Zdravie a wellness

21 úžasných výhod Spinachu (Palak) pre pokožku a zdravie

21 úžasných výhod Spinachu (Palak) pre pokožku a zdravie

Špenát (Spinacia oleraceae), tiež známy ako 'PALAK' v Hindi, 'Pachchali koor' alebo 'Palakura' v Telugu, 'Vasala Cheer' v Malayalam, 'Pasalai Keerai' v Tamil, 'Palanga Sag' v bengálsky a 'PALAK' v Punjabi. Špenát je tmavo zelená listová zelenina patrí do rodiny Amaranthaceae. Natívne do strednej a juhozápadnej Ázii, špenát rastlina dorastá do výšky asi 1 nohy. To má mierne horkastú chuť, ale je považovaný za jeden z funkčných potravín kvôli ich nutričnej, antioxidanty a protirakovinovými zložkami. Svoje ponuke chrumkavé, tmavo zelené listy sa používajú ako prísady v rôznych kuchýň. Aj keď je k dispozícii po celý rok, čerstvá zelenina sú najlepšie po zimnom období od marca do mája.

Táto listová zelenina prichádza do kategórie najzdravších potravín na báze rastlín. Okrem toho, že bohaté na železo, to je jeden z hlavných zdrojov pigmentov, vitamíny, minerály a fytonutrienty. Tak, to je sľubný potraviny s radom zdravotných výhod. V tomto príspevku, budete vedieť, čo je dobré pre špenát, špenát nutričné ​​hodnoty a zábavné faktami.

Druhy špenátu:

Všeobecne dva druhy špenát sa pestuje pre svoje jedlé listy, typ Savoy s tmavo zelenými listami a vráska plochého typu listu s hladkým povrchom listov. Boli zavedené moderné odrody špenátu, ktoré rastú rýchlejšie a nie sú ľahko priskrutkovať do teplých podmienkach. Staršie rozmanitosti majú užšie listy a silnejší a horkú chuť ako tých novších. Všeobecne existujú tri rôzne typy špenátu.

load...
  • Savoy: Táto odroda má tmavo zelené kučeravé (vráskavý) a zložené listy. Je hojne predávajú v supermarketoch v Spojených štátoch. Savoy má tiež niekoľko druhov, ako je "BLOOMSDALE", ktorý je odolný proti vybiehaniu, "Merlo nero" -a pestované odrody v Taliansku a "Viroflay" - veľký špenátu s veľkými výťažky.
  • Plochou alebo hladkú listový špenát: Táto odroda má široké, hladké listy, ktoré sú veľmi ľahko sa čistí. Je hojne predávajú v podobe konzerv a mrazené špenátu a používaný v polievkach, detské potraviny a spracovaných potravín.
  • Semi-Savoy: To je v podstate hybridný odroda s mierne zvlnenou listami. Je to podobné ako Savoy v štruktúre, ale to môže byť ľahko čistiť. Používa sa ako pre trh s čerstvými výrobkami a spracovanie. "Päť hviezd" je najčastejšie pestuje odroda, ktorá je odolná voči chodu až do kvetu.

Zdravie Výhody zo špenátu

Všetci sme videli Popeye jesť a budovanie veľké svaly. To je skutočne pravda, pretože špenát je super jedlo sľubujú rad špenátu prospešnosti pre zdravie sú uvedené nižšie.

 1. Dávky špenátu na chudnutie:

Špenátové listy výhody pri redukcii nadváhy, pretože má nízky obsah kalórií a tuku. Je veľmi výživný a má dobrú kvalitu tuku rozpustnej diétnej vlákniny. Toto vlákno pomôcky pri trávení, zabraňuje zápche, udržuje nízku hladinu cukru v krvi a obrubníky prejedanie. Preto je táto listová zelenina sa často odporúča diétu, pretože v diéte, je dôležité, aby sa zabránilo opakovanému jesť.

2. Anti-rakoviny:

Špenát je bohatý na flavonoids- na rastlinnú živinou s vlastnosťami proti rakovine. Tak sa zistilo, že je účinný pri spomalení delení buniek v ľudskom žalúdku a rakoviny kože buniek. Okrem toho, špenát sa ukázal byť účinný pri poskytovaní ochrany proti výskytu agresívnej rakoviny prostaty.

load...

3. Podporuje očí Zdravie:

Špenát obsahuje antioxidanty luteín a zeaxantín v hojnej ktoré chránia oko z šedého zákalu a súvisiacich s vekom podmienenej makulárnej degenerácie (ARMD). Zeaxanthin je dôležitým diétne karotenoid, ktorý sa absorbuje do sietnice makuly lutea v očiach, poskytuje filtrovanie svetla funkcie. Špenát tiež obsahuje vitamín A, ktorý je nutný pre udržanie zdravej sliznice a nevyhnutný pre normálny zrak.

4. Zastáva názor, zdravé kosti:

Špenát je bohatý na vitamín K, ktorý je životne dôležitý pre udržanie zdravia kostí. Šálka ​​vareného špenátu poskytuje asi 1000% RDA vitamínu K, ktorá znižuje a riadi aktiváciu cez osteoklastov. Sú to bunky, ktoré pomáhajú v poškodí štruktúru kostí počas krátkeho časového obdobia. Vitamín K tiež podporuje syntézu osteokalcínu, proteínu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie pevnosti a hustoty kostí. Špenát je dobrou alternatívou k mliečne výrobky, pretože dáva správne náhradu pre vápnik, čím sa zabráni vzniku osteoporózy. Je to dôležitý proteín strava pre vegetariánov, pretože pomáha pri budovaní svalového tkaniva, ako aj podporiť rast kolagénu.

5. Znižuje hypertenzia:

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je zodpovedný za spôsobuje ochorenie obličiek, srdcové ochorenia a mŕtvice. Konzumácia špenát je prospešný pri znižovaní vysokého krvného tlaku, ako niektoré ich zložky pomáhajú znižovať stres a úzkosť. Živiny v špenáte hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy soli sodné K čerpadlu znížením K (draslík) vo vašom tele. Vitamín C tiež hrá dôležitú úlohu pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

6. Uvoľňuje telo:

Špenát udržuje telo uvoľnene a úplne bez stresu. Obsahuje obrovské množstvo zinku a horčíka, ktoré umožňujú vám lepšie spať v noci, čím sa cesta pre účinnejšie liečenie. Horčík pomáha pri doplňovaní svoju stratenú energiu počas niekoľkých sekúnd. Kvalitný spánok opiera svoje unavené oči, a tak odpočinok svoje telo ako celok.

7. Podporuje zdravie gastrointestinálneho traktu:

Spotrebúvajú viac špenátu podporuje zdravie gastrointestinálneho traktu. Beta-karotén a vitamín C prítomný v nej chrániť bunky hrubého čreva tela pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Okrem toho, kyselina listová zabraňuje poškodeniu DNA a mutácie v bunkách hrubého čreva.

8. Mozgu a nervového funkcie:

Špenát udržiava správne fungovanie mozgu špeciálne počas staroby. Spotreba špenátu na dennej báze, je váš mozog mladí a aktívny, čo umožňuje, aby ste inteligentne myslieť. Špenát obsahuje folát, vitamín K a vitamínu C, ktorý pomáha pri modulácii produkcie hormónov nášho nervového systému. Vitamín K podporuje zdravý nervový systém a funkcie mozgu uľahčením syntézy sfingolipidy, rozhodujúci tuk, ktorý tvorí myelínové pošvy okolo našich nervov. Tak, špenát môže preukázať prospešné pre korekciu správanie a kognitívne problémy.

9. Prevencii aterosklerózy a srdcovom infarkte:

Nadmerné ukladanie tuku môže spôsobiť zosilnenie steny ľudskej tepny v dôsledku aterosklerózy. Infarkty sú spôsobené kvôli tvrdnutie cievnej steny. Špenát je bohatý na obsah luteínu, ktorý zabraňuje zahusťovanie stenách tepien, čím sa znižuje riziko srdcového infarktu. Okrem toho, špenát obsahuje vysoko kvalitný dusitan, ktorý pomáha nielen v prevencii výskytu infarktu myokardu, ale aj lieči srdcové ochorení súvisiacich s ukladaním tuku.

10. Znižuje krvný tlak:

Peptidy obsiahnuté v špenáte sú účinné pri znižovaní krvného tlaku, pretože inhibujú angiotenzín I konvertujúceho enzýmu.

11. Protizápalové vlastnosti:

Špenát obsahuje Neoxanthin a violaxanthin, dva protizápalové epoxyxanthophylls, ktoré regulujú zápal. Preto je výhodné pri prevencii zápalových chorôb, ako je artritída, osteoporóza, migrén a astmy.

12. Podpory v kalcifikácie:

Byť bohatý na vitamín K, špenátu podpory v kalcifikácie. To je preto, že tento vitamín je zásadný súčasťou procesu zvanom karboxylácia, ktorý vytvára matríc GLA proteínu. To priamo bráni vápnika z tvarovania v tkanive, čím sa bojuje aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice.

13. Posilňuje imunitu:

Vitamín A v špenáte chráni a upevňuje vstupné body do ľudského tela, ako sú sliznice dýchacieho, močového a črevného traktu okrem toho, že kľúčovou zložkou lymfocytov (biele krvinky), ktoré bojujú proti infekcii. Jedna šálka špenátu poskytuje až o 337% RDA vitamínu A.

14. Zabraňuje Anémia:

Pravidelná konzumácia špenátu môže zabrániť anémii, pretože je vynikajúcim zdrojom železa. Tento minerál je dôležité najmä pre menštruujúce ženy a rastúce deti a dospievajúci. Okrem toho, že je oveľa lepší ako červené mäso, pretože poskytuje oveľa menej kalórií a tuku a neobsahuje cholesterol. Železo je tiež potrebné pre dobré energie, to je zložkou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v tele.

Špenát Výhody pre pokožku

Koža je najväčším a najcitlivejším orgánom nášho tela. My všetci túžia po zdravej a žiariace pleť, pretože zvyšuje náš vzhľad do značnej miery. Preto aj naša pokožka potrebuje určité živiny pre udržanie svojho zdravia. Zelená listová zelenina sú skvelé pre pokožku a špenát nie je výnimkou. Naložený s najužitočnejšie vitamínmi, ako je vitamín A, vitamín C, vitamín E a vitamín K, ako aj dôležitých minerálnych látok, táto zelenina hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o pleť. Nižšie sú uvedené výhody špenát pre kožu.

 15. Lieči akné:

Špenát je účinná pri odstránení akné, tak udržiavať zdravú pokožku. Ako sa zbaviť akné, môžete masku zmiešaním špenát s trochou vody a aplikovať ju na tvár po dobu 20 minút. Tým sa odstráni nečistoty, olej a zápalu z kože, čo osviežujúci a omladzujúce ju zvnútra. Môžete tiež piť šťavy špenát s inými zeleninové šťavy zmiešanej v nasledujúcich pomeroch, ½ paradajka, uhorka ¼, 1 mrkvu, 1 zeler, ½ červenej papriky, ½ šálky kapusta, 1 cibuľa zelená a hrsť špenátu. Blend tieto zložky získať šťavu a piť denne. To je účinný pre hojenie kože a zabraňuje akné.

16. Sun Protection:

Špenát je bohatý na vitamín B, ktorá chráni pokožku pred škodlivými ultrafialovým žiarením, ktoré spôsobujú poškodenie slnkom, rakovinu kože a predčasné starnutie kože.

17. Anti-aging výhody:

Špenát je nabitý ton antioxidantov, ktoré ničia voľné radikály v tele. Tieto voľné radikály poškodiť kožu, čo spôsobuje predčasné starnutie. Takže jesť špenát pravidelne bude udržiavať mladosť vašej pokožky a spomaliť degeneráciu súvisiace vek, aby vaša pleť vyzerať mladšie a omladená.

18. Zlepšuje pleti:

Byť bohatý na vitamín K a kyseliny listovej, špenát vám dáva jasnú pleť minimalizáciou akné, modriny na koži a tmavé kruhy pod očami. Nájomný z vitamínov a minerálov v tejto zeleniny dať rýchlu úľavu od suchú svrbenie kože, čím poskytuje tak žiarivú pleť.

19. Skin Repair:

Ako bolo uvedené skôr, špenát je bohatým zdrojom vitamínu A a vitamínu C. Vitamín A zlepšuje tón pleti vzhľadom k tomu, vitamín C hrá dôležitú úlohu v udržiavaní, ako aj rast kožných buniek. Úžasné antioxidanty a živiny v špenáte aj mimo vašej pleti, aby vaša pleť vyzerať žiarivý.

Výhody zo špenátu na vlasy

Správna výživa je dôležitá pre získanie luxusné vlasy. Za týmto účelom je dôležité mať vyváženú stravu, ktorá vám poskytne potrebné živiny. Špenát zaujíma dôležité miesto v tomto ohľade, ako sa naloží s živín a antioxidantov, ktoré podporujú zdravé vlasy. Tu sú nasledujúce špenát výhody pre vlasy.

20. Podporuje rast vlasov:

Špenát je super potravina obsahujúca vitamínov B, C a E, draslík, vápnik, železo, horčík a omega - 3 mastných kyselín, z ktorých všetky sú potrebné pre zdravý rast vlasov. Železo pomáha červené krvinky prenáša kyslík do vlasových folikulov, ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast vlasov a silných prameňov.

Strata 21. Bojuje proti Vlasy:

Vypadávanie vlasov je často spôsobená v dôsledku nedostatku železa. Tento minerál posilňuje vlasové pramene povolením krviniek prenášať kyslík do vlasových folikulov. Nedostatok železa spôsobuje chudokrvnosť, čo vedie k vypadávaniu vlasov u iných nežiaducich účinkov. Špenát je bohatý na kyseliny listovej a železa. Kým kyselina listová pomáha tvorbu červených krviniek, železo pomáha prenášať kyslík, tak bojovať proti vypadávaniu vlasov.

Špenát Nutričné ​​hodnoty:

Špenát ( Spinacia oleracea), surové,
Výživná hodnota na 100 g.

(zdroj: databáza národných živín usda)

Princíp Výživná hodnota Percento rda
Energia 23 kcal 1%
Uhľohydráty 3,63 g 3%
Proteín 2,86 g 5%
Celkový obsah tuku 0,39 g 1.5%
Cholesterol 0 mg 0%
Vláknina 2,2 g 6%
Vitamíny
Foláty 194 ug 48.5%
Niacín 0,724 mg 4.5%
Kyselina pantoténová 0,065 mg 1%
Pyridoxín 0,195 mg 15%
Riboflavín 0,189 mg 14.5%
Tiamín 0,078 mg 6.5%
Vitamín a 9377 iu 312%
Vitamín c 47%
Vitamín e 2,03 mg 13.5%
Vitamín k 482,9 ug 402%
Elektrolyty
Sodík 79 mg 5%
Draslík 558 mg 12%
Minerály
Vápnik 99 mg 10%
Meď 0,130 mg 14%
Železo 2,71 mg 34%
Horčík 79 mg 20%
Mangán 0,897 mg 39%
Zinok 0,53 mg 5%
Fytoživiny
Karotén-ß 5626 ug
Krypto-xantín-ß 0 ug
Luteín-zeaxantín 12198 ug

Táto tmavo zelená listová zelenina je powerhouse živín, ktoré obsahujú sacharidy, cukor, rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, sodíka, vitamínov, minerálnych látok, mastných kyselín, aminokyselín a vody. Rôzne zdravotné prínosy špenát možno pripísať na svoje priaznivé nutričný profil je vysvetlené nižšie.

  • Voda: Špenát má vysoký obsah vody s 1 šálka varenej špenát poskytnutie 164 gramov alebo približne 5 oz. Z vody. To je dôležité najmä preto, že naše kožné bunky sú tiež tvorené vodou. Konzumovať dostatočné množstvo vody udržuje vaše bunky kože hydratovaná, aby vaša pleť vyzerať mlado a žiariace.
  • Vitamín A: Špenát je bohatým zdrojom vitamínu A. Šálka ​​vareného špenátu obsahuje približne 943 mikrogramov tohto vitamínu čo zodpovedá 105% odporúčanej dennej dávky (RDA) u mužov a 135% RDA pre dospelé ženy. Avšak, chronické užívanie vitamínu A vo vysokých úrovniach (viac ako 10 krát RDA) môže viesť k toxicite. Takže je potrebné sledovať spotrebu tohto vitamínu.
  • Vitamín C: Vitamín C je antioxidant, ktorý je nevyhnutný pre rast a obnovu kožných buniek. Vzhľadom k tomu, vitamín nie je uložený v tele, musí byť zabezpečené z vašej každodennej stravy. Špenát je bohatý na vitamín C sa jeden šálka vareného špenátu poskytuje približne 17,6 mg alebo takmer 20% RDA pre dospelých mužov a 23% RDA pre dospelé ženy.
  • Železo: Ako bolo uvedené skôr, železo je nevyhnutnou zložkou hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorá dodáva kyslík do tkanív. Jedna šálka varenej špenát obsahuje približne 6 a pol mg železa, ktoré sa rovná 81% RDA pre dospelých mužov a 36% RDA pre dospelé ženy.
  • Horčík: Horčík hrá dôležitú úlohu pri hojení rán a infekcií kože. Šálka ​​vareného špenátu poskytuje asi 157 mg horčíka, ktorý je približne 37% RDA pre dospelých mužov a 49% RDA pre dospelé ženy.
  • Oxilic Kyselina: Varené špenát by mali byť uprednostňované pre surový jeden, pretože rovnako ako väčšina listovej zeleniny, špenát obsahuje kyselinu oxilic. Táto kyselina narúša vstrebávanie vápnika tela, ale varenie špenát môže odstrániť jeho následky. Z tohto dôvodu je vhodné variť špenát, skôr než pridávať do šalátov v surovom stave,

Tak to bolo o výživovej hodnote špenátu a jeho úžasné výhody. Na celok, táto zelená superfood je balená s mnohými zdravými vlastnosťami, je ťažké ich všetky! Ešte zdieľať nižšie svoje pripomienky.

load...