Zdravie a wellness

20 jedál na jedenie pre zdravú pečeň

20 jedál na jedenie pre zdravú pečeň

Pečeň je jednou z najdôležitejších žliaz a druhý najväčší orgán v tele (1). To funguje non-stop - to 1,4kg orgán pomáha pri detoxikácii, metabolizmus sacharidov, proteínové syntézy, produkcia Biochemicals potrebných pre trávenie, ukladanie glykogénu, výroba žlče, sekrécia hormónov, a červených krviniek rozkladu (2). Vzhľadom k tomu, náš životný štýl voľby, ako náročný príliš veľa alkoholu, nie jesť zdravo, a nie udržiavanie kondície, pečeň je prepracovaný, a to by mohlo viesť k mnohým komplikáciám, ako je cirhóza, ascites, hepatitída, zlyhanie pečene, atď samozrejme, sa môžu vyhnúť týmto alebo zmierniť príznaky tým, že jej potraviny, ktoré hoja a čistí pečeň. Nižšie je uvedený zoznam 20 potravín pre zdravé pečeň, že nechcete nechať ujsť. Ale najprv sa pozrime, aké sú príznaky nezdravého pečene je, že vyžadujú okamžitú pozornosť.

Známky toho, že Vaše pečeň nefunguje správne

 • Neschopnosť schudnúť
 • Nadúvanie
 • Tmavý moč
 • Znížená chuť do jedla
 • Narušená imunita
 • Zápcha
 • Bolesť hlavy
 • Pálenie záhy a žalúdočných štiav
 • Depresie
 • Úzkosť
 • Chronická únava
 • Nadmerné potenie
 • Vysoký tlak
 • Rosacea
 • Podliatiny
 • Zožltnutie kože a očí

Ak sa stotožňujete s niektorým z týchto príznakov vyššie, je potrebné sa pozrieť na zoznam zdravých pečene potravín uvedených nižšie.

20 najlepších výrobkov pre zdravú pečeň

1. Cesnak

Ako to pomáha?

Ak chcete, aby vaša pečeň zdravá, detoxikácia je dôležité. A to najlepšie jedlo, ktoré vám pomôžu urobiť, je cesnak. Cesnak je bohatý na alicín, antioxidant, ktorý chráni telo pred oxidačným poškodením (3). Stimuluje pečeň k aktivácii enzýmov, ktoré môžu odplaviť škodlivé látky. Avšak, kúrenie zničí jeho vlastnosti. Ak nemôžete jesť surové, môžete si ju zakúpiť vo forme kapsúl z lekárne.

load...
Cesnak dávka pre zdravá pečeň,
 • 1 strúčik cesnaku surového ráno každý deň.
 • 1 - 2 čajové lyžičky mletého / nasekanej / vložený cesnaku v varené jedlo za deň.

2. Brokolica

Ako to pomáha?

Brokolica je vynikajúcim zdrojom izotiokyanáty, zlúčenín obsahujúcich síru. Isothiocyanates regulujú expresiu génov, ktoré sa podieľajú na odplavovanie karcinogény a zlepšuje metabolizmus. Tiež majú protizápalové vlastnosti (4). Vedecké štúdie vedci z University of Illinois potvrdzuje, že konzumácia brokolice môže pomôcť znížiť riziko vzniku nealkoholické mastné pečene (5). Štúdia vykonaná na VŠZ, University of Illinois, sa zistilo, že konzumácia brokolice môžu pomôcť chrániť pečeň pred rakovinou pečene (6).

Brokolica dávka pre zdravá pečeň,

1 šálka, 2 - 3 krát týždenne.

3. Ženšen

Ako to pomáha?

Ženšen je liečivá bylina našiel v koreňoch rastliny Panax ginseng. Obsahuje zlúčeniny známe ako ginsenosidy, ktoré sa predpokladá, že je zodpovedná za svoje liečivé vlastnosti. K dispozícii sú prítomné v ženšenu asi 40 ginsenosidy. Bolo zistené, na ochranu proti poškodeniu pečene, pečeňové toxicita, cirhóza a stukovatenie pečene (7).

load...
Ženšen dávka pre zdravá pečeň,

2 šálky čaju denne ženšenu.

4. Červená repa

Ako to pomáha?

Beetroots obsahujú antioxidanty známe ako betalainov. Vedci z oddelenia farmaceutickej biochémie, University of Medical Sciences, Poľsko potvrdili, že dlhodobé podávanie červenej repy šťavy môže pomôcť znížiť poškodenie DNA a poškodenie pečene indukované karcinogény (8).

Repa dávka pre zdravá pečeň,
 • 1 pohár červenej repy šťavy denne.
 • 1 šálka červenej repy, 2 - 3 krát týždenne.

5. Mrkva

Ako to pomáha?

Mrkvy sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály a vlákninu. Vedci z Národného inštitútu pre výživu, Jamia Osmania, Hyderabad, India, vykonala štúdiu jeho doplnením krysy s mrkvovej šťavy po dobu ôsmich týždňov. Zistili, že mrkvová šťava významne znížil DHA, triglyceridov a hladiny MUFA (mono nenasýtené mastné kyseliny), v pečeni (9). Z tohto dôvodu, mrkva vás môže ochrániť pred nealkoholického stukovatenie pečene a pečeňové toxicity.

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,
 • 1 pohár mrkvovej šťavy každé 2 dni.
 • 1 šálka varenej mrkvy každé 2 - 3 dni.

6. Listová zelenina

Ako to pomáha?

Listová zelenina môžu tiež chráni pečeň pred oxidačným poškodením a ďalších chorôb. Zelenina, ako je Collard, špenát, hlávkový šalát, reďkovky zelené, horčica zelené, sladké zemiaky zelené, raketové špenát, a pod obsahujú dobré množstvo vitamínov A, C, a K, vápnik a antioxidanty a majú protizápalové vlastnosti (10 ). Vedci z Auburn University potvrdili, že konzumácia listovej zeleniny pomáha chrániť pečeň pred tuku v pečeni a CVD (11).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

1 - 2 šálky zelenej listovej zeleniny za deň.

7. Green Tea

Ako to pomáha?

Je známou skutočnosťou, že zelený čaj je antioxidant a má mnoho zdravotných výhod. Hlavnými polyfenoly zodpovedné všetkého dobrého zeleného čaju sú katechíny. Čínski vedci potvrdili, že zelený čaj napájačky ukázali významné zníženie rizika vzniku rakoviny pečene, ochorenie pečene, cirhózou pečene, cirhózy pečene a hepatitídy (12). Okrem toho výskumníci z Isfahan University lekárskych vied, Iránu, vykonal dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej, randomizovanej klinickej štúdie u pacientov nealkoholické stukovatenie pečene. Dostali buď extrakt zo zeleného čaju alebo extrakt zo zeleného čaju doplnok po dobu 12 týždňov. Po 12. Týždni, bolo zistené, že extrakt zo zeleného čaju významne znížila pečeňové enzýmy spojené s nealkoholickou steatóza pečene (13).

Zelený čaj dávka pre zdravá pečeň,

2 - 3 šálky zeleného čaju denne.

8. Kurkuma

Ako to pomáha?

Kurkuma je žlto pigmentovaný koreň, ktorý sa používa vo varení. Kurkumín je biologicky aktívna látka, ktorá je zodpovedná za jej rozmanité liečivé vlastnosti. Má protizápalové, antioxidant, antifungálne, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Kurkumín pomáha chrániť pečeň pred pečeňových ochorení a poranení o zníženie zápalu, minimalizácia oxidačný stres a zlepšuje metabolizmus lipidov a citlivosť na inzulín (14), (15). Vedci z Tel-Aviv Sourasky Medical Center, Izrael, vykonal experiment na potkanoch s indukovanú cirhózou pečene. Boli doplnené kurkuma po dobu 12 týždňov a na konci 12. Týždňa, vedci zistili, že protizápalový vlastnosť kurkuma sa inhibuje rozvoj cirhózy pečene u potkanov (16).

Kurkuma dávka pre zdravá pečeň,
 • 1 - 3 g kurkumy prášok / pasty za deň.
 • 1,5-3 gram kurkumy koreňa za deň.
 • 400 - 600 mg doplnku kurkumy, 2 - 3 za deň.
 • Tinktúra (1: 2), - 15 - 30 kvapiek, 3 - 4 krát denne.
 • Fluidné extrakt (1: 1) - 30 - 90 kvapiek denne.

9. Avocado

Ako to pomáha?

Táto maslový a orechová ovocie má mnoho zdravotných výhod, a chráni pečeň je jedným z nich. Avokádo je bohaté na zdravé tuky, ktoré majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Vzhľadom k tomu, nealkoholické stukovatenie pečene je spôsobená v dôsledku voľby zlej životného štýlu, protizápalové a antioxidačné vlastnosti avokáda sú veľmi prospešné pri prevencii ju (17). Japonskí vedci zistili, že sa dopĺňa laboratórne predmety s avokádom mohol potlačiť poškodenia pečene (18).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

2 - 5 plátky, 2 - 3 krát týždenne.

10. Lemon

Ako to pomáha?

Citróny sú bohatým zdrojom vitamínu C, čo je antioxidant. Vedci zistili, že doplňuje laboratórne pacienti s kyselinou citrónovou pomohol znížiť oxidačné poškodenia v pečeni (19).

Lemon dávka pre zdravá pečeň,

½ - 1 citrón za deň.

11. Apple

Ako to pomáha?

Vedci študovali vplyv dehydrovaných jablčných produktov na úrovni pečene a lipidov v sére. Po troch mesiacoch sa zistilo, že výrobky z jabĺk podarilo znížiť sére a pečeňové hladiny lipidov (20). Čínske Vedci tiež potvrdili, že jablko polyfenoly zohrávajú hlavnú úlohu v downregulaci zápalové signálne dráhu, a preto chráni pečeň pred rôznych ochorení pečene, ako je cirhózou pečene (21), (22).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

1 jablko denne.

12. Olivový olej

Ako to pomáha?

Najbežnejším pečeň problémom je nealkoholické mastné ochorenie pečene, ktoré vychádza z možností nezdravým životným štýlom. Vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumujú olivový olej sú menej náchylné na ochorenia pečene. Olivový olej pomáha znižovať zlé hladiny cholesterolu a triglyceridov v sére a zvyšujú citlivosť na inzulín a oxidáciu lipidov (23). Z tohto dôvodu je nutné použiť olivový olej na varenie, aby sa vaše pečeň zdravá.

Olivový olej dávka pre zdravá pečeň,

5 - 10 polievkové lyžice denne.

13. Špargľa

Ako to pomáha?

Špargľa je veľkým zdrojom vitamínov A, C, E, K, kyselina listová, cholín, a minerály, ako je vápnik, horčík, fosfor, draslík a vlákniny (24). Vedci z Jeju National University, Korea, vykonal experiment s mladé výhonky a listy špargle a zistil, že môžu pomôcť potlačiť rast hepatom buniek a zníženie reaktívne formy kyslíka (ROS) a iné bunkové jedy, ako je napríklad peroxid vodíka, etanol, atď. To potvrdzuje, že špargľa listy a výhonky majú pečeňové ochranné vlastnosti (25).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

16 - 32 mg / kg hmotnosti tela za deň.

14. Walnut

Ako to pomáha?

Vlašské orechy sú bohaté na zdravé tuky, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Americkí vedci zistili, že keď sa s vysokým obsahom tuku stravy vyvolané stukovatenie pečene hlodavcov doplnené orechom, to pomohlo znížiť pečeňové triglyceridy, zníženej hladiny enzýmov zapojených do homeostázy pečene, a potlačil gény zapojené do zápalu pečene (26).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

7 vlašských orechov denne

15. Červená kapusta

Ako to pomáha?

Červená kapusta obsahuje množstvo antioxidantov a antokyanov. Vedci potkanov kŕmených vysokým obsahom cholesterolu a potom 250 až 500 mg / kg telesnej hmotnosti červenej kapusty. Zistili, že to pomohlo znížiť zápal vyvolaný cholesterolu-bohatej stravy a chránené pečeň pred toxicity (27).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

1 šálka kapusta raz denne, 2 - 3 krát týždenne.

16. Grapefruit

Ako to pomáha?

Grapefruit je bohatým zdrojom antioxidantov a zistilo sa, že posilnenie imunity. Japonskí vedci vykonal experiment, kde sa privádza laboratórnych potkanov grapefruitový džús, oroblanco šťavy a cukru mix. Po jednom týždni boli krysy injekčne procarcinogen. Bolo zistené, že krysy, ktoré boli kŕmené grapefruitový džús mať rýchlejší a aktívnejší expresiu pečeňových enzýmov, ktoré pomohli v pečeňové detoxikácii (28).

Grapefruit dávka pre zdravá pečeň,

½ - 1 grapefruitový džús (čerstvo lisované a bez pridaného cukru alebo umelého sladidla) za deň.

17. Celé zrná

Ako to pomáha?

Celé zrná, ako amarant, raž, jačmeň, hnedá ryža, quinoa, atď, sú bohaté na vlákninu, ktorá pomáha zbaviť tuku. Teraz, to je dobrá správa, pretože celé zrná môžu tiež prispieť k ochrane proti ochoreniu nealkoholické stukovatenie pečene (29), (30).

Cesnak dávka pre zdravá pečeň,

2 - 3 porcií celého zrna na deň.

18. Paradajky

Ako to pomáha?

Šťavnaté červená paradajky sú tiež dobré pre vaše pečeň. Obsahujú dobré množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú znížiť zápal pečene a zranenia a chráni proti rakovine pečene. Výskumníci injekčne laboratórnych potkanov s karcinogénmi a diétou s vysokým obsahom tuku. Potom sa privádza na testovacie skupinu s paradajkovým extraktom po dobu šiestich týždňov. Krysy, ktoré boli kŕmené paradajkový extrakt ukázala väčší odpor voči poškodeniu pečene a mali nižšie hladiny lipidov a cholesterolu v krvi, čo potvrdzuje, že paradajky by mali byť konzumované, aby sa znížilo riziko poškodenia pečene (31).

Paradajka dávka pre zdravá pečeň,
 • 1 pohár paradajkovej šťavy denne.
 • 2 - 3 paradajky denne.

19. Dandelion

Ako to pomáha?

Púpava je bylina, ktorá má antireumatické a močopudné vlastnosti. Vedci zistili, že keď sa púpava privádza do králikov na vysokom cholesterolu, plazma antioxidačné aktivity zlepšila a hladiny lipidov znížila (32).Preto, táto bylina môže byť použitá na liečbu ochorení pečene (33).

Púpava dávka pre zdravá pečeň,

Poraďte sa s lekárom na stanovenie dávky.

20. Ružičkový kel

Ako to pomáha?

Ružičkový kel sú bohaté na vitamíny A, K, C a kyselina listová a minerály, ako je vápnik, fosfor, horčík, draslík a (34). Vedci zistili, že orálne podanie ružičkového kelu môže vyvolať expresiu fázy II enzýmov metabolizujúcich a znižuje oxidačný stres (35).

Ružičkový kel dávka pre zdravá pečeň,

½ - 1 šálku, 2 - 3 krát týždenne.

Jedná sa o 20 potraviny, ktoré vám pomôžu udržať vaše pečeň zdravá, bez akýchkoľvek chorôb, a tiež pomáhajú v pečeni detoxikácii. Zahrnúť do svojej každodennej strave vidieť zlepšenie svojho zdravotného stavu skôr, než očakávate. Postarať!

load...