Zdravie a wellness

Slnečnicový olej vs olivový olej - čo je lepšie?

Slnečnicový olej vs olivový olej - čo je lepšie?

Jedná sa o bežný debata medzi vedomé foodies zdravotníctva a odborníkov potravín. Slnečnicový olej a olivový olej boli obaja chválili za ich nutričnej hodnoty a zdravotné výhody. Ale ak sú v porovnaní so sebou, ktorý z nich je lepší?

Slnečnicový olej Vs Olivový olej:

Porovnajme obaja slnečnicový olej vs olivovým olejom vedieť, ktorý z nich je lepší pre naše zdravie:

Tuk:

Oba oleje sú rastlinného pôvodu a obsahujú zhruba 120 kalórií na polievkovú lyžicu. Obe sú bohaté na polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny. Tieto druhy mastných kyselín je známe, že znížiť zlý cholesterol v krvi, pri súčasnej podpore dobrého cholesterolu.

load...
 • Kyselina linolová v slnečnicovom oleji: slnečnicový olej obsahuje takmer 65% kyseliny linolovej, zatiaľ čo olivový olej obsahuje iba 10% z nich. To tiež obsahuje omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastných kyselín, ktoré zvyšujú neurologické funkcie a zníženie zápalu.
 • Kyselina olejová v olivovom oleji: Kyselina olejová je mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré je známe, že potláča onkogén v tele. Takže až sa nabudúce budete pridať olivový olej do svojho Caesar šalát, pamätajte, že ste boj s rakovinou, ako dobre! Kyselina olejová bolo preukázané, že chráni bunky pred toxínov uvoľnených karcinogény rovnako. To tiež znižuje množstvo karcinogénov vytvorených v mäse, keď sú uvarené.

Vitamín E:

Vitamín E je potrebné vziať u zdravých dávkach každý deň, pretože jeho rôzne výhody. Znižuje tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu viesť k vzniku určitých typov rakoviny alebo chronickým ochorením. Vitamín E tiež zabraňuje cievnych komplikácií, ako arteriosklerózy, bolesti na hrudníku, bolesti nôh kvôli upchatiu tepien atď. To tiež zmierňuje diabetes a jej príznaky. Vitamín E je používaný pre astmu, kožné choroby, katarakty atď.

 • Slnečnicový olej: Je bohatým zdrojom vitamínu E. Bolo zistené, že vitamín E nájsť v slnečnicovom oleji môže tiež zabrániť reumatoidnú artritídu a rakovinu hrubého čreva. Ľudia z krajín, ktoré používajú olivový olej a slnečnicový olej ako ich hlavné jedlé oleje sú zistené, že majú nižšie sadzby astmu.
 • Olivový olej: To tiež obsahuje vysoký podiel vitamínu E. Vitamín E v iných olejov, ako je repka, kukurica alebo sójový sa nachádzajú v gama-tokoferol forme, ktorá má negatívny vplyv na funkciu pľúc. Ale olivový olej a slnečnicový olej oba obsahujú vitamín E vo forme alfa-tokoferol, ktorý nemá také nežiaduce účinky.

Vitamín K:

Vitamín K je ďalším dôležitým živina, ktorá poskytuje rôzne zdravotné výhody. Slúži ako dôležitý faktor v mechanizme zrážania krvi a zastavenie nadmerného krvácania. To tiež posilňuje kosti a môže prevenciu osteoporózy u starších žien.

 • Slnečnicový olej: Má sotva 1 mikrogram vitamínu K na lyžicu.
 • Olivový olej: 
 • Obsahuje viac ako 8 mikrogramov vitamínu K na polievkovú lyžicu.

Minerály:

Rastlinné oleje obsahujú menej minerálnych olejov, ako sú z živočíšnych zdrojov. Tu je porovnanie medzi obsahom minerálov v slnečnicovom oleji a olivový olej

load...
 • Slnečnicový olej: Ako rastlinný olej, ale neponúka minerály vôbec.
 • Olivový olej: olivový olej je ovocie olej a má niekoľko minerálov, aj keď v stopovom množstve. Obsahuje:
 • Železo, ktoré je dôležitou zložkou hemoglobínu, nosič kyslíka v krvi.
 • Draslík, ktorý udržuje svalový tonus a zdravie srdca.
 • Sodný, ktorý má podobné funkcie ako draslíka
 • Vápnik, ktorý je dobrý pre kosti a zuby.

Verdikt: Olivový olej je lepší!

Z vyššie uvedeného porovnania, je zrejmé, že olivový olej je zdravšie ako slnečnicového oleja, pokiaľ ide o obsah vitamínu K, mastných kyselín a minerálov. Olivový olej neinterferuje s omega 6 mastné kyseliny a omega-3 mastné kyseliny rovnováhe, zatiaľ čo slnečnicový olej môže zvýšiť pomer týchto mastných kyselín. Polynenasýtené tuky v slnečnicovom oleji môže robiť to žltnutiu ľahšie ako olivový olej. Olivový olej má tiež ovocnú chuť na rozdiel od slnečnicový olej, ktorý je bez chuti.

Takže nabudúce pôjdete nakupovať olej na varenie, uistite sa, že tou správnou voľbou!

Aký olej používate na varenie? Už ste vyskúšali olivový olej? Podeľte sa o svoje názory s nami v sekcii Komentáre nižšie.

load...