Zdravie a wellness

Nedostatok železa - príčiny, príznaky a liečba

Nedostatok železa - príčiny, príznaky a liečba

"Jesť zdravé výživné jedlo je jednoduché a správne riešenie, ako sa zbaviť prebytočnej telesnej hmotnosti bez námahy a stať štíhle a zdravé navždy." - Subodh Gupta, autor 7 návykov Skinny ženy

Slávny autor určite vie, čo hovorí. Výživa je základným stavebným kameňom nášho celkového zdravia. Potrebujeme dostatočné množstvo vitamínov a minerálov pre naše systémy pracovať na optimálnej úrovni. S našou hektickej plány my nemusí byť schopný adekvátne množstvo týchto živín, ktoré vedú k nedostatkom, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. Železo je jedným z takýchto živín, ktorá je dôležitá pre naše telo.

Železo a naše zdravie:

 • Železo je dôležitým minerál, ktorý má niekoľko funkcií, v našom tele; Najdôležitejšie z nich je tvorba červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík v tele. To tiež umožňuje našim svaly skladovať a používať kyslík.
 • Železo je súčasťou mnohých enzýmov, a tak pomáha pri plnení mnohých bunkových funkcií. Enzýmy uľahčujú trávenie potravín a ďalších dôležitých reakcií, ktoré sa vyskytujú v našom tele.

Železo je preto životne dôležité pre vaše telo a vy by ste mali dostať odporúčané dávkovanie uvedené nižšie z vašej každodennej stravy.

load...

Odporúčaný diétny prídavok (rda) pre železo podľa veku a pohlavia.
Veková skupina Životný stupeň Železo (mg - deň)
Deti 0-6 mesiacov 0.27*
7 až 12 mesiacov 11
Deti 1-3 roky 7
4-8 rokov 10
Muži 9-13 rokov 8
14-18 rokov 11
19-30 rokov 8
31-50 rokov 8
51 - 70 rokov 8
Viac ako 70 rokov 8
Ženy 9-13 rokov 8
14-18 rokov 15
19-30 rokov 18
31-50 rokov 18
51 - 70 rokov 8
Viac ako 70 rokov 8
Tehotné ženy 14-18 rokov 27
19-30 rokov 27
31-50 rokov 27
Dojčiace ženy 14-18 rokov 10
19-30 rokov 9
31-50 rokov 9

Ženy, ktoré zažívajú ťažké tok v priebehu ich menštruačného cyklu (silné menštruačné krvácanie), by mali dostávať doplnky železa dostať odporúčané dávkovanie.

Nedostatok železa:

Nedostatok železa je tiež známy ako anémia alebo anémia z nedostatku železa. Tento stav je jedným z najčastejších nutričných deficitov, a to najmä u detí a žien pred menopauzou. Tento stav je charakterizovaný vyčerpania zásob tela železa a neschopnosť tela pre udržanie normálnych hladín hemoglobínu v krvi.

load...

Hemoglobín je látka, ktorá je prítomná v červených krvinkách, ktorá im umožní prenášať kyslík po celom tele. Nedostatok železa je telo nedokáže produkovať dostatočné množstvo hemoglobínu. To má za následok funkčnú a zdravotným postihnutím, ktoré majú nepriaznivý vplyv na fungovanie niekoľkých orgánových systémov.

Príčiny nedostatku železa:

Príčiny sa točí okolo nedostatočnou spotrebu železa alebo stratí príliš veľa železa. V oboch prípadoch sa vaše telo nedokáže vyrobiť dostatok hemoglobínu. Niektoré z najčastejších príčin nedostatku železa sú nasledovné.

1. Zvýšená Železo potreby:

Existujú určité podmienky, za ktorých ľudia potrebujú dodatočné množstvo železa

 • Dojčatá a batoľatá majú väčšiu potreby železa v porovnaní so staršími deťmi, lebo sú v rýchlej fáze rastu a občas sa stáva pre nich ťažké získať dostatok železa z ich bežnej stravy.
 • Tehotné ženy potrebujú viac železa, pretože ich zdrojom železa je potrebné, aby slúžil svoj objem zvýšený krvný rovnako ako poskytnúť hemoglobín pre rastúci plod.

2. Strata krvi:

Keď ľudia strácajú krv, ale aj k strate železa ako krv obsahuje železo vnútri červených krviniek. Tak oni potrebujú osobitnú železo nahradiť stratený železo.

 • Ženy s ťažkými obdobiami sú viac pravdepodobné, že trpí anémia z nedostatku železa, pretože strácajú krv pri menštruácii.
 • Niektoré ochorenia, ako sú peptický vred, hiátová hernia, polyp hrubého čreva alebo hrubého čreva a tiež spôsobiť pomalé strate chronická krvi v tele, čo vedie k nedostatku železa.
 • Gastrointestinálne krvácanie v dôsledku pravidelné užívanie niektoré cez pult proti bolesti, ako je aspirín môže tiež spôsobiť anémiu. Vnútorné krvácanie je najčastejšou príčinou nedostatku železa u mužov a žien po menopauze.

3. Nedostatok železa v diéte:

Potrebné naše telo železo je väčšinou získané z potravín, ktoré jeme. Spotreba príliš nízku dávku železa v priebehu času môže viesť k nedostatku železa. Železo-bohaté potraviny patrí mäso, listová zelenina, vajcia a potraviny železo obohatené. Dojčatá a deti tiež potrebujú železo zo svojej stravy pre ich správny rast a vývoj.

4. Vstrebávanie železa:

Okrem spotreby železa z potravín by mala byť absorbované do krvného obehu v tenkom čreve. Celiakia je črevná porucha, ktorá postihuje schopnosť vášho čreva absorbovať živiny z trávené potravy, čo spôsobuje nedostatok železa. Vstrebávanie železa je tiež ovplyvnený, ak sú súčasťou vášho čreva bola vynechaná alebo chirurgicky odstránené. Množstvo železa absorbuje z potravín závisí na ďalších faktoroch sú uvedené nižšie.

Železo z živočíšnych zdrojov, ako je mäso, hydina a ryby, je heme železa, ktoré môžu byť absorbované 2 až 3-krát účinnejšie ako nehemového železa z rastlín.

Absorpcia non-heme železo z rastlinných potravín závisí na iných typov potravín skonzumovaných s nimi. Napríklad potraviny, ako mäso, hydina a ryby, ktoré obsahujú hom zvýšenie železa absorpciu z potravín, ktoré obsahujú non-heme železo, ako sú obohatené cereálie, špenát a niektoré fazuľa. Potraviny obsahujúce vitamín C môže tiež zvýšiť absorpciu nehemového železa pri konzumácii v rovnakom jedle.

Látky, ako sú polyfenoly, fytáty a vápnika, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách alebo nápojov, ako je čaj, káva, celé zrná, strukoviny, mlieko a mliečne výrobky môže znížiť absorpciu nehemového železa.

Obete z nedostatku železa:

Aj keď niekto môže trpieť nedostatkom železa, niektorí ľudia sú vystavení väčšiemu riziku. Vzhľadom na to, že riziko je vysoké ich potreby pre železo je vyššie ako ostatné.

1. Ženy:

Ženy strácajú krv pri menštruácii a preto sú vo väčšom riziku, ktorí trpia anémiou. Tehotné ženy môžu tiež získať tento nedostatok kvôli vysokému požiadavke železa.

2. Dojčatá a deti:

Dojčatá, najmä tých s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo predčasne narodených detí, nemajú dostatok železa z materského mlieka alebo vzorec, a preto sú vystavení vyššiemu riziku nedostatku železa. Deti potrebujú osobitnú železa počas rastovej fázy. Deti so špeciálnymi zdravotnými potrebami, ako sú tie s chronickými infekciami alebo priestorovo obmedzené stravy sú tiež ohrozené.

3. Vegetariáni:

Tí, ktorí nejedia mäso, sú vystavení vyššiemu riziku nedostatku železa. Ako bolo uvedené vyššie, rastliny obsahujú non-heme železa, ktoré je potrebné doplniť s ďalšími zdrojmi hemové železo, ako je mäso, ryby a vajcia pre uľahčenie ich absorpciu.

4. Časté krvi darcov:

Tí, ktorí darujú krv často sú vystavení zvýšenému riziku nedostatku železa, pretože ich zásoby železa vyčerpané kvôli darovanie krvi. Nízku hladinu hemoglobínu v dôsledku darovanie krvi je však dočasný problém, ktorý môže byť vyliečený tým, že jej železo bohaté potraviny.

Nedostatok železa Príznaky:

Nedostatočné hladiny železa môže zhoršiť telesné funkcie. Väčšina fyzické príznaky a symptómy sa nezobrazujú, pretože sú mierne. Môžete si ich všimnúť iba v prípade, chudokrvnosť zhorší. Tieto príznaky nie sú v počiatočných fázach nedostatkom železa viditeľné. Osoba, ktorá má nedostatok železa môže mať nasledujúce príznaky.

 • Únava a slabosť
 • Závrat
 • Bolesti hlavy
 • Dýchavičnosť
 • Bledá koža
 • Bolesť v hrudi
 • Problémy so sústredením
 • Slow kognitívne a sociálny vývoj v detstve
 • Chlad v rukách a nohách
 • Ťažkosti pri udržiavaní telesnej teploty
 • Pomaly imunitné funkcie, čo zvyšuje náchylnosť na infekcie
 • Glositída (zápal jazyk)
 • Symptómy u dojčiat a detí: -
 • Úzkostlivý správanie
 • Short pozornosť rozpätie
 • Pomalý rast a vývoj
 • Znížená chuť do jedla
 • Oneskorený vývoj zručností, ako je chôdza a rozprávanie
[Čítajte: Príčiny podvýživy]

Nedostatok železa choroby:

Nedostatok železa je veľmi závažný stav, ktorý, ak je brať na ľahkú váhu, môže viesť k dlhodobej zdravotných problémov. Mierne nedostatok železa nespôsobuje žiadne závažné komplikácie, ale ak sa nelieči, môže to viesť k týmto otázkam zdravia.

1. Anémia:

Závažný nedostatok železa môže spôsobiť anémia v dôsledku narušenia bežnej dĺžke života červené krvinky. V tomto stave, hladiny hemoglobínu sú tak nízke, že krv je schopný dostatok kyslíka k bunkám, a tým ovplyvňuje celé telo. Príznaky chudokrvnosti zahŕňajú vyzerá veľmi bledo, dýchavičnosť, závraty a únava. To má tiež za následok zníženú imunitnú funkciu a poruchou rastu a poznávanie.

2. Ochorenie srdca:

Nedostatok železa môže viesť k rýchlemu alebo nepravidelný srdcový tep. Keď ste anemický, je nutná vaše srdce pumpovať viac krvi kompenzovať nedostatok kyslíka vykonávané v krvi. To môže spôsobiť zväčšené srdce alebo srdcové zlyhanie.

3. Nedostatočný rast:

Závažný nedostatok železa môže viesť k oneskorenému rastu a vývoja u dojčiat a detí. To je tiež spojené so zvýšenou vnímavosťou k rozvoju infekcie.

4. Komplikácie v tehotenstve:

Tehotné ženy sú vystavení vyššiemu riziku nedostatku železa. To môže viesť k predčasné pôrody a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Táto podmienka môže byť ľahko zabrániť počas tehotenstva tým, že železo v rámci prenatálnej starostlivosti.

Rakovina hrubého čreva 5.:

Nedostatok železa je jednou z príčin rakoviny hrubého čreva. Výskum vykonaný na 628, 882 pacientov vo veku 40 rokov a vyššie uvedené, že 3,1% alebo 19, 349 pacientov malo anémiou z nedostatku železa. Preto tí, ktorí trpia nedostatkom železa sú vo väčšom nebezpečenstve vzniku rakoviny hrubého čreva.

6. Únava:

Nedostatok železa môže viesť k únave. Je charakterizovaná tým, depresie a nedostatok spánku. Z tohto dôvodu, nedostatok železa by malo byť uznané a spracovaná tak, aby sa zabránilo únave.

Liečba nedostatku železa:

Nedostatok železa by nemala byť ignorovaná, pretože môže viesť k niekoľkým zdravotných problémov. Správna diagnóza a liečba tohto problému je dôležitejšie ako stav sa zhoršuje. Nedostatok železa môže byť ľahko diagnostikovaná tým, že test, hemoglobín, ktorý meria hemoglobínu alebo hematokritu test, ktorý meria množstvo červených krviniek v krvi obj.

Zníženie hemoglobínu a hematokritu úrovniach naznačuje závažný nedostatok železa. Liečba nedostatku železa závisí od ďalších faktorov, ako je váš vek, zdravie a príčiny nedostatku železa. Niektoré zo spôsobov liečby nedostatku železa sú uvedené nižšie.

1. Spotreba železa potravín bohatých na:

Mierne Nedostatok železa môže byť vyliečený tým, že zahŕňa železo bohaté potraviny vo vašej strave. Železo z živočíšnych zdrojov, ako je mäso, hydina a vajcia sa ľahšie vstrebáva v tele. Ak ste vegetariánka, budete musieť zvýšiť príjem potravín bohatých na železo na báze rastlín absorbovať rovnaké množstvo železa ako rastlinných zdrojov. Nižšie uvedený zoznam ukazuje vzhľadom zdroje hemu a non-heme železo.

Abstrakt: zdroje heme iron
Jedlo Veľkosť porcie Železo % usmernenia
Šupka 100 g 28 mg 155%
Bravčová pečeň 100 g 18 mg 100%
Obličková obloha 100 g 12 mg 69%
Varené ustrice 100 g 12 mg 67%
Sépie 100 g 11 mg 60%
Jahňacou pečeňou 100 g 10 mg 57%
Chobotnice 100 g 9,5 mg 53%
Slávka 100 g 6,7 mg 37%
Hovädzia pečeň 100 g 6,5 mg 36%
Hovädzie srdce 100 g 6,4 mg 35%
Abstrakt: zdroje non-heme iron
Jedlo Veľkosť porcie Železo % usmernenia
Sójové bôby 250 ml 9,3 mg 52%
Surové žlté bôby 100 g 7 mg 39%
Šošovica 250 ml 7 mg 39%
Falafel 140 g 4,8 mg 27%
Sójové jadrá 250 ml 4,7 mg 26%
Opekané sezamové semená 30 g 4,4 mg 25%
Spirulina 15 g 4,3 mg 24%
Kandovaný koreň zázvoru 30 g 3,4 mg 19%
Špenát 85 g 3 mg 17%

 2. Železné doplnky:

Doplnky železa, ako napríklad železo tabliet a kapsúl sú často odporúčajú lekári doplniť zásoby železa v tele. Pre uľahčenie lepšie vstrebávanie železa v tabletách, je výhodné, aby sa im na lačno. Vzhľadom k tomu, tieto tablety môžu narušiť váš žalúdok, to je často odporúča, aby sa im s jedlom.

3. Spotreba potravín bohatých na vitamín C:

Vitamín C zvyšuje vstrebávanie tela železa. Odporúča sa piť citrusové šťavy alebo iné potraviny bohaté na vitamín C v rovnakom čase, kedy budete jesť potraviny s vysokým železa potraviny. Citrusové šťavy, ako je pomarančový džús alebo citrónovej šťavy obsahujú vitamín C, ktorý pomáha telu lepšie vstrebávať železa v potrave. Doplnky železa by sa mali prijať aj pri poháriku citrusové šťavy alebo vitamín C doplnok pre lepšie vstrebávanie.

4. Liečba základné príčiny nedostatku železa:

V prípade, že železné doplnky nepodarí zvýšiť hladinu železa, deficit je dôsledkom zdroj krvácania alebo vstrebávanie železa problémom, ktorý treba diagnostikovať a liečiť. Liečba základných príčin nedostatku zahŕňa nasledujúce.

 • Lieky, ako sú perorálnej antikoncepcie znížiť ťažkú ​​menštruáciu
 • Antibiotiká a iné lieky na liečbu žalúdočných vredov
 • Operácie odstránenie nádoru, krvácanie polypu alebo myómu

5. Liečba nedostatku železa u dojčiat:

Na rozdiel od doplnkov odporúčaných lekárom, deti by mali byť kŕmené s materského mlieka alebo železo obohatené vzorca v prvom roku. Kravské mlieko nie je dobrým zdrojom železa a preto sa nemá podávať deťom mladším jedného roka. Železo z materského mlieka môže byť ľahšie absorbovaný ako železo nájdené vo vzorci.

Nedostatok železa nemožno vyliečiť cez noc. Ak je váš nedostatok je ťažká, môže trvať niekoľko mesiacov aj dlhšie doplniť svoje zásoby. Okrem zažívania železo vo forme doplnkov, je vhodné zahrnúť zmeny v stravovaní, tj konzumovať potraviny bohaté na železo. Takže sa nestávajú železo deficitné, postupujte podľa nasledujúcich tipov, aby sa predišlo komplikáciám. Zostať fit, zostať zdravý!

load...