Zdravie a wellness

25 úžasných výhod Sapota (Chikoo) pre pokožku, vlasy a zdravie

25 úžasných výhod Sapota (Chikoo) pre pokožku, vlasy a zdravie

Meno, sapota 'nemusí byť oboznámení sa väčšina z nás. Sapota je iný názov pre ovocie lepšie známy ako, chikoo 'alebo, Chiku' v hindčine,, sapota 'v Telugu,, chikku' v Marathi,, cappotta 'v tamilčine a, Sapeta' v bengálčine. Keď hovoríme, sapota, sme v podstate s odkazom na tropické ihličnatý strom, ktorý nesie toto ovocie. Sapota je vynikajúci kalórie bohaté na ovocie, patriaci do kategórie ovocie, ako mango, banán a jack ovocia. Jeho iná mená sú nos bobule, sapodila všeobecná slivka, chickoo Sapo atď.

Príchod do tej miery, sapota ponúka početné výhody pre kožu, vlasy a zdravie - niečo, čo sme sa zaoberali rozsiahlo v tomto príspevku. Čítajte ďalej sa dozvedieť viac.

Sapota - Prehľad

Sapota ovocie má svoj pôvod v dažďových pralesoch Strednej Ameriky, a to najmä v Mexiku a Belize, ale to je ľahko dostupné v Indii. Plodom je kruhový alebo oválny tvar bobule meria okolo 10 centimetrov v priemere a váži 150 gramov. To má 2 - 5 veľké, čierne, lesklé fazuľa-ako semená v stredu. Nezrelé ovocie má tvrdý povrch a bielu dužinu vďaka svojmu vysokému obsahu latexu. Obsah latex znižuje ako Dozrieva a jeho telo získava hnedú farbu. Má jemnú a zrnitou textúru s sladkou a pižmovú vôňou. Je bohaté na kalórie a jeho sladká chuť možno pripísať prítomnosti jednoduchých cukrov, ako je fruktóza a sacharóza, ktoré dopĺňame energiu a revitalizáciu tela.

load...

Skin Výhody Chikoo / sapota:

Široké spektrum vitamínov, minerálov a antioxidantov nájdených v sapota ovocie je úžasné voľbou pre zdravú a žiariacu pleť robí. Preto tento článok bude neúplná bez hovoria o kožných výhodách tohto chutného ovocia.

  1. Sapota ovocie pomáha, aby sa vaša pleť žiariace, čím sa zníži svoju požiadavku na výrobky pre starostlivosť o pleť, aby posilnili svoje prirodzenú štruktúru pleti a pleť. Vitamín E v tomto ovocí hydratuje pokožku, čím dáva vám zdravú a krásnu pleť. Preto, jesť sapota ovocie je dobré pre pleť.
  1. Sapota ovocie je bohaté na antioxidanty. Preto pôsobí ako činidlo proti starnutiu odstraňovaním voľné radikály v tele, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie proces starnutia. Je účinný aj pri znižovaní vrások.
  1. Jadro olej z sapota sa používa ako masť kože. Zvyšok tohto osiva, po extrakcii oleja, môže byť použitá ako obklad na bolestivé kožných postihnutia.
  1. Mliečna miazga sapota rastliny môžu byť použité na odstránenie bradavíc a plesní na koži.
  1. Kombinácia vitamínu A a C skrášľuje pokožku odovzdávaním ju zdravú žiaru.

Vlasy Výhody Chikoo / sapota:

Ako všetci vieme, správny prísun živín do nášho tela a správne vstrebávanie týchto živín je nevyhnutné pre udržanie dobrého zdravia vlasov. Problémy Vlasy sú výsledkom pôsobenia škodlivých chemikálií, nezdravého životného štýlu a nedostatočnosti určitých základných živín v našej strave. Naložením so základnými živinami, sapota má dostatočne prispieť k zdravej vlasy.

Výhody sapota pre vlasy sú nasledovné:

  1. Olej extrahovaný z sapota semien pomáha pri hydratačné a zvláčňujúce si vlasy, tak robiť to lepšie zvládnuteľné. To prepožičiava lesk a je považovaný za vynikajúci pre kučeravé vlasy. To dostane ľahko vstrebáva bez zanechania mastný zvyšok.
  1. Sapota olej vyživuje pokožku hlavy a tým zmierniť podráždenú pokožku podmienky a podporuje zdravý rast vlasov. Tento olej je považovaný za účinný pri liečbe sušič pád spôsobené seboroickej dermatitídy.
  1. Semená sapota môže byť uzemnený, aby pastu a zmiešaný s ricínovým olejom. Táto zmes sa aplikuje na pokožku hlavy a vymyje ďalší deň. Tým sa vaše vlasy hladké a problém lupín môže byť tiež riadený.

Zdravie Výhody Chickoo / sapota:

Sapota je jedným z tých plodov, ktoré sú skvelé pre zdravie okrem toho, že veľmi chutné, a to vďaka širokej škály živín obsiahnutých v tomto ovocí. Chutné mäso tohto ovocia je ľahko stráviteľné a doplní naše telo tým, že poskytuje energiu vďaka svojmu vysokému obsahu glukózy. Ako už bolo povedané, toto ovocie je bohaté na vitamíny, minerály a taníny. Kvôli jeho sladkú chuť, to je široko používaný v trasie. Rôzne zdravotné prínosy sapota sú uvedené nižšie:

load...

9. Dobré pre oči:

Sapota obsahuje vysoké množstvo vitamínu A. Podľa výskumov, Vitamín A pomáha pri zlepšovaní videnia aj počas starobe. Takže za účelom získania či udržanie dobrého zraku, musíte sa snažiť jesť sapota ovocie.

10. Zdroj energie:

Sapota je bohatý na glukózu, ktorá poskytuje okamžitú energiu do tela. Športovci potrebujú veľa energie, a preto sa odporúča jesť sapota ovocie.

11. Protizápalové činidlo:

Vysoký obsah trieslovín činí sapota alebo chikoo dôležitý protizápalový prostriedok. Inými slovami, pomáha pri zlepšovaní stavu tráviaceho traktu cez prevenciu chorôb, ako je ezofagitída, enteritída, syndróm dráždivého čreva a žalúdka. To tiež znižuje zápal tým, že zníži žiadny opuch a bolesť.

Prevencia 12. Určitých druhov rakoviny:

Vitamíny A a B pomoc pri zachovaní zdravia hlienu sliznice v tele a štruktúru pokožky. Antioxidanty, vlákniny a živiny nájdené v sapota poskytujú ochranu proti rakovine a pevne viazať karcinogény (toxíny), chrániť sliznicu hrubého čreva. Vitamín A poskytuje ochranu pred pľúc a dutiny ústnej rakoviny.

13. Zdravé kosti:

Dodatočné množstvo vápnika, fosforu a železa sú vyžadované kostí zvýšiť ich odolnosť. Byť bohatý na vápnik, železo a fosfor, sapota ovocie výrazne pomáha pri zlepšovaní a posilňovaní kostí.

14. Oslobodenie od Zápcha:

Sapota ovocie obsahuje vysoké množstvo vlákniny (5,6 - 100 g). Preto sa považuje za vynikajúce objemovej preháňadlo. Obsah vlákien poskytuje úľavu od zápchy. Podporuje membrány Črevá a je odolné voči infekciám.

15. Dávky počas tehotenstva:

Majúce vysokú dávku sacharidov a esenciálnych živín, sapota je veľmi prospešné pre tehotné a dojčiace matky. To pomáha pri znižovaní slabosť a ďalšie príznaky tehotenstva, ako je nevoľnosť a závraty.

16. Hemostatický Vlastnosti:

Sapota bylina je známy pre svoje hemostatické vlastnosti, tj zastavenie stratu krvi. Preto je táto bylina je výhodné pri znižovaní krvácania v prípade pilotovi a zranenia. Pozemné semená môžu byť použité ako pasta pre zmiernenie bodnutí a bodnutí hmyzom.

17. Anti-vírusové a anti-bakteriálne vlastnosti:

Vzhľadom k prítomnosti polyfenolických antioxidantov, sa nachádza sapota mať niekoľko anti-vírusové, antiparazitárne a antibakteriálne vlastnosti. Antioxidanty sa zabránilo baktérie od vstupu do ľudského tela. Vitamín C ničí škodlivé voľné radikály, zatiaľ čo draslíka, železa a kyseliny listovej, niacínu a kyseliny pantoténovej správnej funkcie tráviaceho systému.

18. Anti-hnačkové:

Sapota je považovaný za anti-hnačky v dôsledku svojich preháňadlo vlastnosti. Odvar vyrobený varom tohto ovocia vo vode môže liečiť hnačka. Pomáha tiež pri zmiernení pilotovi a úplavica.

19. Duševné zdravie:

Byť silný sedatívum, sapota ovocie pomáha upokojiť nervy a zmierniť stres. Preto je vhodné ako pre jednotlivcov, ktorí trpia nespavosťou, úzkosťou a depresiou.

20. Studený a kašeľ:

Sapota ovocie je účinné pri udržiavaní dopravné zápchy a chronickej kašľa v šachu tým, že odstráni hlien a hlienu z nosovej a dýchacieho traktu. Tak, to pomáha pri zmiernení prechladnutí a kašeľ.

21. Obličkové kamene:

Rozdrvené semená tohto ovocia pôsobí ako diuretikum, a tým pomáha vylúčiť močovej a obličkové kamene. To poskytuje ochranu proti ochoreniu obličiek rovnako.

22. AIDS v chudnutí:

Sapota ovocie nepriamo pomáha pri chudnutí a bráni obezite tým, že reguluje sekréciu žalúdočných enzýmov, čím regulácii metabolizmu.

23. Ako detoxikačný Agent:

Sapota pôsobí ako diuretikum a tým pomáha pri odstraňovaní odpadových látok z tela častým močením. Zabraňuje opuchy alebo zadržiavanie vody tým, že udržuje koncentrácia vody v tele.

24. Zubná Dutiny:

Vysoký obsah Latex sapota ovocie môžu byť použité ako surový náplň do zubných dutín.

25. Ďalšie priaznivé účinky:

Horčík obsiahnutý v sapota je prospešný pre krv a krvné cievy, zatiaľ čo draslík pomáha pri regulácii krvného tlaku a podporovať krvný obeh. Kyselina listová a železo zabrániť anémii. Sapota pomáha pri posilňovaní čreva a pri zlepšovaní ich výkonu. Stručne povedané, jesť sapota alebo chikoo ovocie pomáha v rozvoji odolnosť tela voči mnohých infekčných chorôb.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, sapota ovocie by mali byť konzumované zrelé. Ale môžete tiež zvoliť, aby sa sapota šťavu, ak je libo. Surové sapota plody sú veľmi horké kvôli vysokému obsahu trieslovín a latexu a môže spôsobiť vredy v ústach, svrbenie pocit v hrdle a ťažkosti s dýchaním.

Nutričná hodnota Chikoo / sapota:

Sapota ovocie je zásobárňou živín, vitamínov, minerálov, glukózy, triesloviny a kalórií. Zrejúce sapota je veľkým zdrojom minerálnych látok, ako je draslík, meď, železo a vitamíny, ako je kyselina listová, niacín a kyselinu pantoténovú. Tieto zlúčeniny sú životne dôležité pre celkové zdravie, pretože ich zapojenie do metabolických procesov v tele ako kofaktory pre rôzne enzýmy.

Princíp Nutričná hodnota Percento rda
Energia 83 kcal 4%
Uhľohydráty 19,9 g 15%
Proteín 0,44 g <1%
Celkový obsah tuku 1,10 g 3.5%
Cholesterol 0 mg 0%
Diétne vlákno 5,3 g 14%
Vitamíny
Folates 14 ug 3.5%
Niacín 0,200 mg 1%
Kyselina pantoténová 0,252 mg 5%
Pyridoxín 0,037 mg 3%
Riboflavín 0,020 mg 1.5%
Tiamín 0,058 mg 5%
Vitamín a 60 iu 2%

Sapota ovocie je výborným zdrojom vlákniny, čo je dobré preháňadlo a chráni vonkajší membránou nášho hrubého čreva z karcinogénnych toxínov. Sapota je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti v dôsledku prítomnosti prirodzene sa vyskytujúcich polyfenolov zvaných taníny. Tieto zlúčeniny pomáhajú pri neutralizácii kyselín, a pri liečbe hnačky, hemoroidy a krvácanie.

Sapota je tiež bohatá na antioxidačných vitamínov, ako je vitamín C a A. Vitamín C zabezpečuje odolnosť proti infekcii a zabraňuje tvorbe škodlivých voľných radikálov vzhľadom k tomu, vitamín A pomáha pri podpore videnia a ochranu pred pľúc a dutiny ústnej rakoviny. Vysoký obsah vitamínu B predchádza stres a únavu a Vitamín E je prospešné pre pokožku.

Posledný ale nie najmenší; Sapota je výborným zdrojom proteínu, ktorý má zásadný význam pre rast nášho tela. Byť bohatý na glukózu, je energeticky dávať jedlo.

Ako bol tento príspevok vám pomohol? Povedzte nám to tým, že komentuje do poľa nižšie.

load...