Zdravie a wellness

27 potravín, ktoré zvyšujú hladinu hemoglobínu

27 potravín, ktoré zvyšujú hladinu hemoglobínu

Pravdepodobne viete, že hemoglobín je dôležité, aby vaše telo fungovať. Dalo by sa tiež vedia, že to má čo do činenia s železom, červených krviniek a anémiou. Ale vedeli ste, že zvýšenie hladiny hemoglobínu znamená viac než len zvýšiť svoj príjem železa?

Zvedavý? Prečítajte si o to dozvedieť sa viac o hemoglobín a prečo je dôležité.

Hemoglobín - Krátka

Výroba hemoglobínu je životne dôležité pre vaše telo, a železa a vitamínov B12, B9 a C hrajú dôležitú úlohu. Je nutné mať správnej diéty udržať optimálnu hladinu hemoglobínu. Aby sa tak stalo, je potrebné zvýšiť príjem potravín, ktoré pomáhajú pri syntéze hemoglobínu.

load...

Ale prečo je hemoglobín dôležité?

Hemoglobín je proteín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách. Jeho najdôležitejšou funkciou je transport kyslíka z pľúc do všetkých ostatných buniek, čo pomáha udržiavať je.

Výsledky nízka hladina hemoglobínu v chudokrvnosti, a je ovplyvnená mnohými faktormi. Zlé stravovacie návyky, zlé vstrebávanie živín potrebných pre produkciu hemoglobínu, zvýšenie požadovanej dávky z dôvodu tehotenstva, stratu krvi, a dokonca aj niektoré lieky - to všetko môže mať za následok nízke hladiny hemoglobínu (1).

load...

Medzi najčastejšie príznaky nízkeho počtu hemoglobínu sú únava, dýchavičnosť, závraty, bolesti hlavy a bolesti na hrudi. To môže viesť k vážnym následkom a ovplyvniť váš kardiovaskulárny systém i (2).

To bolo všetko, čo potreboval vedieť o hemoglobín. Poďme sa teraz pozrieť na hlavnú potraviny, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu hemoglobínu. Pozrite sa na ne!

27 Hemoglobín Rich Foods

I. Mäso

Je dobre známe, že mäso, najmä červené mäso, je vynikajúcim zdrojom železa. Tu sú rôzne druhy mäsa, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu hemoglobínu:

1. Liver

Najvyššia koncentrácia železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej možno nájsť v pečeni. Jahňacie pečeň ponúka najvyššie množstvo vitamínu B12, 100 g, ktorý obsahuje 85,7 mikrogramov. To je tiež významným zdrojom folátu, železa a vitamínu C, ktoré majú 400 mcg, 10,2 mg a 13 mg každé poradí.

Ostatné dobrým zdrojom sú pečeň z hovädzieho, morčacieho a kuracieho mäsa.

2. Ground Beef

Mleté hovädzie mäso (bez tuku), je dobrým zdrojom železa. Každých 85 gramov mletého hovädzieho mäsa obsahuje 2,1 mg železa.

3. Kuracie prsia

Kuracie prsia je tiež dobrým zdrojom železa.

Môžete získať okolo 0,7 mg železa z každých 100 gramov kuracích pŕs.

II. Morské plody

Morské plody, ako sú mušle, ustrice a kaviár, môže poskytnúť viac, než váš dennej potreby železa a vitamínu B12.

4. Mušle

Mušle sú najbohatším zdrojom železa s 100 gramami mušle, ktoré obsahujú 28 mg železa, 22,1 mg vitamínu C a 98,9 mcg vitamínu B12.

III. Strukoviny

Ak ste vegan či vegetarián, je potrebné zahrnúť potraviny bohaté na železo vo vašej strave. Strukoviny, rovnako ako ich derivátovými produktmi, môže byť dobrým zdrojom. Sójové bôby, fazuľa a cícer sú odporúčané strukoviny.

5. Sójové bôby

Každých 100 gramov sóje obsahuje 15,7 mg železa, 375 mcg kyseliny listovej, 6 mg vitamínu C.

IV. Škroby a obilia

Škroby, ako je ryžové otruby, pšeničné otruby, a ovsených otrúb sú vynikajúcim zdrojom železa. Ale neobsahujú vitamín C alebo B12, a nie sú významným zdrojom kyseliny listovej.

Upozornenie: Tí diagnostikovaný s celiakiou by sa mali vyvarovať potravín obsahujúcich lepok (3).

6. Hnedá ryža

Hnedá ryža je tiež vynikajúcou voľbou, pretože je dobrým zdrojom železa, a 100 gramov hnedej ryže obsahuje asi 0,4 mg železa.

7. Celé zrná

Celé zrná, ako je jačmeň, quinoa a ovsené vločky, sú tiež bohaté na železo. Každých 100 gramov akékoľvek celé zrno obsahuje asi 2,5 mg železa.

V. Ovocie

Vitamín C je nevyhnutný pre vstrebávanie železa, čo zvyšuje vaše hladiny hemoglobínu. Ovocie, ako sú pomaranče, citróny, tropického ovocia a litchis sa odporúča vzhľadom k ich vysokému obsahu vitamínu C.

8. Sušené ovocie

Sušené marhule, hrozienka, a dáta sú spoľahlivé zdroje železa. V skutočnosti, 100 gramov suché plody majú 0,8 mg železa. Na rozdiel od železa, tieto suché plody obsahujú tiež základné vlákna a vitamíny.

9. Jahody

Tieto úžasné plody sú prospešné pre tých, ktorí s nízkou hladinou hemoglobínu dvoma spôsobmi - tým, že železo, a tým, že zvyšuje vstrebávanie železa v tele.

10. Sušené slivky

Mať prerezávať šťava je tiež účinný spôsob, ako zvýšiť hladinu hemoglobínu. Toto ovocie je bohatá na železo, vlákniny a vitamínu C, ktoré sa podieľajú na produkciu červených krviniek (červených krviniek).

11. Jablká

Jablká sú bohaté na železo (a mnohých ďalších živín), čo je vhodné pre zvýšenie hladiny hemoglobínu. Takže majú jablko ešte dnes!

12. Granátového

Granátové jablko je bohatá na železo, vápnik, bielkovín, sacharidov, vlákniny, a niekoľko ďalších vitamínov a minerálnych látok. Z tohto dôvodu, oni sú často odporúča pre ľudí, ktorí majú nízku hladinu hemoglobínu.

13. Sušených paradajok

Sto gramov sušených paradajok obsahuje až 9,1 mg železa, čo je dôležité pre tých, ktorí trpia nízkym počtom hemoglobínu.

14. Persimmons

Tieto oranžové plody sú spoľahlivým zdrojom železa, vitamín C, antioxidanty, a niekoľko ďalších živín.

15. Moruša

Okrem toho, že zdravé a chutné jedlo alternatívou pre ľudí s cukrovkou, moruše sú tiež dobré pre tých, ktorí s nízkou hladinou hemoglobínu. Ako v skutočnosti, 100 gramov tohto exotického ovocia obsahujú asi 1,8 miligramov železa.

16. Ríbezle

Čierne ríbezle je tiež dobrý spôsob, ako zvýšiť počet červených krviniek. Je známe, že obsahujú asi 1 až 3 mg železa na 100 gramov, v závislosti od typu.

17. Melón

Tento osviežujúci a na vodnej báze ovocia taktiež razí cestu do zoznamu najlepších potravín, k zvýšeniu hladiny hemoglobínu. To je vzhľadom k vysokej hladiny železa prítomného v ňom. To je tiež bohatá na vitamín C, čo činí proces absorbcie železa lepšie a rýchlejšie.

VI. Zelenina

Aj keď je ľahké nájsť zeleniny, ktoré sú bohaté na železo, ktoré nedosahujú ako zdroj kyseliny listovej a nemajú žiadny vitamín B12.

18. Riasy

K zvýšeniu hladiny hemoglobínu, musíte sa obrátiť na morské riasy, 100 g, ktorý obsahuje 28,5 mg železa a 93 mikrogramov kyseliny listovej.

19. Repa

Červená repa je často odporúča zvýšiť hladiny hemoglobínu, pretože má vysoký obsah kyseliny listovej. Je tiež dobrým zdrojom vitamínu C a železa.

20. Zemiaky

Zemiaky sú bohaté na železo a vitamín C, čo z nich robí potravinu hemoglobínu príjemný.

21. Brokolica

Táto vzdialená a chutnejšie bratranec karfiolu obsahuje asi 2,7 mg železa na 100 gramov. Okrem toho, brokolica obsahuje aj ďalšie dôležité živiny, ako napríklad horčíka a vitamínov A a C.

22. Špenát

Špenát je zďaleka najlepšia voľba vegetarián pre tých, ktorí hľadajú zvýšenie hemoglobínu. V skutočnosti, 100 gramov tejto listovej dobroty obsahuje až 4 miligramov železa.

VII. Byliny

Byliny sú jednou z najlepších možností, ako povýšiť hladinu hemoglobínu. Hoci korenia, ako je tymián, petržlen, mäta pieporná a rascou sú bohaté na železo, suma, ktorá je obvykle konzumovaný nie je dosť významný, aby sa veľký rozdiel. Ale poskytujú pridanú podnet k vašej dennú potrebu železa.

23. Žihľava Leaf

Táto bylina môže hrať dôležitú úlohu pri zvyšovaní hladiny hemoglobínu. Žihľava list je bohatá na železo, vitamíny B a C, a niekoľko ďalších vitamínov, ktoré pripravili pôdu pre lepšiu počtu červených krviniek.

VIII. Ďalšie možnosti

24. Vajcia

Vajcia boli ponúkané ako raňajky šampiónov z nejakého dôvodu. Jediný vajíčko má 0,55 mcg vitamínu B12, 22 mcg kyseliny listovej a 0,59 mg železa.

25. Tekvicové semienka

Ruky dole, je najlepším zdrojom železa. Budete prekvapení, vedieť, že 100 gramov tekvice alebo Chia semienka obsahujú asi 15 mg železa, teda neuveriteľných 83 percent dennej odporúčanej hodnoty. A hádaj čo? Obsahujú tiež dobré mastných kyselín, ktoré môžu vaša pleť žiara. Hovoriť o zabitie dvoch vtáky s jedným kameňom!

26. Horká čokoláda

Dobrá správa pre všetkých milovníkov tmavej čokolády! Mať svoju obľúbenú čokoládu môže pomôcť zvýšiť hladinu hemoglobínu pomerne ľahko, pretože každých 100 gramov 80% horká čokoláda vám poskytne 17 mg železa, ktoré spĺňajú okolo 90 percent svojho denného železnej kvóty.

27. Matica

Mandle, arašidy, kešu oriešky, píniové oriešky, lieskové oriešky, vlašské orechy - všetky tieto orechy sú úžasné zdrojom železa. Sú chutné a dá vám dobrý 3 miligramov železa na 30 gramov.

Spodný riadok - Hemoglobín je viac alebo menej zlúčeniny železa (4). Tak, to dáva zmysel, aby zahŕňala viac železa vo vašej strave zvýšiť hladinu hemoglobínu.

Existujú však aj iné živiny v práci rovnako, najmä vitamíny C, B12 a B9 (5). Treba Vitamín B12 a vitamín B9 pre tvorbu červených krviniek. V skutočnosti, vitamín B9 je nevyhnutný pre syntézu hemu, časť hemoglobínu, ktorý obsahuje železo. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa v dôsledku jeho redukujúcim vlastnosť, čo je dôvod, prečo je dôležité, (6). Je nutné, aby potraviny, ktoré sú bohaté na všetky komponenty, ako zvýšiť hladinu hemoglobínu.

Pozor

Udržiavať hladinu hemoglobínu je zásadný pre vaše zdravie a nedostatok môže mať nežiaduce účinky. Takže, je potrebné zahrnúť požadované množstvo železa, kyseliny listovej a vitamínu C a B12 v strave zostať zdravý. Tu je niekoľko rizikových faktorov spojených s hemoglobínom:

  • Nepokúšajte sa diagnostikovať alebo opraviť nízku hladinu hemoglobínu bez dohľadu zdravotníckym pracovníkom.
  • Tehotné ženy by nemali konzumovať vysoké dávky (viac ako 45 mg za deň) zo železa, pretože vysoké hladiny hemoglobínu boli spojené s rizikami pre plod (7).

Ako ste videli, existuje celý rad vegan, vegetarián, rovnako ako non-vegetariánske jedlá k dispozícii, ktoré môžu splniť svoj dennú dávku hemoglobín. Páčilo sa nám chýba nejaké iné zdroje? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov nižšie.

Zostať fit, zostať zdravý!

load...