Zdravie a wellness

Top 10 potravín s vysokým obsahom mangánu

Top 10 potravín s vysokým obsahom mangánu

Vedeli ste, že nedostatok mangánu môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je cukrovka, Parkinsonova choroba, ataxia, strata sluchu a väzov slabosť? Aby sa predišlo týmto zdravotné problémy, je dôležité zvýšiť príjem mangánu.

Keď hovoríme o výžive, sme sa zvyčajne zameriavajú svoju pozornosť na vitamínov, bielkovín, vlákniny a minerálnych látok. Mangán, je stopový prvok, je často ignorovaná, napriek tomu, že základným prvkom pre metabolizmus. Tento stopový prvok sa vyskytuje v malých množstvách v rôznych častiach tela, ako sú pečeň, kosti, obličiek a pankreasu.

Mangán má niekoľko dôležitých funkcií, ako je metabolizmus sacharidov, aminokyselín a cholesterolu, absorpciu vápnika, funkcie štítnej žľazy a regulácia hladiny cukru v krvi. To umožňuje, aby teleso pre vytvorenie spojivového tkaniva, uľahčuje zrážanie krvi a tvorbu kostí a pohlavných hormónov. To je tiež súčasťou antioxidačného enzýmu superoxid dismutáza (SOD), ktoré môžu v boji proti voľným radikálom, zabraňuje poškodeniu bunkových membrán a DNA. Vzhľadom k tomu, že je stopový prvok, vysoké hladiny mangánu môžu tiež ovplyvniť neurologický vývoj.

load...

Top 10 Potraviny s vysokým obsahom mangánu:

Pozrite sa tu, aké potraviny majú mangán v najvyšších množstvách.

1. Listová zelenina:

Listová zelenina sú jedným z najlepších potraviny bohaté na mangán. Patrí medzi ne rímsky šalát, špenát, brokolica, horčica greeny, púpava greeny, voľné listy hlávkového šalátu, červenej listových šalátov, Collard, rukolou, mangold a kel.

2. Ovocie:

Ovocie, ako sú čučoriedky, černice, ananás, jahody, maliny ostružinové a sú tiež dobré, rovnako ako chutné potraviny s vysokým obsahom mangánu. Ananásovej šťavy obsahuje 1,4 mg mangánu v pol šálky, ktorá slúži, zatiaľ čo rovnaké množstvo brusnicového džúsu obsahuje 0,59 mg.

load...

3. Celé zrná:

Celé zrná sú bohatým zdrojom mangánu. Olej z pšeničných klíčkov je jedným z najlepších zdrojov potravy mangánu medzi celozrnných. Štvrtina šálka porcie pšeničných zŕn poskytuje 6 mg mangánu. Ostatné celé zrná, ako je čistý otrúb obilnín obsahujú 2,5 až 2,7 mg na štvrť šálky, ktorá slúži zároveň otruby vločky s hrozienkami získa sa 1,2 mg mangánu v šálke ¾ slúžiace.

Ďalšou dobrou potraviny s mangánom patrí ovsené vločky, celozrnné cestoviny a hnedej ryže, ktoré obsahujú asi 1 mg do pol šálky slúžiace.

4. Strukoviny:

Strukoviny sú tiež skvelé potraviny bohaté na mangán. Niektoré odrody strukovín patrí sója, cícer, vlčí bôb, holub hrach, biele fazuľa, tofu a mora fazuľa. Lieskové orechy sú potraviny bohaté na mangán medzi strukoviny sa štvrť šálky slúžiace poskytnutie 3,8 mg tohto minerálu.

Pine orechy sú tiež dobré zdroje s podobnou porciu získanie 3 mg. Sója ako tempeh, tofu a sójové bôby obsahujú 1 mg mangánu v šálke ¾ slúžiace. Cícer, fazuľa a navy fazuľa sú tiež dobré zdroje.

5. Matice:

Lieskové orechy, gaštany, butternuts, píniové oriešky, pekanové orechy, vlašské orechy, makadamové orechov, oriešky a ľanové semienka sú ďalšie skvelé potraviny bohaté na mangán. Mandle sú bohatým zdrojom s 100 g porcie poskytnutia 1,835 mg alebo 92% odporúčanej dennej hodnoty mangánu. Rovnaké množstvo kešu obsahuje 0,826 mg alebo 41% DV mangánu.

6. Korenie:

Dokonca korenia obsahujú mangán. Patrí medzi ne korenia ako klinček, kardamón, zázvor, soľ, bazalka a tekvicový koláč korenia. Klinčeky sú najbohatšie zdroje s 100 g poskytnutia 60,1 mg alebo 30.06% z DV tohto minerálu.

7. Rýb a kôrovcov:

Ryby a morské plody, ako sú mušle, šťuka, Sunfish, mušle, pstruh, ustrice, ostrieže a taveniny sú tiež bohaté potraviny, ktoré obsahujú mangán.

8. Čaj a káva:

Jeden z najlepších potravín s vysokým obsahom mangánu, sú na prípravu čaju a kávy. Mangán sa vyskytuje aj čaju a kávy, ako je zelený čaj, instantné čaj a bylinné čaje. Šálka ​​pripraveného čaju obsahuje asi 0,5 mg mangánu.

9. Sladkosti:

Sladkosti sú často považované za nezdravé. Existuje niekoľko sladkosti, ktoré sú skvelé mangánu potraviny a môže vám pomôcť splniť svoj denná odporúčaná dávka tohto minerálu. Tieto cukrovinky zahŕňajú melasu, kakao a javorový sirup. Porcie 100 g kakaového prášku alebo čokolády obsahuje 3,8 mg alebo 192% DV mangánu.

10. Tekvicové semená:

Tekvicové semená sú medzi najbohatšie zdroje mangánu so 100 g porcie poskytuje 4,5 mg, čo zodpovedá 227% dennej hodnoty (DV) tohto minerálu. Vzhľadom k tomu, že sú mimoriadne vysoký obsah mangánu, mali by byť konzumované s mierou ako vysoké hladiny tohto minerálu môže mať niekoľko nepriaznivých účinkov.

To sú niektoré z najlepších potravín s vysokým obsahom mangánu. Ak sa ocitnete s nedostatkom tohto životne dôležitého stopového minerálu, nestrácal čas začlenením týchto potravín do svojho jedálnička!

load...