Zdravie a wellness

Nedostatok vitamínu D3 - čo to je, príčiny, príznaky, choroby & liečby

Nedostatok vitamínu D3 - čo to je, príčiny, príznaky, choroby & liečby

"Všetkým svojim malým Hulkamaniacs, modliť sa, aby vaše vitamíny a nikdy pokaziť." Hulk Hogan

Boh fitness, Hulk Hogan, či pošle správne posolstvo. Guy bol vzorom fitness od vekov a stále vyzerá dobre vo svojich 60 rokoch. Vitamíny sú nevyhnutné pre rast a vývoj organizmu. Nemusíte mať iba doplnky. Rôzne potraviny sú bohaté na vitamíny a vaše denná dávka môže byť odoberala od týchto potravín tiež. Vitamín D3 je jedným z hlavných živín pre naše telo. Poďme sa pozrieť na výhody vitamínu D3 a ako najlepšie môžeme zahrnúť do našich životov.

Čo je vitamín D3?

Vitamín D3 alebo Cholekalciferol je jediný vitamín, ktorý je vyrábaný v ľudskom tele samotnej, keď je vystavený ultrafialovému žiareniu slnka. Tak, to je často označovaný ako, vitamín slnečného svitu '. Tento vitamín má dôležitú úlohu v našej celkové zdravie. V skutočnosti, to je ako vitamínov a hormón.

load...
  • Ako vitamín uľahčuje absorpciu vápnika. Je dôležité, kostí a zubov zdravie.
  • To zabraňuje strate kostnej hmoty a ďalších porúch súvisiacich s kostí, ako je reumatoidná artritída.
  • To je premenené na hormónu v ľudskom tele. Tento vitamín je odvodený od 7-dehydrocholesterolu ale je prevedený do 1, 25-dihydroxyvitamín D3 alebo Calcitrion v pečeni a obličkách.
  • Kalcitriol pôsobí ako hormón pre riadenie úrovne kostného metabolizmu fosforu, vápnika a rovnako ako neuromuskulárnej funkcie.

Hoci vitamín D3 možno získať od slnečného žiarenia, existuje niekoľko potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom tohto vitamínu. Patrí medzi ne ryby ako losos, tuniak, sardinky a rybích výrobkov, ako je olej z tresčej pečene. To je tiež prítomné v menších množstvách v opevnené mlieko, vajcia, pekárenských výrobkov a obilnín. Okrem toho, Vitamín D3 doplnky sú tiež k dispozícii.

 [Read: Problém Skin]

Vitamín D3 Nedostatok:

Vitamín D3 je jedným z najviac podceňovaný vitamínov. Niet pochýb o tom, veľké množstvo ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu D3. Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravé kosti. Ak je vaše telo je nedostatok vitamínu D3, nebude schopný absorbovať dostatočné množstvo vápnika. Tak, to nepriaznivo ovplyvňuje vaše kosti. Nižšie uvedená tabuľka znázorňuje, odporúčanej dávky vitamínu D3 predpísané National Institute of Health a Institute of Medicine.

load...

Vek (v rokoch) Odporúčaná denná dávka
Pod 50 200 ius
50- 71400
Nad 71 600 ius

Bezpečný horný limit pre príjem tohto vitamínu je 10000 medzinárodných jednotiek (IUS). Vzhľadom k tomu, vitamín je vzácny u potravinových zdrojov, väčšina ľudí nepodarí získať odporúčanú dávku vitamínu D3. Rovnako tak ľudia, ktorí nie sú dostať dostatočné slnečné svetlo, sú často na riziko trpí týmto nedostatkom.

Príčiny vitamínu D3 nedostatku:

Vitamín D3 je primárne získané zo slnečného žiarenia. Preto, na ktorých sa zakladá vitamínu D3 nedostatok spôsobí tiež súvisí s týmto faktorom. Tieto faktory prispievajú k nedostatku vitamínu D3.

1. Nedostatočné vystavenie slnečnému svetlu:

Naše telo potrebuje ultrafialové slnečné lúče vyrábať vitamín D3. Najmenej 15 minút vystavenie slnečnému žiareniu sa odporúča, aby si potrebné množstvo vitamínu D3. Avšak tí, ktorí väčšinou zostať doma, alebo v oblastiach, kde je menej slnečného svitu nie sú schopní získať odporúčanú expozíciu a trpí jeho nedostatkom.

2. Použitie ochranu proti slnečnému žiareniu:

Strach z rakoviny kože a slnko tan nás núti používať opaľovací krém, ako sa odváža von na slnku. Opaľovacie krémy s vysokým SPF brániť naše telo absorbovať prospešné množstvo slnečného svetla. Naša koža využíva energiu UVB žiarenia pre konverziu 7-dehydrocholesterolu na vitamín D3. Tí, ktorí používajú opaľovacie krémy sú často nedostatok vitamínu D3.

3. Priebeh Vek:

Vek je tiež faktor, ktorý môže spôsobiť nedostatok vitamínu D3. Ako starneme, naše telo sa stáva menej vybavené na výrobu dostatočného množstva vitamínu D3.Older ľuďmi vyžadujú väčšie množstvo tohto vitamínu v dôsledku súvisiacej s vekom pokles funkcie obličiek.

4. Nedostatočný príjem z potravy zdrojov:

Podľa National Institute of Health, čo je najvyššia zdroj vitamínu D3 je ryby a rybie produkty, ako je olej z tresčej pečene. Existuje len veľmi málo vegetariánske zdroje tohto vitamínu. Potraviny, ako opevnených mlieko, pečivo a cereálie obsahujú tento vitamín v malých množstvách. Z tohto dôvodu, vegetariáni sú viac pravdepodobné, že trpí nedostatkom vitamínu D3.

Rizikové faktory:

Aj keď nedostatok vitamínu D3 môže postihnúť kohokoľvek, tam sú niektorí ľudia, ktorí sú vo väčšom riziku, ktorí trpia týmto nedostatkom. To môže byť preto, že ich požiadavky vitamínu D3 je väčší než ostatné. Oni sú:

  • Tehotné a dojčiace ženy, najmä mladé ženy a mládež.
  • Dojčatá a deti mladšie ako 5 rokov.
  • Ľudia vo veku 65 rokov a vyššie.
  • Ľudia s tmavou pleťou, ako sú africké, karibské a africké juhoázijského pôvodu.
  • Priviazaná ľudia alebo tí, ktorí zostali zakryť alebo nosiť závoj z kultúrnych dôvodov.

Príznaky Vitamín D3 nedostatku:

Príznaky nedostatku vitamínu D3 nedajú ľahko identifikovať. Tieto symptómy sa pohybujú od miernej až závažné. Môžu byť široko klasifikované do 3 kategórií a to kože, štítnej žľazy a neurologických príznakov.

1. Skin:

Suchá koža je najčastejším príznakom nedostatku vitamínu D3. To je väčšinou spôsobená v dôsledku nedostatku antioxidantov. Vitamín D3 hrá dôležitú úlohu v prevencii predčasného starnutia. To je vaša pleť vláčnu. Vitamín D3 krémy sú často predpísaná na liečbu kožných problémov, ako je lupienka a akné.

2. Štítnej žľazy:

Vitamín D3 je veľmi dôležité pre správne fungovanie štítnej žľazy. Príznaky nedostatku vitamínu D3 sú tiež spojené s fungovaním štítnej žľazy. Prítomnosť vitamínu D3 v bunkách je dôležitá pre hormón štítnej žľazy, aby vplyv na bunky. Dokonca aj liečby za použitia bylín, progesterón alebo zvyšovanie hladiny T3 štítnej žľazy vyžaduje správne množstvo vitamínu D3, aby boli účinné.

3. Neurologické príznaky:

Muži a ženy sa obvykle trpia neurologickými príznakmi nedostatku vitamínu D3. Vitamín D3 pomáha kontrolovať uvoľnenie kostrových aj nedobrovoľné svaly. Symptómy nedostatku vitamínu D3 patria kŕče a konstrikcii ciev. To vedie k zvýšeniu krvného tlaku, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť migrény a bolesti hlavy. Tento tlak v konečnom dôsledku vedie k úzkosti, depresie, nespavosť a beznádeje, alebo v extrémnych prípadoch, schizofrénia.

4. Krivica:

Vitamín D3 hrá dôležitú úlohu v zdraví kostí uľahčením vstrebávanie vápnika. To znamená, že krivica kostnej ochorenie je najvýraznejším príznakom nedostatku vitamínu D3. To je spôsobené predovšetkým kvôli neschopnosti tela viazať a absorbovať vápnika a fosfátu. To možno pripísať k nedostatočnej úrovni vitamínu D3 v tele.

5. Kognitívne Ťažkosti:

Vitamín D3 je tiež nevyhnutný pre naše poznanie. Jedna štúdia ukázala, že ľudia s nedostatkom vitamínu D3 majú horší mentálne funkcie. Tak, starší ľudia potrebujú väčšie množstvo tohto vitamínu prostredníctvom doplnenie.

Choroby spôsobené deficitom vitamínu D3:

Nedostatok vitamínu D3 by nemal byť braný na ľahkú váhu, pretože vedie k celej rade ďalších zdravotných problémov. Nedostatočná úroveň vitamínu D3 je spojená s nasledujúcimi ochorenia.

1. Depresia:

Nedostatok vitamínu D3 je pomerne časté u starších osôb a môže spôsobiť niekoľko psychiatrických a neurologických porúch. Tento nedostatok je zodpovedný za nízku náladu a zhoršené kognitívne výkonnosti, vrátane Alzheimerovej choroby. Vedľajšie účinky nedostatku vitamínu D3 patria zmeny nálady, ako sú depresie, najmä sezónne afektívne poruchy (SAD) a problémy s pamäťou a koncentráciou. Dôvodom je, že vitamín D3 je nevyhnutný pre tvorbu stavebných blokov, ktoré produkujú neurotransmitery podieľajú na udržiavaní emocionálnu rovnováhu. Teda ľudia, ktorí väčšinou nevychádzať často trpia úzkosťou a depresiou.

2. Kosťami:

Vitamín D3 je známy pre svoju schopnosť zlepšiť zdravie kostí, ako aj zdravotný stav pohybového aparátu. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje osteopénie a spúšťa osteoporóza, čo vedie k bolestivé ochorenie kostí známy ako osteomalácia. To tiež prispieva k svalovej slabosti, čím sa zvyšuje riziko pádov a zlomenín. Nedostatočný príjem vitamínu D3 môže manipulovať regulačné mechanizmy parathormónu (PTH), čo spôsobuje sekundárnej hyperparatyreózy, ktorý ďalej zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenín.

3. Bolesti chrbta:

Nedostatok vitamínu D3 môže spôsobiť niekoľko porúch pohybového aparátu. Podľa posledných štúdií, nízke hladiny vitamínu D3 prispeli k rozvoju chronickej bolesti chrbta u žien.

4. Vypadávanie vlasov:

Je skutočne prekvapivé, ale nedostatok vitamínu D3 je tiež spojená so stratou vlasov. Isté štúdie zistili, že ľudia, ktorí väčšinou nevychádzať majú nedostatočné hladiny vitamínu D3 a často trpia vypadávaním vlasov. Je nesmierne dôležité mať správne množstvo vitamínu D3 ako presahujúca tohto vitamínu môže tiež spôsobiť vypadávanie vlasov.

5. Reumatoidná artritída:

Reumatoidná artritída je bolestivé, autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené pri telesných tkanív napadnutá vlastným imunitným systémom. Vyznačuje sa opuchom a intenzívna bolesť kĺbov. Vitamín D3 pomáha pri regulácii imunitného systému. Preto sa nedostatok tohto vitamínu nie je len zvyšuje riziko reumatoidnej artritídy, ale tiež robí jeho pacienti náchylnejší ku kardiovaskulárnym chorobám. Podľa výskumu vykonávaného John Hopkins University School of Medicine, 41% pacientov s reumatoidnou artritídou, mali významne nízke hladiny vitamínu D3.

6. Roztrúsená skleróza:

Roztrúsená skleróza je stav, keď imunitný systém napáda povlakom, ktorý chráni nervové bunky. Nízke hladiny vitamínu D3 sú zodpovedné za zvýšený počet mozgových lézií najmä u ľudí s roztrúsenou sklerózou. Zodpovedajúce obsah vitamínu D3 má ochranný účinok a tým aj znižuje riziko vzniku roztrúsenej sklerózy. To tiež pomáha pri znižovaní vplyv na tých, ktorí trpia sklerózou multiplex.

Vitamín D3 Nedostatok Procedúry:

Ktokoľvek môže trpieť nedostatkom vitamínu D3, a to môže viesť k dlhodobým zdravotným problémom, ak sa nelieči. Diagnóza tohto nedostatku môže byť robené tým, že D testu 25-hydroxyvitamín. 25-hydroxyvitamínu D je premenený na aktívnu formu vitamínu v obličkách. Táto aktívna forma vitamínu pomáha pri regulácii hladiny vápnika a fosfátu v tele a môže byť meraná pomocou krvného testu. Poďme sa pozrieť na spôsoby, ako liečiť nedostatok D3

1. Sun expozície:

Získanie dostatočnej expozície slnečnému žiareniu je najúčinnejší spôsob, ako zvýšiť svoje vitamín D3 úrovne. Nemusíte sa potiť celé hodiny na slnku. Tráviť 10 až 15 minút denne na priamom slnku bez opaľovacieho krému s paží, nôh, tváre alebo zadné vystavená je dosť, aby si vitamín D3 dodávať vašim potrebám. Ideálne množstvo slnečného svetla, ktoré vaše telo môže absorbovať tiež závisí od typu vašej pokožky. Ľudia s tmavou pleťou potrebujú dlhšiu expozíciu na slnku než ich ľahšie náprotivky. Najlepší čas pre dostatok vitamínu D3 je od 11 hodín do 3 hodín v období od apríla do augusta. Prebytok vitamínu D3 je uložený vo forme vitamínov rozpustných v tukoch v tukových zásob a pečeni, na použitie v zimnom období. Tieto obchody všeobecne trvajú po dobu 30 až 60 dní.

2. Foods:

Existuje len veľmi málo potravín, ktoré prirodzene dodávajú vitamín D3. Niektoré z potravinových zdrojov sú hovädzia pečeň, syr, vajcia a mastné ryby, ktoré obsahujú malé množstvo vitamínu D3. Olej z tresčej pečene je bohatým zdrojom tohto vitamínu. Nehľadiac na to, opevnené mlieko a pomarančový džús tiež obsahujú vitamín D3. Takže, ďalší spôsob, ako zvýšiť hladinu vitamínu D3 je zvýšiť spotrebu týchto potravín.

3. Príplatky:

Niekoľko predpis doplnky sú k dispozícii, ktoré môžu zvýšiť svoj príjem vitamínu D3. To by však malo byť prijaté pod vedením lekára, pretože sú sprevádzané rôznymi vedľajšími účinkami a niekedy môže tiež spôsobiť alergické reakcie. Pričom Vitamín D3 doplnky by mali byť ďalšie vitamínové alebo minerálne doplnky vyhnúť s výnimkou na základe odporúčania svojho lekára. Vyhnúť sa používaniu antacidá, ak vám lekár odporučí. Tieto antacidá obsahujú rôzne minerály, ktoré môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ak sú užívané spoločne. Použite špecifický druh antacidá odporúčané lekárom. Nižšie uvedená tabuľka znázorňuje, odporúčané množstvo vitamínu D3 pre rôzne rizikových skupín stanovených ministerstvom zdravotníctva v Spojenom kráľovstve.

Rizikové skupiny Odporúčaná dávka (za deň)
Dojčatá a malé deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov 7-8,5 mikrogramov
Tehotné a dojčiace ženy 10 ug
Osoby nad 65 rokov 10 mikrogramov
Ľudia s malou alebo žiadnou slnečnou expozíciou 10 mikrogramov

Tak, vitamín D3 hrá dôležitú úlohu v udržiavaní celkové zdravie. Prevencia a liečba tohto nedostatku nielen zlepšuje zdravie kostí, ale tiež minimalizuje riziko niektorých ochorení.

load...