí. Takže jesť marhule pomáha pri udržiavaní zdravia kostí a bráni problémy súvisiace s kosťou.

9. Zmierňuje Horúčka

Marhule sú prospešné pri horúčke. Si môžete pripraviť kvapaliny s marhúľ a vodou, a zrieďte ju s trochou medu. To zbaví smädu, horúčku a vyčistiť systém okrem pridávania vitamínov a minerálnych látok do tela.

10. Prospešné v tehotenstve

Marhule sú výhodné najmä pre tehotné ženy, pretože obsahujú vitamíny A, C a E, ako aj minerálne látky, ako je fosfor, kremík, vápnik, železo a draslík. Tehotné ženy sa často odporúča konzumovať sušené marhule, pretože majú vysoký obsah železa, ktorý je dôležitý pre tehotné ženy, aby sa zabránilo anémia.

11. Trvá na tom rovnováhy elektrolytov

Marhule obsahujú minerály, ako je draslík a sodík, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie rovnováhy hladiny elektrolytov. To je dôležité pre transport iónov na každej bunky v tele. To tiež udržuje hladinu kvapaliny, ktorý je dôležitý pre svalovú kontrakciu. Tak, draselný a sodný pomoc pri udržiavaní hladiny elektrolytu.

12. Poskytuje Vitamín B17

Marhuľový olej obsahuje vitamín B17, ktorý je prítomný v semenách ovocia (1). Táto živina môže pomôcť v prevencii rakoviny; kosti, rakoviny krčka maternice a kože sa môže zabrániť pomocou tejto nádhernej oleja. Vitamín B17 je tiež užitočné pre zníženie a udržanie krvného tlaku.

13. Zmierňuje Artritída

Ako bolo uvedené skôr, olej z marhuľových jadier má protizápalové vlastnosti (2). Vďaka tomu je veľmi efektívne pri znižovaní príznakov artritídy. Pomáha tiež pri zmiernenie bolesti a upokojuje postihnutých oblastí.

14. Boje prechladnutie a chrípka

Prirodzené vlastnosti, ktoré marhuľový olej obsahuje prispieť k posilneniu imunitného systému. Toto, podľa poradia, pomáha telu v boji proti chladu a chrípka. Lebo zachováva a podporuje imunitný systém, vaše telo je chránený pred radom rôznych chorôb rovnako.

Kožné Výhody marhuľami

Marhule sú výborným zdrojom vitamínov B, vitamín A, vitamín C a lykopénu, ktoré ich robia prínosom pre vašu pokožku.

15. Lieči poškodenej kože

Marhuľový olej sa získava zo sušených semien plodu. Jeho zmäkčenie pleti účinok možno pripísať vysokému obsahu vitamínu C. Tento olej môže liečiť rad ochorení kože, bez toho, aby vaša pleť mastnú. Je to vynikajúci krém na vlasy, tvár a ruky a môže liečiť poškodenú kožu bez nežiaducich vedľajších účinkov.

16. Redukuje vrásky

Kroviny pripravený z marhuľových jadier pomáha zbaviť sa starých, odumretých kožných buniek na povrchu pokožky a umožňuje nové kožné bunky znova rásť. Táto exfoliačný akcia pomáha zbaviť sa jemných liniek a drobných vrások tým, že odstráni poškodené povrchové bunky z kože.

17. Trvá Skin Pružnosť

Marhuľový olej pomáha udržiavať jasnosť kože, vláčnosť a pružnosť. Možno ho použiť s inými ovocnými olejmi ako tvárové masky, aby zmäkčiť pokožku. To je často používané v aromaterapeutické masáže kvôli jeho revitalizácie a výživné účinky na pokožku. Byť veľmi jemné prírodným olejom, to je použité v detských produktoch.

18. Odstráni Blackheads

Marhuľový peeling hlboko čistí pokožku tým, že odstráni odumreté bunky a čierne bodky, rovnako ako vyčistenie pórov. To znamená, že udržuje pokožku hladkú a žiariace stimuláciou čerstvé rast buniek.

19. Liečba kožných ochorení

Byť bohatý na vitamíny C a A, marhuľový olej je ideálny pre citlivú pokožku. Jeho protizápalové vlastnosti, sú účinné pri liečbe kožných ochorení, ako sú dermatitídy a ekzému. Marhuľový olej v kombinácii s inými éterickými olejmi má upokojujúci účinok na kožné ochorenia. Avšak, je vhodné poradiť sa s lekárom pred použitím, aby sa zabránilo nežiaduce vedľajšie účinky. Mäso marhúľ je prospešná pri odstraňovaní akné. Môžete miešať listy marhule v mixéri, aby jeho šťavu. Jeho uplatnenie lokálne pomáha zbaviť svrbenie spôsobené spálenie, ekzémy a svrab.

20. Odstráni Škvrny

Marhuľový olej sa ukázala byť užitočná v súlade predčasné známky starnutia na uzde. Marhuľa tvárové masky môže byť efektívny pri odstraňovaní chýb pleti bez akýchkoľvek vedľajších účinkov vôbec.

21. Výživným

Marhuľový olej je ideálny pre suchú, podráždenú kožu, pretože má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín a vitamínu A. Jeho hydratačné vlastnosti, aby sa vaše kožné bunky hydratované a proti prípadnej sušenie účinky spojené s exfoliačný kožu a tým poskytuje tak zdravší a jemnejšie kože povrchom.

22. Zlepšuje tón pleti

Marhule kroviny môže pomôcť pri zlepšovaní vašej pleti pomocou peelingu poškodené kožné bunky. To znamená, že bráni pigmentáciu odhaliť novšie a ľahší kožné bunky pod.

23. Vyživuje pleť

Marhuľový olej je bohatý na GLA alebo gama linoleovej kyseliny, ktoré pomáha udržiavať rovnováhu vlhkosti v koži. Tento prospešný kyselina je tiež užitočná pri zachovaní pokožku tónovaný a pevné. Vitamíny A a E, že olej obsahuje tiež oddialiť známky starnutia, pretože pomáhajú udržať to dobre živené. Marhuľový olej má tiež protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým je účinná pri liečbe a upokojujúce kožné ochorenia, ako je ekzém. Má tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji proti poškodeniu voľnými radikálmi.

24. Odumretej kože

Môžete použiť marhuľový olej s cukrom, aby sa vynikajúci peeling na tvár a telo. To umožní, aby vynikajúce exfoliant, odstránenie odumretých kožných buniek, rovnako ako dáva vám jemnú a vláčnu pokožku (4). Ak použijete marhuľový olej ako prísada pre kroviny, by ste sa uistiť, že vaša pleť je hlboko čistí, a všetky nečistoty sa odstraňujú z pokožky. Ako kroviny, pomáha pri odstraňovaní čierne bodky a vyčistenie pórov. Toto opustí vás žiarivú pleť, ktorá svieti so zdravím, ako to stimuluje rast nových kožných buniek.

25. Scrubs

Ako už bolo spomenuté, marhuľový olej je skvelý ingrediencie pre kutilov kroviny (3). Všetko, čo musíte urobiť, je premiešame s cukrom za fantastickú drhnúť, že odumreté kožu. Použite ju pravidelne pred sprchu, a vaša pokožka bude určite ďakujem vám za to.

26. Mydlá

Marhuľový olej sa používa veľa v mydlách, a môžete ho použiť, aby vaše vlastné DIY mydlo doma. Môže byť použitý s inými olejmi, ako je olivový, kokosový alebo mandľových olejov, aby to navyše bohatosť. Pri použití ako prísada do prírodného domáce mydlo dávate pokožke všetky výhody, ktoré ponúka. Má pekný orechovú vôňu, ktorá nie je silný. Môžete tiež použiť ho s esenciálnymi olejmi, napríklad levanduľového esenciálneho oleja, citrónovej silice alebo jazmínová silica, ako sú dobrí nosné oleje.

Vlasy Výhody marhule

Široká škála živín v marhuliach činí prospešné pre vlasy. Marhuľový olej možno použiť na tento účel k udržaniu zdravia vlasov. Niektoré z najlepších marhuľových prínosy pre vlasy sú uvedené nižšie.

27. Veľká kondicionér

Marhuľový olej je nabitý olejovej a linolovej kyseliny, ktoré môže robiť zázraky pre vaše vlasy. Jej vysoký obsah vitamínov A a E, robí to skvelé pre hydratáciu a klimatizácie. Tento olej môže byť pridaný do vášho šampón alebo kondicionér pre extra jemnosť, pretože má hydratačné účinky. Používa sa tiež ako ošetrenie oleje pred chemickým ošetrením.

28. Liečba skalp problémy

Marhuľový olej obsahuje vitamíny A a E, ktoré podporujú zdravie a opravu pokožky. Tak, to je skvelý domáci liek na problémy, ako je suchá pokožka, psoriáza, lupín a ekzémov. Tento olej obnoví vlhkosti na suchú alebo vločkovitý hlave alebo tupé a suché vlasy.

29. Podporuje rast vlasov

Vitamín E v marhuľový olej podporuje zdravý rast vlasov a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Tento vitamín v kombinácii s mastnými kyselinami pôsobí ako konzervačný prostriedok podľa prevencii poškodenia voľnými radikálmi.

Marhuľa Nutričné

Tu budete vedieť o marhuľa nutričné ​​hodnoty v detaile.

Marhule ( Prunus armeniaca), čerstvé.
Výživná hodnota na 100 g. Celkový objem - 100 g - 1115.
(zdroj: databáza národných živín usda)
Princíp Výživná hodnota Percento rda
Energia 50 kcal 2.5%
Uhľohydráty 11 g 8.5%
Proteín 1,4 g 2.5%
Celkový obsah tuku 0,4 ​​g 1%
Cholesterol 0 mg 0%
Vláknina 2 g 5%
Vitamíny
Foláty 9 ug 2%
Niacín 0,600 mg 4%
Kyselina pantoténová 0,240 mg 5%
Pyridoxín 0,054 mg 5%
Riboflavín 0,040 mg 3%
Tiamín 0,030 mg 2.5%
Vitamín a 1926 iu 64%
Vitamín c 16%
Vitamín e 0 mg 0%
Vitamín k 3,3 ug 3%
Elektrolyty
Sodík 1 mg 0%
Draslík 259 mg 5.5%
Minerály
Vápnik 13 mg 1.3%
Meď
Železo 0,39 mg 5%
Horčík 2.5%
Mangán 0,077 mg 3%
Fosfor 23 mg 3%
Zinok 0,2 mg 2%
Fytoživiny
Karotén-α 19 ug
Karotén-ß 1094 ug
Krypto-xantín-ß 104 ug
Luteín-zeaxantín 89 ug

Marhule sú veľmi dobrým zdrojom vitamínov A a C. Sú tiež bohaté na vlákniny a draslíka. Obsahujú fytochemikálie zvané karotenoidy, ktoré sú zodpovedné za odovzdávanie červenej, oranžovej a žltej farby ovocia a zeleniny. Antioxidant lykopén je jedným z karotenoidov obsiahnutých v marhúľ. Ak zhrnieme, marhule majú obrovský nutričný profil, obsahujúci sacharidy, cukor, rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, vitamíny, minerálne látky, mastné kyseliny a aminokyseliny a podobne. Jej sušené marhule výživa profil je vysvetlené nižšie.

Kalórie: Čo marhuľovej kalórií? Čerstvé marhule sú nízkym obsahom kalórií, ktoré poskytujú len 50 kalórií na 100 gramov hmotnosti, ktoré je ideálne pre chudnutie.

Vláknina: Sušené marhule sú bohaté na vlákninu, najmä rozpustnej vlákniny. Toto vlákno sa dá do gélovité látky sa a viaže sa na mastné kyseliny s cieľom podporiť ich vylučovanie v odpade. Tak, to hrá dôležitú úlohu pri znižovaní LDL a celkového cholesterolu. Pol šálky sušeného vlákna poskytuje 19% odporúčanej dennej dávky (ODD), diétne vlákniny.

Draslík: Obaja čerstvé a sušené marhule sú bohaté na draslík, avšak sušených marhúľ majú vyšší obsah tohto minerálu. Draselný, spolu so sodíkom, reguluje rovnováhu intracelulárnu a extracelulárne hladiny vody, a tým udržiavanie zdravej krvný tlak. Pol šálky sušených marhúľ obsahuje okolo 21% RDA draslíka.

Železo: Čerstvé marhule obsahujú malé množstvo železa. Sušených marhúľ majú pomerne vyšší obsah tohto minerálu. Rovnako ako väčšina potravín rastlinného pôvodu, železo poskytovanej marhúľ je non-heme železo, ktoré nemôžu byť absorbované ľahko ako hemové železo poskytnutého zvieracieho mäsa. Najlepším spôsobom, ako je to konzumovať so zdrojmi heme železa alebo vitamínu C pre zvýšenie absorpčnej kapacity. Pol šálky sušených marhúľ poskytuje takmer 10% RDA železa.

Antioxidanty: Sušené marhule sú bohaté na antioxidanty, a iná silný antioxidant phytonutrients. Majú vysoký obsah beta-karoténu, ktorý je bohatým zdrojom vitamínu A. Pol šálky servírovanie marhuľovou suchých plodov obsahuje asi 13,5% DDD vitamínu A. Celková antioxidačné alebo ORAC hodnotu surových marhúľ robí je 1115 umol TE na 100 gramov. Veľa z tohto je poskytovaná flavonoid poly fenolové antioxidanty, ako je luteín, zea xantín a beta kryptoxantíny. Tieto zlúčeniny poskytujú ochranu proti odvodený voľných kyslíkových radikálov a reaktívnych foriem kyslíka (ROS), ktoré spôsobujú starnutie, rakoviny a ďalších chorôb. Zea xantín je karotenoid, ktorý sa absorbuje do sietnice "škvrna lutea" v očiach, poskytuje antioxidačné a ochranné filtrovanie svetla funkcie.

Tak to bolo o blahodarných marhúľ a všetkých základných živín v marhuliach, takže nezabudnite zahrnúť toto ovocie vo vašej každodennej stravy.

Bol tento článok z marhuľových dávky užitočné? Do podeliť o svoje názory s nami v sekcii Komentáre nižšie.

load...