Zdravie a wellness

18 úžasných prínosov Yam (Suran) pre pokožku, vlasy a zdravie

18 úžasných prínosov Yam (Suran) pre pokožku, vlasy a zdravie

Sladké zemiaky sú škrobnatých cibuľová zelenina západoafrického pôvodu. Priadza zeleniny má veľa ritualizmu a symboliku spojenú so sebou, a to najmä v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Yam patrí botanicky do čeľade Dioscoreaceae v Dioscorea rodu. Boli pestuje od roku 50.000 pnl v Afrike a Ázii. Je to jeden z najviac konzumovaných potravín vo svete a je základnou potravinou v Južnej Amerike, Afrike, Západnej Indii a na tichomorských ostrovoch (1)

Yam je k dispozícii asi 200 rôznych odrôd s farbami siahať od slonovej kosti, žltej až fialovej. Tvar tejto hľuzy je dlhý a valcovitý s hrubým exteriéru. Komerčne významné druhy yam sú biele Yam, žltá Yam, čínske Yam, juhovýchodnej Ázie a trojpočetné priadze. Yam v iných jazykoch je nazývaný ako, Suran 'alebo, Jimikand' v hindčine,, Kandagadda 'v Telugu,, Senai Kizhangu' v tamilčine,, Chena 'v Malayalam a, Surangadde' v Kannada.

Rastlina, ktorá nesie priadzu je trváca vínnej révy, ktorá rastie až 2 metre na dĺžku. Jamy sú veľmi podobné sladké zemiaky sú však žiadny spôsob, ako to súvisí. Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma hľuzy sú: sladké zemiaky sú väčšie; majú hrubé, hnedé až ružové kože, v závislosti od typu kultivaru, zatiaľ čo sladké zemiaky sú čo do veľkosti relatívne menšie a majú veľmi tenkú šupku.

load...

Yam sa pestuje v celej Afrike, Nigéria je najväčším výrobcom a vývozcom Yam. Nigéria poskytuje okolo 70% z celkovej produkcie Yam na svete. Teraz už viete, čo je to yam a jeho histórii, necháva nahliadnuť do yam nutričnú hodnotu.

Yam Nutričné ​​hodnoty:

Yam je dobrým zdrojom energie a každých 100 gramov obsahuje 118 kalórií. To sa skladá hlavne z komplexných sacharidov a rozpustnej vlákniny. Je výborným zdrojom B komplex vitamínov, ako je vitamín B6, vitamín B1, riboflavín, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú a niacín. Obsahuje tiež dobré množstvo antioxidantov a vitamínu C. Poskytuje asi 20% požadovanej vitamínu C v tele na 100 gramov. To tiež obsahuje malé množstvo vitamínu A a beta karotén úrovni. Je bohatým zdrojom minerálnych látok, ako je meď, draslík, železo, horčík, vápnik a fosfor. 100 gramov priadze obsahuje 816 mg draslíka (2).

Zdravie Výhody Yam zeleninou:

Pozrite sa tu, niektoré z najlepších výhod yam

1. Vylieči kožné choroby a lieči problémy s dýchaním:

Yam bol používaný ako tradičnej medicíne v Číne, Kórei a Japonsku po stáročia. Obsahuje alantoín, bunkovú proliferáciou, ktorá urýchľuje proces hojenia pri lokálnej aplikácii na vredy, vredy a iných kožných ochorení. Jeho odvar je tiež známe, že stimuluje a uľahčiť bronchiálna podráždenie, kašeľ a ďalšie problémy s dýchaním (3).

load...

2. Dobrým zdrojom vitamínu B6:

Yam je dobrým zdrojom vitamínu B6, ktorý je potreba v tele rozobrať látky zvanej homocysteín, ktorý môže poškodiť krvné cievy steny (4). Vysoká hladina homocysteínu môže tiež viesť k srdcovému infarktu napriek tomu, že má nízke hladiny cholesterolu v krvi. Preto majú dobrú zásobu vitamínu B6 v tele sa predpokladá, že na zníženie rizika vzniku srdcových chorôb. Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telových tekutín a reguluje srdcovú frekvenciu a krvný tlak čeliť hypertenzná účinok sodíka. Nízky príjem draslíka bohatých potravín môžu tiež viesť k hypertenzii. Dioscorin, nájdený v yam skladovacie proteín je známe, že prospech ľudí trpiacich hypertenziou. Dioscorin obýva aniotensin konvertujúceho enzýmu, ktoré preto vedie k zvýšeniu prietoku obličiek a zníženie krvného tlaku.

3. Podporuje Žena endokrinného systému:

Yam je obzvlášť užitočná pre ženy v menopauze. Obsahuje enzým, ktorý poskytuje prirodzenú alternatívu k substitučnú hormonálnu u žien, ktoré dosiahli menopause.Wild priadza je tiež známe, že podporujú ženské endokrinný systém. Jeho koreň bol tradične použitý v spojení s laktácie. Vitamín B6 je dôležitým doplnkom pre predmenštruačného syndrómu (PMS) u žien, najmä depresia, ktorá sa spúšťa (5).

Umelá progesterón je pridané do divokej jam ako progesterón, androgény a kortizón chemicky vyrobené z mexickej priadze v roku 1960. Jedna šálka pečené yam môže poskytnúť 15,5% z dennej potreby vitamínu B6. Je proti kŕčom, čo znamená, že je schopný uvoľnenie kŕče, vrátane tých, v črevách, ktoré sú spôsobené v dôsledku svalové kŕče. Yam možno tiež použiť na liečbu nevoľnosti počas tehotenstva.

Je to dobré tonikum pre ženský systém, pretože pomáha vyvažovať hormóny. Yam je bylina, ktorá môže pomáhať liečiť telesné podmienky z celostného pohľadu. To podporuje telo a povzbudzuje ju liečiť.

4. Zdrojom antioxidantov:

Yam obsahuje zdravé antioxidanty, ktoré majú tiež protizápalové vlastnosti. Beta karotén a vitamín C v tomto hľúz fungujú dobre, ako sa zbaviť voľných radikálov s rakovinou-friendly (6). Voľné radikály môžu poškodiť telo v reakcii s DNA, takže antioxidanty práca na zníženie poškodenia spôsobené týmito voľnými radikálmi. Je to tiež vynikajúce jedlo pre tých, ktorí trpia artritídou a astmou.

5. Glykemický index Low:

Diabetici môžu jesť priadzu bez obáv o vzostupe hladiny cukru v krvi. Glykemický index potravín sa odráža vplyvy potravinový sa na hladinu glukózy v krvi človeka. Rýchle vstrebávanie glukózy nie je žiaduce, tak yam zvyšuje hladinu cukru v krvi pomaly v porovnaní s jednoduchými cukrami, a preto sa odporúča ako nízky glykemický index zdravé potraviny (7).

6. Podporuje trávenie a zlepšuje vyprázdňovanie:

Diétnej vlákniny prítomné v Yam redukuje zápchy a znižuje zlý cholesterol. Obsahuje dobré množstvo draslíka, ktorý pomáha pri zdravom trávení (8) a stimuluje kontrakcie hladkého svalstva v žalúdku pre správne činnosti čriev.

7. Zvýšenie Resorpcia Telá:

Denná spotreba priadze šťavy môže zvýšiť vstrebávanie živín v tele (9). To tiež chráni cenné enzýmy potrebné pre organizmus zdravšie bunky a udržuje dobrý stav organizmu. Pitím yam šťavy, všetky vitamíny a živiny z nej môžu byť ľahko vstrebáva do tela vo svojej tekutej forme.

8. Zlepšuje kognitívne schopnosti:

Sladké zemiaky majú tiež schopnosť zvýšiť učenia a pamäťovú kapacitu v ľudskom mozgu. Vyplýva to zo štúdie, ľudia, ktorí konzumujú priadzu po dobu 6 týždňov pravidelne zaznamenali výrazný nárast kognitívne schopnosti daného predmetu. To je hlavne kvôli antioxidačné zlúčeniny prítomné v sladké zemiaky. To môže tiež pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby (10)

9. Cancer odstrašujúci:

Priadza môže byť tiež chápaná ako rakoviny odstrašujúci prostriedok, najmä rakoviny hrubého čreva. Potravinová vláknina v tejto hľuze preventívne proti rakovine hrubého čreva tým, že bráni toxických látok v potravinách zachytávaniu čreva sliznice (11). Vitamín A Yam poskytuje ochranu pred pľúc a rakoviny ústnej dutiny.

10. Source of Energy & antioxidant:

Sladké zemiaky obsahujú komplexné sacharidy a vlákniny, ktorá sa postupne spomaliť rýchlosť, pri ktorej sa uvoľní cukry a absorbovaná v hlavnom prúde. Byť s vysokým obsahom vlákniny, yam vás udrží plná, bez toho aby na tých kilá navyše. Sladké zemiaky sú tiež dobrým zdrojom mangánu, minerál, ktorý pomáha sacharidy metabolizmus a je pre výrobu energie (12) a antioxidačné obranu veľmi dôležité.

11. Sprostredkováva metabolických funkcií:

Vitamíny prítomné v priadzi sprostredkovávajú rôzne metabolické funkcie v tele. Karotény sú veľmi dôležité pre konverziu vitamín A v tele. Vitamín A udržuje zdravé sliznice a kožu. To tiež zlepšuje zrak. Vitamín C v priadzi hrá dôležitú úlohu v proti starnutiu, zvyšuje imunitu, hojenie rán a rast kostí (13).

12. Pomáha v RBC Produkcia:

Minerály obsiahnuté v Yam tiež hrajú hlavné úlohy v tele. Meď je veľmi užitočná pre produkciu červených krviniek a zlepšuje prietok krvi v tele. Železo ďalej zlepšuje krvný obeh v tele. Mangán je používaný v tele ako ko-faktor pre antioxidačné enzým, superoxid dismutázy (14).

Kožné Výhody Yam:

13. Oneskorenie starnutia Signs:

Yam má úžasné výhody proti starnutiu. Obsahuje úžasné šetrné k pokožke živiny, ako sú beta-karotén, vitamín C, vitamín B6 a antioxidantov, ktoré môžu pomôcť, aby sa zabránilo vrásky a ďalšie známky starnutia (15).

14. Stimuluje produkciu kolagénu:

Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia pleť pred nepriaznivými vplyvmi slnečných lúčov a ekologických rizikách. To stimuluje produkciu kolagénu kože (16) a privádza hladkosť a pružnosť kože. Yam tiež obnovuje poškodenej kože a zlepšuje vzhľad pokožky.

Kozmetické:

Variť nejaké priadzu a nechajte bokom, aby ju vychladnúť. Kaša správne a pridať trochou medu. Naneste ho na celú tvár a nechajte ju zostať po dobu 30 minút. Môžete tiež namočiť nohy v prevarenej vody sa upokojiť a uvoľniť nohy.

Rezané plátky yam a umiestniť ich na vaše oči. Hľuzy majú prirodzené bieliace vlastnosti, ktoré pomáhajú redukovať odolných tmavé kruhy a omladenie oči a ošetrenie vrások rovnako.

Yam môže tiež pomôcť pri liečbe vrana k nohám. Majú vysoký obsah vitamínu A, ktorý posilňuje kolagénu a pomáha redukovať vrásky. Varí priadze na asi 20 až 30 minút a prerušil na kocky. Mash priadze s pomocou jedného frajera a pridajte biely jogurt do neho. Aplikovať balíček na nohy a nechajte ju po dobu 30 minút. Tento balík bude hydratujú a odlupovať kože na liečbu zdravotných ťažkostí.

Vlasy Výhody Yam:

15. Podporuje rast vlasov:

Priadza je považovaná za vynikajúci zdroj podporujúcich látok prírodných zdravotných ako antocyanins (17) a beta-karotén. To tiež obsahuje vitamín A, ktorý je veľmi prínosné pre rast buniek, vrátane rast vlasov. Nedostatkom beta karoténu môže viesť k suchému, tupé a bez života vlasy ktorá odlupuje do lupiny.

16. Hydráty skalp:

Vitamín A yam pomáha vytvoriť a chrániť olej vo vlasovej pokožke. To bude mať vlasovú pokožku hydratovanú a zabráni padaniu vlasov v dôsledku rozbitia. To bude tiež udržiavať hriva hodvábne lesklé. Tak, yam môžu pomôcť udržať vlasy a vynikajúce pokožku hlavy (18).

17. Zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov:

Yam tiež zabráni predčasnému šediveniu, pretože obsahuje dobré množstvo vitamínu B6, ktoré vytvára melanín a dáva vlasom farbu (19).

18. Prekrvuje vlasovú pokožku:

Železa v priadze pomáha červených krviniek prenášať kyslík a podporuje krvný obeh v pokožke hlavy. Nízke hladiny železa v tele môže viesť k vypadávaniu vlasov a plešatenie u mužov i žien. Tak, pravidelná konzumácia priadze zabráni vypadávaniu vlasov a podporí rast (20) vlasov.

Voľba a skladovanie:

Sladké zemiaky sú k dispozícii po celý rok, ale sa zberajú prevažne v mesiaci auguste. Nigéria, Ghana oslavuje nový yam festival každý rok s veľkou pompou.

Dužina je biela až svetlo ružovej farby a niektoré z nich sú k dispozícii aj v žltej farbe. Vyberte si sladké zemiaky, ktoré sú pevné a nemajú žiadne trhliny, pomliaždeniny alebo škvrny. Nenakupujte chladu sladké zemiaky ako chladné teploty môžu zmeniť ich chuť. Yam by mali byť skladované po sušení niekoľko hodín na slnku v stajni. Týmto spôsobom môžu byť uchovávané po dobu niekoľkých hodín bez chladenia. Sladké zemiaky by mali v ideálnom prípade byť skladované v chlade, tmavé a dobre vetranom mieste. Môžete znížiť ju do sekcií a skladovať v chladničke. Ale to je najlepšie, ak sú konzumované najskôr.

Yam, však nemôže za surova a mali by byť riadne varené pred jedlom, pretože obsahuje veľa prirodzene sa vyskytujúce rastlinné toxíny. Yam by mali byť olúpané a varené, aby sa odstránili horké proteínov. Japanese yam môžu byť surova v šalátoch alebo strúhaný na rozdiel od afrického jám. Má bohatú škrobová chuť. Môžete tiež namočiť yam v roztoku octu vo vode na neutralizáciu oxalátové kryštály v koži. Sladké zemiaky chutia krémová a zase pomerne pevná a po uvarení. Varené yam má zemitú chuť s miernym sladkostí.

Priadze môžu byť použité v najrôznejších kuchýň, a to buď varené, pečené, vyprážané a pečené i. To môže byť tiež použitý pri príprave koláče, muffin a chlebom. Môžete tiež pyré varené priadzu alebo môžete pridať kúsky yam vašich restovanou zeleninou a mäsom. Môžete tiež použiť priadzu ako doplnok vo forme kapsúl. To funguje veľmi dobre najmä pre zdravie žien, pretože pomáha podporovať ženský systém.

Vedci k záveru, že pečené yam je lepšia voľba ako varené sladké zemiaky ako sladké zemiaky, keď varené môže viesť k určitej nutričnej straty. Mokrý teplo varenie alebo dusenie, je to najlepší spôsob varenia priadze, pretože sa vyhýba ponorením potravín do vody a riskovať nadmerné leeching vo vode rozpustných živín.

Vedľajšie účinky Yam:

Yam nie je alergénne potraviny a neobsahujú príliš oxaláty alebo purínov, ale opatrenia by sa mala venovať pri konzumácii. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte ochorenie obličiek alebo ochorenie žlčníka pretože aj malé množstvo oxalátov môže tiež spôsobiť poškodenie obličiek. Ľudia, ktorí majú zdravý tráviaci trakt sú lepšie schopné absorbovať živiny z priadze bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Tam by mohlo byť nežiaduce účinky, ako je nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a hnačka. Ešte vyhľadali lekársku pomoc, ak niektorý z týchto vedľajších účinkov. Vzhľadom k tomu, divoký yam je disenin, môže reagovať s estriolu v tele a mohli by antikoncepcie neúčinný. Tehotné a dojčiace matky by sa mali vyhnúť divoké yam.

Dúfam, že ste našli tieto informácie o výhodách yam užitočného. Už ste vyskúšali sladké zemiaky?

load...