Zdravie a wellness

Najlepšie potraviny bohaté na selén - naše top 10

Najlepšie potraviny bohaté na selén - naše top 10

Selén je nevyhnutný minerál pre mnoho rastlín a živočíchov. Selén pomáha pri enzymatických reakcií buniek a fungovanie štítnej žľazy nášho tela. To pomáha v náprave zrážanie krvi, imunitného systému, a pri čistení tela. Selén je tiež dôležitý pre mužskú plodnosť, pretože zvyšuje úmrtnosť spermií.

Dospelí starší 19 rokov by mali konzumovať 55mcg selénu denne pre dobré zdravie. Selén je užitočné pri liečení stavov z štítnej žľazy, ochorenia srdca, normálnu funkciu pečene a pomáha pri liečbe mnohých telesných súvisiace problémy.

Selén možno nájsť v rôznych potravinách. Mnoho potravín, ako kaviár, orechy, semená, a hnedej ryže mäsa, čokolády, mliečne výrobky, atď sú dobrým zdrojom selénu. Nedostatok selénu môže byť liečený správnej diéty alebo selénom doplnkov.

load...

Odporúča Príjem selénu pre:

 • Deti vo veku 1 - 3 - 20 mikrogramov / deň
 • Deti vo veku 4 - 8 - 30 mikrogramov / deň
 • Deti vo veku 9 - 13 - 40 mikrogramov / deň
 • Deti vo veku 14 a viac, a Adults- 55 mikrogramov / deň
 • Tehotné ženy - 60 mikrogramov / deň
 • Dojčiace ženy - 70 mikrogramov / deň

Najlepší Selén Foods

Tu je zoznam selénu obsahujú potraviny.

1. Mäso

Mäso je dobrým dodávateľom selén, na rozdiel od bielkovín. Mäsa, ako je hovädzie mäso, pečeň, jahňacie, bravčové, morčacie a kuracie mäso obsahujú selén.

2. Seafood

Seafood je ďalší sada selénu potravou. Veľké množstvo morské plody, vrátane tuniak, halibut, sardinky, platesy bradavičnatej, losos, ustrice, homáre, kraby, mušle, krevety, mušle, Red Snapper, sleď a hrebenatky sú veľmi dobrým zdrojom selénu.

load...

3. Vajcia

Vajcia obsahujú vysoké množstvo selénu. Vajcia sú každodenné jedlo a sú k dispozícii ľahko a každý ich miluje.

4. Šošovka

Strukoviny, ako je hrach, arašidy, slnečnicové semená, fazuľa, arašidové maslo, orechových masiel a fazule lima majú dobré množstvo selénu, ktorá je nevyhnutná pre telo. Orechy a fazuľa sú tiež dobrým zdrojom bielkovín.

4. Chocolate

Yummiest všetkého jedla! Nesladený kakaový prášok, alebo horúcej čokolády, cukríky, mliečna čokoláda, fondán obsahuje vysoké množstvo selénu.

5. Zelenina

Zelenina, ako je cibuľa, surové brokolica, fazule, varené banány, varené ružičkový kel, varené čerstvý špenát a škrupiny sójové bôby obsahujú dobré množstvo selénu. Huby sú najbohatším zdrojom selénu.

6. Ovocie

Plody sú ďalším zdrojom selénu. Plody obsahujú antioxidanty, vitamíny, minerálne látky spolu s selénu, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité. Plody, ktoré pomáhajú pri vytváraní Selén sú termíny, banány, hrozienka, Bobule, Avocado, grapefruit, kiwi, melón, hrozno a jahody.

7. Matice

Para orechy, mandle, arašidy, kešu orechy, pistácie, píniové oriešky, arašidové maslo, lieskové oriešky a vlašské orechy sú bohatým zdrojom selénu. Ich použitie v potravinách každý deň, môže poskytnúť železa v tele. Tieto orechy obsahujú tiež dobré množstvo omega - 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú pri udržiavaní zdravej pokožky, vlasov a nechtov.

8. Zrná

Chlieb a cestoviny vyrobené z celých zŕn pšeničná múka, pšeničné klíčky, jačmeň, hnedá ryža a ovos sú bohaté na selén. Celozrnný obsahuje najvyššie množstvo selénu.

 [Čítajte: sacharidov potraviny bohaté]

9. Nápoje

Nápoje, ako je čierny čaj, čaj, sladového nápoja, kakao, káva, pivo a víno majú malé množstvo selénu v nich. Sú schopné splniť požiadavky na minimálny selénu v tele. Ale je potrebné vziať v malom množstve vzhľadom k prítomnosti kofeínu v nej.

10. Aloe Vera

Čerstvé Aloe vera má malé množstvo selénu. To je tiež užitočné v hydratácii tela, mazacie mozog & nervový systém, kĺbov a pokožky.

Niektoré dôležité tipy

 1. Vyhnúť konzumácii nadbytočného množstva selénu. Je jedovatý, ak prijatá vo veľkom množstve.
 1. Nadmerný príjem môže viesť k depresii, kožné problémy, strata nechtov, dýchacími ťažkosťami, pečeňové ochorenia obličiek a srdcových chorôb a kardiovaskulárnych problémov.
 1. Jeho nežiaduce účinky patrí vypadávanie vlasov, rakovinu kože a biele škvrny na nechtoch, únava, závraty, nevoľnosť, poškodenie nervov a diabetu.

Selén Nedostatok

Príčiny selénu deficitom

 • Črevné funkcie porucha
 • Gastrointestinálne bypass
 • Ľudia nad 90 rokov veku
 • Potraviny vzrástol z selénu deficitné pôdy
 • Liečivá znižujúce cholesterol
 • Parenterálna alebo enterálna výživa
 • Vstrebávanie
 • Chronických ochorení

Selén Nedostatok Príznaky

 • Všeobecne Únava
 • Nedostatok energie
 • Menej časté únava
 • Letargia
 • Neschopnosť vykonávať základné fyzikálne úlohy
 • Hypothyroidism

Selén Nedostatok choroby a liečba

1. Keshan choroba

Toto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku nedostatku selénu v potrave. To sa týka predovšetkým detí a mladých žien. Ďalej môže viesť k srdcovému zlyhaniu, pľúcny edém, a nízkou imunitou.

2. Kashin-Beck

Kashin-Beck je hlavný ochorenie spôsobené nízkou úrovňou selénu a jódu v tele. To zahŕňa rôzne príznaky, ako je degenerácia, nekróze a nedostatočným rastom.

3. Hypothyroidism

Nedostatok selénu môže zvýšiť riziko hypotyreózy. To môže spôsobiť problémy, ako je struma, kreténizmus, nadmerná únava, búšenie srdca, emocionálne poruchy, suchá koža, citlivosť na svetlo a opakujúce sa potratov.

4. Imunitný systém

Nedostatok selénu môže tiež spomaliť fungovanie imunitného systému. To môže viesť k zmenám nálady, gastrointestinálne problémy, cirhóza, únava, cesnakový dych, vypadávanie vlasov, hnačka a sekanie klincov.

5. Kostrového svalstva Poruchy

Deficit selénu u človeka môže spôsobiť poruchy kostrového svalstva, ktoré zahŕňajú symptómy ako proximálna slabosť, bolesti svalov, únava, a sérového kreatínu hladiny kinázy výške.

6. Cancer

Nízka selénu v tele môže viesť až k smrti z pľúc, prostaty a hrubého čreva a konečníka. Správne množstvo selénu pomáha chrániť proti rakovine. To je preto, že selén pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni telo a zabraňuje rastu nádorov.

7. Arthritis

Znížená hladina selénu môže zvýšiť problémy ľudí s artritídou. Selén obsahuje antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky artritídy.

8. HIV

Selén napomáha spomaliť alebo zabrániť progresii HIV vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. Lekári môžu niekedy poradiť selén ako súčasť plánu liečby HIV. Deficit selénu môže zvýšiť progresiu HIV / AIDS.

9. Astma

Nízke hladiny selénu u pacientov s astmou môže dať im väčšie problémy. Pacientom sa odporúča brať selén doplnky k ťažkostiam pri kontrole astmy, ako je oxidačný stres.

10. Diabetes

Ľudia s nízkou úrovňou selénu v tele, sú náchylnejšie na získanie ochorení, ako je diabetes typu 2. Z tohto dôvodu správnej diéty udržať hladinu selénu v telo sa odporúča použitie prírodných zdrojov alebo doplnky.

11. Duševné Únava

To je veľmi časté ochorenie spôsobené nedostatkom selénu. To stane sa ťažké pre jednotlivca, aby zistili tento príznak a je ťažké diagnostikovať rovnako.

Dúfam, že ste našli tento článok informatívne. Ešte pokles vaše názory v poli nižšie!

load...