Zdravie a wellness

Nedostatok vitamínu B12 - Príčiny, príznaky a liečba

Nedostatok vitamínu B12 - Príčiny, príznaky a liečba

Vitamíny sú základnými stavebnými kameňmi dobrom zdravotnom stave. V týchto dňoch otrávený kancelárskych prezentácie, stretnutie s blízkymi a nezdravé potraviny slávnosti, potrebujeme niekoho, kto by dávať pozor na nás.

Vitamíny sú formou poistenia a oni pomáhajú udržiavať dobré zdravie. Rovnako ako všetky dobré veci v živote sa musíme cvičiť umiernenosť pri konzumácii vitamínov. Poďme bez vlastného liečiť. Pop títo hlupáci písať konzultácie iba so svojimi lekármi.

Poďme sa pozrieť na to, ako B12 vitamíny nám môže pomôcť dosiahnuť naše ciele, fitness len praskanie pilulky alebo na dobrú stravu. Je to tak jednoduché, ako to. Vitamín B12 môže byť náš kamarát na celý život.

load...

Čo je vitamín B12?

 • Vitamín B12 je jedným z vitamínov, ktoré patria do B komplexu skupiny vitamínov. Je to jediný vitamín, ktorý obsahuje stopových prvkov kobaltu, a preto je tiež známy ako kobalamín.
 • Na rozdiel od ostatných vitamínov, ktoré možno vyrábať širokú škálu rastlinných a živočíšnych zdrojov, vitamín B12 je produkovaný iba v črevách zvierat. Tak to nemôže byť získaná z rastlín alebo slnečnému žiareniu. Drobné mikroorganizmy, ako sú baktérie, kvasinky a riasy sú tiež schopné produkovať tento vitamín.
 • Tento vo vode rozpustný vitamín hrá kľúčovú úlohu v normálnom fungovaní mozgu a nervového systému. Pracuje spolu s folátov v syntéze DNA a červených krviniek.
 • Podieľa sa tiež na tvorbe myelínové pošvy okolo nervov a vedenie nervových vzruchov. Myelín je izolácia, ktorá chráni mozog a nervový systém a pomáha im umožní vybavovať správy. Tak, tento vitamín je nevyhnutné pre základné telesných funkcií, ako je syntéza DNA, metabolizmu uhľohydrátov na energiu, produkciu červených krviniek, a bunkovej a tkanivovej opravy.
 • Naše telo využíva väčšinu vo vode rozpustných vitamínov a vylučuje zvyšok močom. Vitamín B12 však môžu byť uložené v pečeni po dobu až 5 rokov.
 • Vitamín B12 sa vyskytuje v rôznych formách. Je známych niekoľko mien ako cobrynamide, cobinamide, cobamide, kobalamín, hydroxcobalamin, aquocobalamin, nitrocobalamin a kyanokobalínu.

Vitamín B12:

 • Nedostatok vitamínu B12 je častejšie, než je myšlienka byť. Tiež známy ako hypocobalaminemia, to je charakterizovaný nízku hladinu vitamínu B12.
 • Tento nedostatok je častejšia u prísnymi vegetariánov a vegánov, pretože vitamín B12 sa nachádza iba v živočíšnych tkanivách.
 • Nedostatok vitamínu B12 môže byť ľahko diagnostikovaná fyzikálne vyšetrenie.
  • Medzi hlavné príznaky dávať pozor sú zrýchlený tep a bledú / žlté sfarbenie kože. Krvný test sa vykonáva zistiť, či je počet červených krviniek je nízka.
  • Vzhľad červených krviniek je tiež pozorované, či majú abnormálny tvar.
  • Úroveň vnútorný faktor protilátok v krvi pacienta sa tiež kontroluje, či osoba má zhubnej anémie.
  • Biopsia kostnej drene sa vykonáva vylúčiť iné príčiny abnormality červených krviniek a anémiou.

Nedostatok vitamínu B12 zahŕňa 4 stupne nižšie.

 1. Pokles hladiny vitamínu B12
 2. Nízke bunkovej koncentrácia vitamínu B12
 3. Zvýšená úroveň homocycteine ​​v krvi a znížená rýchlosť DNA systhesis
 4. Makrocytová chudokrvnosť

Nižšie uvedený graf znázorňuje, odporúčané hladiny vitamínu B12 pre rôzne vekové skupiny.

Životný stupeň Odporúčaná suma
Narodenia až 6 mesiacov 0,4 ​​mcg
Dojčatá od 7 do 12 mesiacov 0,5 mcg
Deti od 1 do 3 rokov 0,9 mcg
Deti od 4 do 8 rokov 1,2 mcg
Deti od 9 do 13 rokov 1,8 mcg
Dospievajúci od 14 do 18 rokov 2,4 mcg
Dospelí 2,4 mcg
Tehotné teenagerky a ženy 2,6 mcg
Dojčiace teenagerky a ženy 2,8 mcg

load...

Príčiny Vitamín B12:

Nedostatok vitamínu B12 môže byť spôsobené niekoľkými faktormi, najprominentnejších medzi nimi byť vnútorný faktor a vegetariánskej stravy. Rôzne príčiny nedostatku vitamínu B12, sú uvedené nižšie.

1. Nedostatok vlastnej Factor:

Nedostatok vitamínu D je spôsobená nedostatkom glykoproteínu zvanej vnútorný faktor. Ak je tento glykoproteín vylučovaný žalúdka bunkami, viaže s vitamínom B12. To je potom transportovaný do tenkého čreva k tomu, aby jeho vstrebávanie. Zníženie hodnoty Táto absorpcie vedie k nedostatku vitamínu B12. To môže spôsobiť zhubnú anémiu, v konečnom dôsledku vedie k vážnemu neurologického poškodenia. V prípadoch zhubnej anémie, imunitný systém pacientov vytvára protilátky, ktoré napádajú sliznicu žalúdka, poškodenie bunky, ktoré produkujú vnútorný faktor.

2. Vegan Diéta:

Ľudia, ktorí sledujú prísne vegetariánskej či vegánskej strave sú vystavení vyššiemu riziku nedostatku vitamínu B12. To je preto, že vitamín B12 sa prirodzene vyskytuje iba v živočíšnych produktoch, ako sú mäso, ryby, hovädzie mäso a pečeň, jahňacie, losos, krevety, mušle, hydiny, vajec a mliečnych výrobkov. Tak, vegáni by malo bod zaradiť B12 obohatené potraviny alebo doplnku B12 v ich strave.

3. Črevné Problém:

Tí, ktorí trpia Crohnovou chorobou, rovnako ako tí, ktorí majú svoje čreva chirurgicky skrátiť môže mať problémy s absorpciou vitamínu B12 do ich krvného riečišťa. Pacienti so syndrómom krátkeho čreva hnačka, kŕče a pálenie záhy. Často sa stávajú podvyživené vzhľadom k tomu, že to, čo zostalo z jeho tenkého čreva nemôžu absorbovať dostatočné množstvo vitamínov, vrátane vitamínu B12.

4. Nedostatočné žalúdočnej kyseliny:

Jednou z najčastejších príčin nedostatku vitamínu B12, a to najmä u starších dospelých, je nedostatočnosť žalúdočnej kyseliny, ktorá je potrebná k uvoľneniu vitamín B12 z potravy. Atropic gastritída je definovaná ako stenčenie sliznice žalúdka, ktoré postihuje až 30% ľudí vo veku 50 rokov a vyššie. Ľudia, ktorí pravidelne berú lieky ako sú inhibítory protónovej pumpy, H2 blokátory alebo inými antacidá majú ťažkosti absorbovať vitamín B12, pretože tieto lieky potláčajú žalúdočnej kyseliny. Sú povinní vstrebávanie vitamínu B12 z obohatených potravín a doplnkov.

5. Chronický alkoholizmus:

Podľa National Library of Medicine, chronický alkoholizmus môže byť tiež príčinou nedostatku vitamínu B12.

6. Káva:

Podľa nedávneho výskumu, spotreba zo štyroch alebo viac šálok kávy denne, je pravdepodobné, že spôsobí 15% zníženie hladín vitamínov B, vrátane vitamínu B12.

7. Bakteriálne infekcie:

Infekcie spôsobené Helicobactor pylori, baktérie, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy, môže tiež viesť k nedostatku vitamínu B12. To je preto, že poškodenie buniek, žalúdka, ktoré produkujú vnútorné faktory.

8. Expozícia oxid dusný:

Oxid dusný, bežne známy ako anestézie môže zničiť vitamín B12 rezervy. Tento plyn je často používaný zubnými lekármi pre liečbu bolesti a operačné sály. Ale môže predstavovať značné riziko pre osoby s existujúcimi, nediagnostikovaným alebo neliečenou nedostatku vitamínu B12. Zdravotnícki pracovníci, ktorí sú bežne vystavení oxidu dusného sú tiež vystavení zvýšenému riziku.

Príznaky Vitamín B12:

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť anémiu. Nižšie sú príznaky, ktoré sa líšia od bytia miernej až extrémne ťažké.

 • Inkontinencia tj neschopnosť močového mechúra udržať moč, čo spôsobuje presakovanie
 • Zábudlivosť a zmätok
 • Brnenie alebo necitlivosť v prstoch rúk a nôh
 • Ťažkosti pri chôdzi
 • Výkyvy nálady a depresie
 • Psychózy a halucinácie v pokročilých štádiách deficitu
 • Úbytok na váhe a žalúdočná nevoľnosť
 • Búšenie srdca a dýchanie
 • Bledá koža
 • Opuchnuté a zanietený jazyk
 • Jednoduchá tvorba modrín a krvácanie, ako je krvácanie z ďasien
 • Slabosť, únava a točenie hlavy
 • Hnačka alebo zápcha
 • Otrasy
 • Strata pamäti alebo dezorientácia
 • Pokles krvného zrážania
 • Chronická únava
 • Lupy
 • Ťažkosti pri prehĺtaní
 • Búšenie srdca
 • Menštruačné problémy
 • Kognitívne ťažkosti, tj ťažkosti pri myslení a uvažovania
[Čítajte: Príčiny podvýživy]

Choroby spôsobené v dôsledku Vitamín B12:

Vitamín B12 je tiež označovaná ako "energetické vitamín", ako je to nevyhnutné pre životne dôležitých telesných funkcií. Nedostatok vitamínu B12 je častým problémom, ktorý sa často ignorovaná kvôli nedostatku rutinného testovania. Keď sa nelieči, nedostatok tohto vitamínu môže viesť k nasledujúcim otázkam zdravia.

1. Vekom podmienenej makulárnej degenerácie:

Vekom podmienená makulárna degenerácia je očné ochorenie, ktoré môže viesť k strate zraku. Výskum ukázal, že tie ženy, ktoré konzumovali 1000 mg vitamínu B12 spolu s 2500 mg kyseliny listovej a 500 mg vitamínu B6 denne boli pri nižšie riziko vzniku AMRD.

Rakovina prsníka 2.:

Aj keď tam nie je veľa dôkazov v tomto ohľade niektoré štúdie ukázali, že vitamín B12 pracuje spolu s kyselinou listovou, aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny prsníka u žien. Ženy po menopauze, ktoré majú nízke hladiny vitamínu B12 v ich strave sú vystavení zvýšenému riziku rakoviny prsníka.

3. Parkinsonova choroba:

Tie, ktoré majú Parkinsonovu chorobu trpia triašku a ťažkosti pri pohybe, koordinácie, chôdze, reč a poznanie. Adenozylmetionínu je prírodná látka nachádza v každej bunky v tele, ktorá pracuje spoločne s vitamínom B12 spracovať serotonín, melatonín a dopamín, mozog chemické zmeny zúčastňuje vzniku Parkinsonovej choroby. Podľa výskumu vykonávaného na University of Maryland, nízke hladiny vitamínu B12 je hlavným faktorom prispievajúcim k pamäti a kognitívne zmeny spojené s Parkinsonovou chorobou.

4. Muž Neplodnosť:

Niektoré štúdie ukázali, že vitamín B12 hrá dôležitú úlohu pri zvyšovaní počtu spermií a pohyblivosť spermií. Tak nízke hladiny vitamínu B12 môže byť spojená s mužskou neplodnosťou. Avšak, je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti nájsť skutočný účinok vitamínu B12.

5. Chronickej únavy:

Chronická únava je trvalý pocit únavy a slabosti v tele a je spôsobená nedostatkom vitamínu B12. Vitamín B12 injekcie sú často venovaná ľuďom s chronickým únavovým syndrómom.

6. Anémia:

Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k ochorenie nazývané zhubnej anémie, ktorá sa vyznačuje nedostatkom zdravých červených krviniek a väčšie veľkosti existujúcich buniek. Vzhľadom k tomu, vitamín B12 napomáha tvorbe červených krviniek, nedostatok tohto vitamínu bude mať nepriaznivý vplyv na tvorbu červených krviniek. To nakoniec spôsobí chudokrvnosť. Keď sa nelieči, zhubná anémia môže zvýšiť riziko srdcových problémov a cievnej mozgovej príhody, poškodiť nervové bunky a spúšťacie zmeny na povrchu vášho tráviaceho traktu, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka.

7. Nespavosť:

Melatonín je tiež známy ako "spánkového hormónu", ktorého výroba klesá, ako vaše telo starne, čo má za následok poruchy spánku alebo nespavosť. Ako už bolo povedané, vitamín B12 hrá kľúčovú úlohu v produkcii melatonínu. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k zníženiu hladiny melatonínu, a preto, problémy so spánkom.

8. Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne choroby:

Tieto choroby sú spôsobené v dôsledku vysokých hladín homocysteínu v krvi. Nedostatočná hladina vitamínu B12 môže zvýšiť hladinu homocysteínu, čím sa zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

9. Komplikácie v tehotenstve a vrodených vád:

Vysoká hladina homocysteínu spôsobenú nedostatkom vitamínu B12 môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve a vrodené vady.

10. Neurologické podmienky:

 • Nízke hladiny vitamínu B12 sú spojené s mnohými neurologických ochorení, ako je demencia a Alzheimerovej choroby.
 • Periférna neuropatia je ochorenie charakterizované dysfunkciou periférnych nervov, čo spôsobuje pocit necitlivosti a tras, ako aj ako pichanie, bolesť a svrbenie. To je vaša pokožka precitlivení na mieste, kde ste schopní postaviť akýkoľvek dotyk na určité časti tela.
 • Vaše svaly môžu cítiť slabý, unavený, alebo ťažký a môže dôjsť k svalové kŕče, tras a bolesť.

Vitamín B12 Liečba:

Liečba nedostatku vitamínu B12 zahŕňa nahrádzajúci chýbajúce vitamín B12 cez diétne zmeny, doplnky a injekcie. Tento nedostatok môže byť spôsobený rodinnej anamnéze anémia, diabetes, poruchy imunity alebo operácií, ako je odstránenie žalúdka. Nedostatok vitamínu B12 môžu byť spracované týmito spôsobmi.

1. Diétne Zmeny:

 • Prirodzený spôsob, ako vyliečiť nedostatok vitamínu B12 je, aby zahŕňala mlieko, mäso a mliečne výrobky, ktoré obsahujú vitamín B12, vo vašej strave.
 • Vegetariáni by mali spĺňať odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu tým, že vitamín B12.
 • Starší ľudia potrebujú väčšie množstvo vitamínu B12, ako ich schopnosť pohlcovať klesá s vekom.

2. Ústne Antibiotiká:

Nedostatok vitamínu B12 spôsobená v dôsledku premnoženia črevné baktérie môžu byť liečené perorálnymi antibiotikami, ako je tetracyklín. To sa zastaví nielen prerastania baktérií, ale tiež umožní normálnu absorpciu vitamínu B12.

3. Injekcia:

Pacienti s ťažkými príznakmi nedostatku je daný priestor 5 až 7 injekcií v priebehu prvého týždňa obnoviť telesné zásoby tohto vitamínu. Tieto injekcie sú pomerne účinné a priniesť výsledky v priebehu 48 až 72 hodín. Akonáhle sú zásoby vitamínu B12 dosiahnutie normálnej hladiny, tieto injekcie sú odoberané každých 1 až 3 mesiace, aby sa zabránilo príznaky návratu.

4. Ústne doplnky:

Tí, ktorí nemajú radšej berú injekcia môže vynahradiť nedostatok tým, že vysoké dávky vitamínu B12 orálnych doplnkov pod dohľadom svojho lekára.

5. Krvné transfúzie:

Ak je ťažká anémia spôsobený vysokým deficitom vitamínu B12 a červených krviniek je extrémne nízka, krvné transfúzie sú uvedené na prvých pár dní, kým sa vitamín B12 injekcie začať pracovať.

Väčšina z nás si neuvedomuje, tieto nedostatky v našom systéme, takže je vhodné ísť na pravidelné lekárske prehliadky, aby sa ubezpečil, že je všetko v poriadku a pod kontrolou. Takže v prípade, že budete mať akékoľvek príznaky, ako tie vyššie ilustrovaných, rozhodnúť sa pre lekárske konzultácie. Prevencia je vždy lepšia ako liečba

B12 je dôležitý pre zdravé fungovanie nášho tela a musíme sa pokúsiť zaradiť do nášho jedálnička. Tu je tí, ktorí chcú zdravé vitamín B12 naplnený rok. Zostať fit, zostať zdravý!

load...