Zdravie a wellness

18 úžasných prínosov pre zdravie rajčiakov (Tamatara)

18 úžasných prínosov pre zdravie rajčiakov (Tamatara)

Lykopén, z ktorých najdôležitejšie antioxidant v paradajkách, je to, čo dáva ovocí svoje mimoriadne silné vlastnosti. Antioxidant chráni pred radom smrteľných chorôb, rakoviny, cukrovky a ochorenia srdca, že je len málo z nich. Tento antioxidant je široko veril byť zodpovedný za veľký prínos paradajok.

Vedecky nazýva Solanum lycopersicum, paradajka vznikol v Strednej a Južnej Amerike. Dodáva sa v mnohých odrôd, ktoré sa pestujú v miernych klimatických podmienkach v rôznych častiach sveta. Paradajky sú mimoriadne výhodné pre ľudí, ktorí chcú schudnúť a udržať ich hladiny krvného tlaku. Oni tiež pomôcť zlepšiť zrak a pomôcť v liečbe diabetu. Ešte dôležitejšie je, že môžu byť prospešné pre tehotné ženy.

V určitom okamihu v histórii, Európania považovaný rajčiny byť jedovatý, vzhľadom na ich lesklý vzhľad. Aztékovia boli prvý set ľudí, ktorí používajú paradajky na varenie. S odstupom stáročí sa pestovanie rozšírila do Ázie, a ako dnes, Čína a India sú hlavné producenti paradajok na svete.

load...

Paradajka je označovaný ako funkčné potraviny - čo znamená, že ide ďaleko viac než len poskytnúť základné výživy. Jedným z hlavných dôvodov je prítomnosť lykopénu, all-silný antioxidant, ktorý zlepšuje zdravie v mnohých spôsobmi. Existuje mnoho odrôd - najpopulárnejší z nich sú slivky paradajky, cherry paradajky, hroznové paradajky, paradajky bifteku a tomberries.

Listy rastlín rajčiakov sú 4 až 10 palcov, a to ako stonku a list sú chlpaté. Paradajky sú pestované v mnohých farbách - zatiaľ čo najčastejšie variantom je červená, ostatné farby sú žltá, zelená, oranžová, čierna, hnedá, ružová, biela, hnedá a fialová.

Obsah

 • Aké sú paradajky výživové hodnoty?
 • Aké sú prínosy pre zdravie paradajok?
 • Prečo sú organické rajčiny lepšie?
 • Ako vybrať ten správny paradajky? A čo Storage?
 • Ako používať Paradajky
 • Ako začleniť paradajky na vašej strave
 • Akékoľvek Popular Tomato recepty?
 • Aké sú vedľajšie účinky paradajok?
 • Rajčiaky v správy

Čo Živiny Má Tomato obsahovať?  

Paradajky, plátky, surové
1.00 cup (180.00 grams)
Živina Hodnota Dri-dv
Biotín 24%
Molybdén 20%
Vitamín k 7,9 ug 16%
Draslík 237 mg 12%
Meď 0,1 mg 12%
Mangán 0,15 mg 11%
Vlákno 2,2 g 9%
Vitamín a 833 iu 8%
Vitamín b6 0,1 mg 8%
Folát 15 ug 7%
Fosfor 24 mg 6%
Vitamín e 0,54 mg 6%
Horčík 11 mg 5%
Železo 0,3 mg 1.5%
Zinok 0,17 mg 1.5%
12,1 mg 2.2%
Kyselina pantoténová 0,2 mg 4%
Alfa-lipoová kyselina 0,56 g
Kyselina listová 68 mcg 7%
Beta-karotén 1,9 mg 2%
Luteín a zeaxantín 40 mcg 1.8%
Vitamín c 18,9 mg 32%
Tiamín 0,1 mg 4%
Riboflavín 0,0 mg 2%
Niacín 0,9 mg 4%
Vápnik 14,9 mg 1%
Diétne vlákno 1,8 g 7%
Celkový obsah sacharidov 5,8 g 2%

load...

Táto tabuľka graficky znázorňuje najdôležitejšie živiny prítomné v paradajkách, s% DV hovorí o tom, do akej miery možno vyhovieť dennú potrebu danej živiny. Paradajky sú vynikajúcim zdrojom lykopénu, beta-karotén, luteín, a vitamínu C.

No, tie sú to, čo máme v pokornej paradajka. A teraz poďme k výhodám!

Späť na obsah

Aké sú prínosy pre zdravie paradajok?

Poďme sa pozrieť na to, čo v skutočnosti sú paradajka výhody tu:

 1. Paradajky pomáhajú predchádzať rakovine

Podľa American Institute for Cancer Research, lykopén v paradajkách by mohol byť zodpovedný za protirakovinových vlastností ovocných (1). Laboratórne štúdie ukazujú, že paradajkovej zložky zabrániť šíreniu niekoľkých typov rakoviny buniek.

Ešte dôležitejšie je, kto môže zvýšiť potenciál rakovinou bojuje paradajok tým, že je v spracovanej forme - rovnako ako omáčky, šťavy alebo pasty paradajok. V opačnom prípade umožňuje prírodné látky v paradajkách byť ľahšie absorbované v tele. Tiež, spracované formy paradajok majú vyššie koncentrácie lykopénu (2).

Je však dôležité konzumovať rôzne potraviny (a nie len paradajky) na boj proti rakovine, alebo akékoľvek ochorenie na to príde.

Jedna štúdia tiež ukázala, že účinnosť paradajok v prevencii rakoviny prostaty (3). Podľa inej štúdii vo Veľkej Británii, muži, ktorí konzumujú 10 porcií paradajok každý týždeň znížiť riziko rakoviny prostaty o 20% (4). Lenže nevieme, či lykopén doplnky majú rovnaký účinok (5). A nie je to len paradajky v spracovanej forme, ale aj tých, ktoré sú varené môže mať lepšie účinky na zdravie.

Vzhľadom na ich vysokej hladiny antioxidantov, paradajky sú skvelou voľbou pre boj proti rakovine prsníka (6). Dospelí s rakovinou, ktoré sa zúčastňujú štúdie vykazovala známky rakoviny regresná po lykopénu doplnenie. Vyšší príjem lykopén bola tiež spájaná s nižším rizikom rakoviny pľúc, hrubého čreva, orálny a cervikálnych karcinómov.

Rakovinové bunky môžu zostať spiace po celé roky, kým je niektorá chemická reakcia spúšťa a pripútať k dodávke krvi v tele. Lykopén bolo zistené, že tento narušiť proces vytvrdzovania, a tým bráni rakovinové bunky z ďalej rastie (7).

Ďalším dôvodom paradajky pomoc rakovina boj je adiponektínu, je účinná zlúčenina v ovocí.

2. Paradajky regulovať krvný tlak

Lykopén v paradajkách tiež preukázané, že zníženie krvného tlaku (8).

Paradajky sú tiež bohaté na draslík, minerálne známe, že znižujú krvný tlak (9). To je preto, že draslík znižuje účinky sodíka. V skutočnosti, čím viac draslíka budete konzumovať, tým viac sodíka stratíte močom. Okrem toho, draslíka zmierňuje napätie v stenách ciev - ďalšie zníženie krvného tlaku. Podľa American Heart Association, odporúčaný príjem draslíka pre priemerného dospelého je 4700 mg denne. Ale pozor, nie konzumovať príliš veľa draslíka, ako by to mohlo viesť k obličkové kamene.

Podľa izraelskej štúdie, krátkodobá liečba s paradajkovým extraktom môže pomôcť znížiť krvný tlak u pacientov (10).

Draslík v paradajkách tiež reguluje tekutiny a udržuje rovnováhu minerálov - faktory nevyhnutné pre optimálne zdravie (11).

Lykopén je tiež známe, že zlepšenie fungovania ciev všeobecne, čo môže prispieť k zníženiu krvného tlaku (12). Ďalší výskum ukazuje, že aj keď lykopén môže pomôcť znížiť vysokú hladinu krvného tlaku, to nemá žiadny vplyv na normálnej hladiny krvného tlaku. Štúdia dospela k záveru, že lykopén doplnky môžu mať priaznivé účinky voči krvného tlaku.

Podľa University of Maryland Medical Center, jesť potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú paradajky, môže pomôcť znížiť krvný tlak (13). Tiež, paradajky sú nízkym obsahom nasýtených tukov a soli, čo ďalej zvyšuje účinok.

Paradajky sú tiež bohaté na vitamín C, ktoré bolo zistené, že zníženie krvného tlaku (14).

Ak nie sú celkom zrelé, môžete ukladať vaše paradajky pri izbovej teplote. Akonáhle zrelé, môžete držať ich v chladničke po dobu až troch dní. Okrem toho, môžete ich zachovať zmrazením alebo konzervovanie (15). Ale najlepšie možnosťou by bolo čerstvé paradajky - ako sú najbohatší na draslík a môžu mať najlepšie krvný tlak účinky na zníženie (16).

3. Rajskej Výhody pre chudnutie

Podľa jednej štúdie, denná pohár paradajkovej šťavy môže pomôcť skrátiť svoj pas (17).

Podľa ďalšej čínskej štúdie, paradajková šťava môže významne zníženie telesnej hmotnosti, telesného tuku, a obvod pásu (18). To tiež môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi, ktoré môžu prispieť k nárastu telesnej hmotnosti.

4. Paradajky zlepšiť pleť a vlasy zdravie

Paradajky sú dôležitou zložkou vo väčšine kozmetických procedúr. Pomáhajú liečiť veľké póry, liečbe akné, upokojuje spálenie od slnka, a oživiť jednotvárny kožu. Antioxidanty v paradajok, predovšetkým lykopén, bojovať proti poškodeniu buniek a zápal kože.

Môžete liečiť otvorené póry jednoduchým pridaním štyri kvapky paradajkovej šťavy na jednu polievkovú lyžicu vody a aplikovať na tvár pomocou vatový tampón. Masírovať po dobu 15 minút a potom opláchnite studenou vodou.

Aké sú výhody použitia paradajka na tvár každý deň? No, paradajky fungujú skvele aj sťahujúce a zlepšiť tváre štruktúru. Oni odstrániť prebytočný maz z pokožky a aby sa vaša tvár svieži po dlhšiu dobu. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešajte šťavu z čerstvých paradajok a uhoriek. Použitím vatový tampón naneste šťavu z paradajok na tvár pravidelne. Môžete tiež trieť paradajok polovice na koži - pritom vyrovnáva tón pleti a dáva mu lesk. Vitamín C v paradajkách aj rozjasní vašej pleti.

Štúdie preukázali, že jesť paradajky tiež chráni pokožku pred škodlivým pôsobením na slnku (19). Iné štúdie zistili zlepšenie schopnosti pokožky sa chrániť pred UV žiarením u žien, ktorí jedli paradajkový pretlak.

Paradajky tiež zlepší schopnosť pokožky absorbovať kyslík - a tým spomaľuje príznaky starnutia. A lykopén v paradajkách môže pôsobiť ako ochranu proti slnečnému žiareniu. To je ďalší dôvod, paradajky sú pridané do určitej body masážnych olejov na odstránenie stresu na kožu.

A vedeli ste, že lykopén v paradajkách môže tiež bojovať proti poškodeniu buniek? Vezmeme asi 16 mg lykopénu denne môže pomôcť v boji proti voľným radikálom v tele - čo vedie k mladistvej pleti. To tiež zadržiava vlhkosť a pomáha predchádzať jemné linky a vrásky.

Podľa jednej štúdie Boston, antioxidanty, ako lykopén pomôcť zlepšiť zdravie pokožky do značnej miery (20). Podľa jednej správy, lykopén je jedným z mála antioxidantov s neuveriteľnými fotoochrannú vlastnosťami (21). Vitamín C v paradajkách môže tiež zlepšiť zdravie vlasov. Tento vitamín, okrem ostatných živín, ako sú vitamíny A a E, môže stimulovať rast vlasov. A môžu tiež liečiť lupín a svrbenie pokožky hlavy.

Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť suché vlasy, čo je podmienka, že sa dá vyhnúť sa dostatočný prísun paradajok (a ďalších potravín bohatých na vitamín) (22).

5. Paradajky sú dobré v tehotenstve

Vitamín C je jedným z živín, každá žena potrebuje počas tehotenstva, aby seba a svoje dieťa zdravé. Pomáha pri tvorbe zdravých kostí, zubov a ďasien. Tento vitamín takisto pomáha pri správnom vstrebávaní železa v tele, čo je ďalšie životne dôležité živiny v priebehu tehotenstva. Hoci pri železo počas tehotenstva je vhodné jesť paradajky môže mať svoje výhody.

Obsah paradajky lykopén ponúka ochranu proti poškodeniu buniek. Hoci bezpečnosť lykopénu doplnkov pre tehotné ženy je stále otázkou, antioxidant z prírodných zdrojov je veľmi bezpečný pre ženy v núdzi.

Vrátane paradajky vo vašej strave môže zvýšiť biologickú dostupnosť železa (23). A podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, vitamín C v paradajkách pomáha chrániť ako ženu a dieťa (24).

Jednou z dôležitých otázok väčšinu tehotné ženy čelia, je ulcerózna kolitída, zápalové ochorenie čriev. Väčšina žien trpí týmto ochorením v prvom trimestri alebo v popôrodnom období. Jesť potraviny bohaté na antioxidanty, ako paradajky môže pomôcť v tomto smere (25). Ale potom, paradajky musí byť iba doplnkom, a nie náhradou vašich liekov.

6. Paradajky znížiť hladinu cholesterolu a podporujú zdravie srdca

Je to lykopén, znova! Vrátane Lykopén bohaté na paradajky pravidelne do svojej stravy po dobu niekoľkých týždňov môže znížiť svoju hladinu LDL cholesterolu (zlý cholesterol) v krvi až o 10%. Aby sme boli presnejší, treba trvať najmenej 25 mg lykopénu denne. To by mohlo byť asi pol šálky paradajkovej omáčke.

Podľa štúdie, jedinci, ktorí konzumujú čerstvé paradajky alebo paradajková šťava môže znížiť ich zlé hladinu cholesterolu a zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu (26). Podľa ďalšieho mexickej štúdii konzumácia surových paradajok (14 porcií týždenne po dobu jedného mesiaca) môže mať priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v plnoštíhle (27).

Jeden článok z Harvard Medical School zahŕňa paradajky ako jeden z musíte mať potraviny pre zníženie cholesterolu (28). A podľa inej štúdie, príjem lykopénu každý deň môže mať podobné účinky ako statínov (akákoľvek skupina liekov na zníženie cholesterolu v krvi) u pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu (29).

Paradajky sú tiež bohatým zdrojom beta-karoténu, kyseliny listovej a flavonoidy - z ktorých všetky sú prospešné pre kardiovaskulárne zdravie. Živiny v paradajkách tiež prispieť k zníženiu hladiny homocysteínu a agregáciu krvných doštičiek, dva javy, ktoré môžu mať nežiaduce účinky na zdravie srdca (30).

V inej štúdii na University of Connecticut, bolo zistené, paradajková šťava, že majú kardioprotektívne schopnosti, ktoré neboli v súvislosti s lykopénu v žiadnom prípade (zjavenie bola vykonaná prvýkrát). Aj keď výsledky sú v rozpore s tým, čo sme videli, o lykopénu tak ďaleko, paradajky sú stále jedným z tých potravín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca (31).

Ďalšie štúdia publikovaná v správe Tufts University zistil, že bolo zistené, muži s vysokou hladinou krvného lykopénu byť 55% menej pravdepodobné, že trpí mŕtvica. Zistenie zostali zhodné aj po zvážení ďalších faktorov, ako je vek, BMI, LDL cholesterolu, krvného tlaku a fajčenie (32).

Lykopén je rozpustný v tukoch, čo je dôvod, prečo sa odporúča konzumovať s malým množstvom tuku - ako to je, keď to bude lepšie vstrebáva do tela. Tiež, réva-zrejúce paradajky sú bohatšie na lykopén než paradajky zrelá mimo vinič. Takže vybrať si múdro paradajky.

7. Paradajky proti účinkom cigaretového dymu

Fajčenie vedie k nadmernej tvorbe voľných radikálov v tele, ktoré môžu byť veľmi dobre kontroval s vitamínom C, čo je dôvod, prečo paradajky môže fungovať skvele hodí pre fajčiarov. Nižšia hladina vitamínu C v tomto aspekte môže viesť k ochoreniu srdca a rakoviny.

Podľa National Institutes of Health, ak nefajčiarske muži a ženy pravidelne potrebujú 90 mg a 75 mg vitamínu C v tomto poradí, fajčiari potrebujú 35 mg viac. Približne 100 g surových paradajok obsahovať asi 12,7 mg vitamínu C (33).

Ak ste tehotná žena, ktorá fajčí (ktorý by nemal byť prípad v prvom rade), máte vyššiu potrebu vitamínu C (34). Poraďte sa s lekárom o ďalšie informácie.

Správa publikoval Cornell University zistili, že lykopén v paradajkách môžu vychytávať až 90% voľných radikálov v tele (35).

8. Paradajky zlepšujú videnie

Paradajky sú bohaté na vitamín A, čo je jeden z dôvodov, ktoré sú vynikajúce pre vaše oči. Sietnica bielka spoliehajú na vitamín A, a nízke hladiny vitamínu môže časom spôsobiť oslepnutie.

Lykopén v paradajkách pulty poškodenie voľnými radikálmi, ktoré môžu inak ovplyvniť vaše oči. Štúdia vykonaná v roku 2017 zistil, že ľudia s vyššími úrovňami lykopénu mali nižšie riziko vzniku makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom. Lykopén tiež chráni oči pred poškodením slnkom.

Ďalšie oko-prospešné živiny v paradajkách sú vitamín C a meď. Kým prvý by mohol bojovať kataraktu s vekom, druhá pomáha produkovať melanín - dôležitú čierny pigment v očiach.

Luteín v paradajkách je potrebné hovoril o rovnako. Je to fytochemikálie, čo je karotenoid, ktorý je užitočné pre videnie zdravia (36). Beta-karotén v paradajkách, pri spotrebe, sa prevedie na retinol - a táto zlúčenina je nevyhnutné pre optimálne videnie (37).

Rýchly tip - ak ste zvolili paradajky v chladnejších mesiacoch, ísť na konzervy odrody (38). To zahŕňa na kocky nakrájané paradajky, paradajkový džús, paradajkový pretlak alebo celé lúpané paradajky. Konzervované paradajky sú bohatšie na živiny, a pretože je to v zime, môže stať menej rovnako. A áno, pri nákupe konzervovaných paradajok, ísť pre variant s nízkym obsahom sodíka.

9. Paradajky Zvýšiť Tráviaci zdravie

Paradajky sú dobrým zdrojom chloridu, ktorý je podstatnou zložkou tráviacich štiav (39). Jedna správa tiež hovorí o účinnosti lykopénu v paradajkách v prevencii rakoviny zažívacieho (40).

Jesť potraviny bohaté na antioxidanty, ako paradajky vám tiež môže pomôcť vysporiadať sa s gastritídu, stav, keď sa žalúdočnej sliznice a zapálené (41).

10. Paradajky pomáhajú riadiť Diabetes

Podľa American Diabetes Association, paradajky sú dôležitou súčasťou diabetickej stravy. To je preto, že sú bohaté na železo a vitamíny C a E - to všetko pomôže zmierniť príznaky diabetickej (42). Paradajky majú tiež nízky glykemický index (schopnosť určitej potraviny na zvýšenie hladiny cukru v krvi), čo môže byť bonus pre diabetikov.

Podľa indického štúdii dlhodobej suplementácia paradajok bolo spojené s priaznivými účinkami u pacientov s diabetes mellitus. Aj keď ďalší výskum je oprávnená v tomto smere zistenie je sľubné (43). Iránsky Štúdia dospela k záveru, že konzumácia 200 gramov surovej paradajok každý deň mal priaznivý vplyv na hladinu krvného tlaku u pacientov s diabetom 2. Typu (44).

Lykopén v paradajkách, spolu s ďalšími zlúčeninami, bolo tiež zistené, že má pozitívny vplyv na oxidačný stres u pacientov s diabetom (45).

11. Paradajky Prevencia infekcie močových ciest

Podľa University of Maryland Medical Center, konzumovať antioxidanty-potraviny bohaté, ako paradajky môže pomôcť predchádzať infekciám močových ciest (46).

Paradajky sú tiež bohaté na vitamín C, čo z nich robí jeden z mála ideálnych potravín pre liečbu infekcií močových ciest. To je preto, že vitamín C inhibuje rast baktérií E. Coli, čím moč menej kyslé a liečbu stavu.

Podľa inej štúdie Turecku, čerstvá paradajková šťava môže pomôcť pri prevencii močovej tvorby kameňov (47).

12. Paradajky pomáhajú predchádzať Gallstones

Opäť platí, že antioxidanty v paradajok, aby boli užitočné pri zmierňovaní príznakov žlčových kameňov (48).

Podľa správy z Michigan State University, konzumovať paradajky môže znížiť riziko vzniku žlčových kameňov, rovnako ako obličkové kamene (49).

Niekoľko spôsobov, ako začleniť paradajky do svojho jedálnička pre prevenciu žlčové kamene by mohli byť pridaním konzervované alebo dusené verzií na svoje polievok a dusených pokrmov. Môžete tiež čerstvé salsa a pridajte paradajky ako zálievka na šaláty, mäso či vajcia.

13. Paradajky posilnenie kostí

Podľa The Daily Telegraph, ktorý má len dva poháre paradajkovej šťavy denne môže posilniť vaše kosti a bráni osteoporóze. Avšak štúdie, ktorá prišla s výsledkom nebolo vykonané vo veľkom meradle, čo je dôvod, prečo je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti. Avšak možnosti sú sľubné.

Ako už bolo povedané, paradajky sú bohaté na beta-karotén. Táto živina, pri požití, zmení na vitamín A - vitamín, ktorý je nevyhnutný pre rast a udržiavanie (50) kosti.

Vitamín C v paradajkách je tiež veľmi dôležitý pre tvorbu kostí a syntézu spojivového tkaniva. Nedostatok vitamínu C môže viesť k menej rozvinutých kostí. Vitamín bola spojená k zníženiu straty kostnej hmoty u žien po menopauze, rovnako (51).

Paradajky sú tiež bohaté na vitamín K, ktorý, spolu s vitamínom D, hrá kľúčovú úlohu v metabolizme kostí. To tiež zvyšuje hustotu kostného minerálne, čím sa znižuje pravdepodobnosť zlomenín.

14. Paradajky Vylepšite svoj imunitný systém

V jednej štúdii, paradajka strava bohatá bola posilnená fungovanie bielych krviniek v testovaných osôb. Biele krvinky, ktoré sú známe pre boj s infekciou, trvalé 38 percent menšie poškodenie voľnými radikálmi. Podľa odborníkov, lykopén (a jeho antioxidačnú schopnosť) na paradajkách môže zvýšiť túto schopnosť bielych krviniek.

Podľa nemeckej štúdie, ktorá by doplnila low-karotenoidov diétu s paradajkami by mohol zvýšiť imunitný funkciu (52).

15. Paradajky znížiť zápal

Paradajky tiež obsahujú tri ďalšie antioxidanty zvanej zeta-karotén, fytofluen a fytoen -, ktoré sa nachádzajú ako vo väčšine pestrofarebné ovocia a zeleniny. Tieto antioxidanty pomáhajú v boji proti zápalu a súvisiacich chorôb, ako je rakovina a artritída.

Ale je tu jeden háčik. Predtým sme videli, že varenie alebo spracovanie paradajok zvyšuje lykopénu biologickú dostupnosť. V rovnakej dobe sa proces tiež ničí tieto iné významné antioxidanty. Najlepší spôsob, ako ísť o to je konzumovať varené / spracovaná a surové paradajky pravidelne, a nie len držať sa jednej formy.

Náročné paradajková šťava je rovnako prospešný v boji proti zápalu (53). A podľa ďalšieho talianskej štúdii sa zistilo, že lykopén, že vykazujú protizápalovú správanie (54). Avšak, ďalší výskum je oprávnená v tomto ohľade.

Štúdia zverejnená podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva sa uvádza, že paradajky (zvlášť paradajkovej prášok) tiež obsahujú apolycopenoids a niektoré ďalšie bioaktívne zložky, ktoré sú oveľa viac účinnejšie ako lykopénu v boji proti zápalu (55).

Harvard Medical School patria paradajky ako jeden z najlepších potravín pre boj proti zápalu, a musíte mať v jedálničku každého z nás (56).

Cherry paradajky môžu byť dobrým doplnkom príliš (a porcia má iba 27 kalórií). Sú bohaté na flavonoly, ktoré liečia zápal. Môžete jednoducho upiecť celé cherry paradajky s niekoľkými strúčiky cesnaku a rozdrviť. Pridanie zmesi na celozrnný toast pre zdravú a chutnú desiatu.

Okrem lykopén, vitamín C v paradajkách tiež pomáha bojovať proti zápalu (57).

16. Paradajky Zvýšenie Pánske zdravie

Bolo zistené, že lykopénu v paradajkách zvýšiť mužskú plodnosť až o 70% (58). Antioxidant môže tiež znížiť počet abnormálnych spermií. A nielen to, ale tiež zlepšuje pohyblivosť spermií a znižuje poškodenie.

Podľa štúdie Boston, bolo zistené, týždenné spotreba 2 až 4 porcií paradajkovou omáčkou, aby sa znížilo riziko rakoviny prostaty o 35% a pokročilé rakoviny prostaty o 50% (59).

Bolo tiež zistené, Pravidelná konzumácia paradajkovej šťavy, že majú podobné prospešné účinky (60).

Podľa jednej štúdie bolo zistené, že muži s najvyššími koncentráciami lykopénu v ich strave mať 59% nižšie riziko vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody (najčastejším typom cievnej mozgovej príhody) (61).

17. Paradajky Zvýšiť výkon mozgu

Mozog, vzhľadom k vysokej koncentrácii omega - 3 mastných kyselín, je zvlášť náchylná na poškodenie voľnými radikálmi. Paradajky sú bohaté na lykopén a beta-karoténu a ďalších antioxidantov, môže pomôcť bojovať s týmto. V skutočnosti, paradajky, ak sú užívané s olivovým olejom, môže mať lepšie účinky. To je preto, že karotenoidy v paradajkách sa rozpustí v tuku (olivový olej) a sú ľahko absorbované krvou.

Lykopén v paradajkách tiež pomáha predchádzať závažné ochorenie, ako je demencia a Alzheimerovej choroby (62). Podľa článku uverejneného v západnej Governors University, paradajky podporu kognitívne funkcie a koncentráciu (63).

Rýchly tip - ak v sezóne, ísť na čerstvých paradajok na ťažiť z výhod lykopénu a ďalších nevyhnutných živín. A keď nie v sezóne (čo je, keď sa paradajky objavia bledá a sú bez chuti), ísť na lykopén doplnky (64).

18. Paradajky podporovať pečene Zdravie

Lykopén v paradajkách vychytáva agentov poškodzujúcich DNA, a tým podporovať zdravie pečene. Paradajky obsahujú aj niektoré B-komplex vitamínov, ktoré udržujú zdravie pečene.

A tu je super fakt pre vás - pečeň sú jediný orgán v ľudskom tele, ktorá je schopná prirodzenej obnovy. To môže regenerovať stratenú tkanivo, a až 25% z orgánu môže regenerovať na celé pečene, pokiaľ dôjde k menšej poškodenia (65). Ako sme videli, paradajky chráni pečeň a pomáhajú v pečeni detoxikácii.

Podľa jednej štúdie, zvýšený príjem paradajky bola spojená s zníženým rizikom rakoviny pečene (66). Bolo tiež zistené, paradajkový extrakt ponúknuť ochranu proti zápalu pečene spôsobené stravou s vysokým obsahom tuku. Podľa inej štúdii kalifornskej, zelené paradajky extrakty obsahujúce Tomatin (toxické látky nachádzajúce sa v stonky a listy rastlín rajčiakov) môže inhibovať rast rakovinových buniek pečene (67). Tiež, zelené paradajky, rovnako ako ich náprotivky v červenej, sú bohaté na vitamín K a vitamíny B-komplexu, ktoré majú podobné výhody.

Lykopén v paradajok je tiež spojená s prevenciu alkoholické pečeňové ochorenia (68).

Mal som známa paradajky sú plné takých úžasných výhod, urobil by som ich môj obľúbený od detstva.

Paradajky sú skvelé. Ale to všetko závisí na tom, aký druh paradajok si vyberiete. Vzhľadom k tomu, že vieme, čo ide do výroby konvenčne pestovaných paradajok - a to rozhodne nie je niečo veľmi zdravé.

Čo je dôvod, prečo organické paradajky sú lepšie. Akýkoľvek daný deň.

Späť na obsah

Prečo sú organické rajčiny lepšie?

Je to zdravý rozum, ak sa ma pýtate. Prírodné paradajky obsahujú viac antioxidantov. Antioxidanty, najmä polyfenoly, sú vytvorené v paradajky, ako sa dozrieť. Ako organické rajčiny trvať dlhší čas zrieť (na rozdiel od tých, čerpaných s chemickými látkami, pre rýchlejšie zrenie), je pravdepodobné, že majú vyššiu úroveň polyfenolov.

Tam bola štúdia vykonaná podľa výskumu vedcov z University of Barcelona a zdravotným ústavom v Španielsku. Závery štúdie uviedla, že organické rajčiny mal navrch. Mali vyššia koncentrácia flavóny, ako sú fenolové a hydroxycinnamoylquinic kyselín, ako sú flavanonů naringenínu a flavonoly, ako quercetin a rutinu.

Bolo tiež zistené, organické rajčiny mať dvojnásobnú koncentráciu kamferolem, ďalšie flavonoid so silnými antioxidačnými vlastnosťami.

Tento rozdiel medzi organickými a bežne pestovaných rajčín, podľa odborníkov (z ktorých jeden je Stephen Kaffka, doktorát Agronomická), by v prvom rade závisí od spôsobu, akým sú dva druhy paradajok oplodneného (69). Konvenčne pestované paradajky prijímať komerčné hnojivo vyrobené z rozpustného anorganického dusíka. Rastliny sa touto dusík veľmi rýchlo a dozrievajú rýchlo. Ale ekologicky pestujú paradajky dostať ich dusík prirodzene z hnoja. Tento organický materiál sa musí najprv rozdelené podľa mikróby v pôde, miesto, ktoré je dusík uvoľnených pre rastliny. Zaberie to čas. Rastliny by mohli rastú pomalšie, ale oni majú viac času pre generovanie sekundárne rastlinné metabolity, alebo v jednoduchých podmienok, skutočné zdravé veci ako flavonoidy.

Organické rajčiny tiež obsahujú vyššie množstvo vitamínu C (57% vyššia, než v bežne pestujú paradajky) (70). Áno, môžu byť menšie, ale zabaliť vyššie dávky zdravých živín. Skutočnosť, že s nimi nezaobchádzalo s chemickými látkami, podporuje tvorbu živín v ovocí.

Ďalšie zaujímavé je, že organické rajčiny nedostane žiadne pesticídy chráni plody pred škodcami. To prinúti paradajky, aby o seba postarať sami.

Jednoducho povedané - robiť život menej ľahké pre paradajky (alebo akéhokoľvek jedla, keď na to príde), môže priniesť zlepšenie kvality.

Poriadku. Takže teraz viete, aký typ paradajok je lepší. Ale, ako ideš vybrať ten správny? A čo skladovanie?

Späť na obsah

Ako vybrať ten správny paradajky? A čo Storage?

Výber

Paradajky sú k dispozícii po celý rok v čerstvej aj konzervované forme. Existujú tisícky odrôd paradajok, ktoré sú k dispozícii v rôznych tvarov, veľkostí a farieb.

 • Dve bežné tvary paradajok sú okrúhle alebo hruškovitého tvaru a veľkosti čerešne. Zvoliť paradajok, ktoré sú bohaté na farby, ako je tmavo červené, žiarivé pomaranče alebo mandarínky.
 • Paradajky sú tiež k dispozícii v žltej a fialovej, ale tie sú menej kyslé a nemajú moc chuti.
 • Mali by byť bez akýchkoľvek Dent, praskliny, alebo modriny.
 • Pokožka by mala byť napnutá a nie zvraštené alebo pokrčený. Čerstvé a zrelých paradajok a získa sa miernym tlakom a vydávajú sladkú vôňu.

Skladovanie

Paradajky sú pomerne citlivé na chlad, ako to môže brániť v procese zrenia a dokonca zrušiť ich chuť.

 • Ukladať ich pri izbovej teplote, mimo dosahu priameho slnečného svetla, a konzumovať ich čo najskôr.
 • Nákup paradajky, ktoré dozrievajú na viniči ako cukry a kyslých a aromatických zlúčenín zostanú neporušené v viniča zrejúci paradajky. Vyhnúť nákupu paradajok, ktoré sú prezreté a mäkká.
 • Ak sa omylom, ktorý ste si kúpili mierne nezrelé paradajky, zabaľte ich do papierového vrecka s banánmi či jablkami a nechajte ju cez noc. Etylén plyn emitovaný týchto plodov urýchli proces zrenia. Umiestnite ich v chladničke po ich plnej zrelosti, kde zostanú čerstvé po dobu 2 až 3 viac dní.
 • Vybrať z chladničky najmenej 30 minút pred ich použitím, pretože to zvýši ich chuť a šťavnatosť.
 • Kým vrátane kečupu, zakúpiť iba organické kečup, aby sa zabránilo nežiaducemu Rezíduá pesticídov a iných nečistôt. Prezretých paradajok sú ľahko podliehajú skaze a mali by byť v ideálnom prípade uchovávané v chladničke.
 • Vysoký kyslý obsah rajčín je hlavným dôvodom, že sú konzervy viac ako ktorákoľvek iná ovocia alebo zeleniny. Konzervované paradajky prichádzajú v mnohých variantoch, ako je celé, sekané, drvené, a pyré. Neotvorené konzervované paradajky môžu byť konzumované v lehote šiestich mesiacov, zatiaľ čo otvorené paradajok by mali byť konzumované počas týždňa.
 • Môžete tiež zmraziť paradajky, ak máte prebytok z nich. Zmrazenie sa nemení ich chuť alebo textúru. Všetko, čo musíte urobiť, je dôkladne ich umyte a nechajte ich uschnúť. Umiestnite paradajky na zips lock vrecka a vysať vzduch so slamkou. V prípade potreby vyberte z vrecka a rozmraziť na odstránenie kože.

Paradajky majú niekoľko skvelých využitie taky!

Späť na obsah

Ako používať Paradajky

Tento všestranný, rastlinný 'možno použiť v mnohých ohľadoch. Paradajky sú používané značne vo varení a sú bežné v indickej kuchyni. Sú zmesi s inými zložkami pre zlepšenie chuti misky. Zelené paradajky sa používajú k príprave čatní a uhorky v našej kuchyni.

 • Paradajková šťava sa získava obrovskú popularitu ako populárne zdravotné nápoj. Opt pre ekologické paradajkovej šťavy, pretože obsahuje trikrát viac lykopénu ako tie správne.
 • Pravidelné paradajky, hlavne cherry paradajky, sa používajú pri príprave šalátov a sendvičov.
 • Môžete tiež dusené paradajky pripraviť rajskú polievku, omáčku a ďalšie pečené pokrmy. Domáce paradajková omáčka je oveľa lepšie, než sú k dispozícii na trhu.

Späť na obsah

Ako začleniť paradajky na vašej strave?

Skúsme udržať tento jednoduchý a svieža. Vzhľadom k tomu, že je to, ako to je.

 • Love omelety? Skvelé! Pridajte paradajky na ďalšie omelety. Navrch ešte s nejakou špenátom a hubami.
 • Polievka je vždy skvelý štart do jedla. Si môžete pripraviť domácu polievku s dusenými paradajkami ako základ.
 • Môžete si vytvoriť svoj vlastný paradajkovou salsou.
 • Môžete pridať cherry paradajky do šalátu a robiť to zdravšie.
 • Ak máte radi cestoviny, nahradiť všetky tie smotanové omáčky s niečím z paradajok.

Tam sú nekonečné spôsoby, ako ťažiť z výhod paradajok zahrnutím do svojho jedálnička. A pretože sú s nízkym obsahom sacharidov (aj veľké paradajka má iba asi 5 gramov sacharidov), môžete šťastne hodí ich do svojho jedálnička tak, ako chcete.

A čakať, máme niečo viac pre vás!

Späť na obsah

Akékoľvek Popular Tomato recepty?

1. Stredomoria paradajkový šalát

Čo potrebuješ

 • 2 veľké paradajky, zrelý, a nakrájané na väčšie kúsky
 • 1 stredná červená cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku mletého
 • 1 lyžica citrónovej šťavy
 • 10 čerstvé listy bazalky
 • 3 lyžice extra panenského olivového oleja
 • Soľ a korenie, pre chuť

Inštrukcie

 1. Krájať cibuľu a mleté ​​mäso cesnak.
 2. Po 5 minútach premiešame všetky ingrediencie dohromady.
 3. Pridajte soľ a korenie na chuť.

2. Čerstvých paradajok Salsa

Čo potrebuješ

 • 2 až 3 stredné paradajky, čerstvé, s ich stonky odstránené
 • ½ červenej cibule
 • 2 Serrano papriky
 • Šťava z jedného vápna
 • ½ šálky nasekanej lístky koriandra
 • Soľ a korenie, pre chuť
 • Štipka každý sušeného oregana a mletej rasce, pre chuť

Inštrukcie

 1. Po prvé, nakrájame paradajky, cibuľa a papriky. Uistite sa, nedotýkajte sa rezané papriky holými rukami. Môžete použiť jednorazové rukavice pre tento účel.
 2. Vyňatie pôdy z produkcie niekoľko semien z paprík. Ak váš salsa nebude dopadať byť tak horúce, ako chcete, môžete ich pridať.
 3. V kuchynskom robote, umiestniť všetky prísady. Pulz, kým jemne kocky zložiek. V prípade, že nemáte kuchynský robot, môžete ich kocky rúk.
 4. Umiestnite do servírovacej misy. Môžete pridať soľ a korenie na chuť. V prípade, že papriky môžete salsa príliš korenené, pridajte trochu viac zo sekaných paradajok. A ak to nie je dosť pikantná, môžete pokračovať a pridať niektoré zo semien ste sa vyňatie pôdy z produkcie sa pôvodne počítalo.
 5. Pridajte sušené oregano a pozemné rasca na chuť.

3. Tomato Basil Soup

Čo potrebuješ

 • 4 šálky nakrájané paradajky, naočkuje a lúpané
 • 4 šálky paradajkovej šťavy (nízka sodný)
 • 1 šálka 1% nízkotučného mlieka
 • 1-3 šálka čerstvé listy bazalky
 • ¼ lyžičky drveného čierneho korenia
 • ¼ lyžičky soli
 • ? Šálka ​​z mäkčeného tvarohom
 • 8 plátky diagonálne brúsené francúzsky chlieb

Inštrukcie

 1. Vo veľkom hrnci, priniesť paradajky a šťavu do varu. Varíme bez pokrievky asi 30 minút.
 2. V kuchynskom robote, umiestnite paradajkovú zmes a bazalku.
 3. Vrátiť pyré zmesi na panvici.
 4. Vmiešajte mlieko, soľ a korenie.
 5. Ako si miešať, pridať tvarohom a varíme na miernom ohni, kým sa hustá.
 6. Naberačka polievku do samostatných misiek.
 7. Podávame s francúzskym chlebom.
 8. Môžete pred chladom zostávajúce polievku, ale zaistiť si ho konzumovať počas jedného týždňa.

To je o výhodách paradajok. Sú tu ale aj nie-tak-dobré veci taky. Čo je rovnako dôležité.

Späť na obsah

Aké sú vedľajšie účinky paradajkami?

 • Paradajka Leaf Otrava

Paradajok listy sú nebezpečné. Vo veľkých množstvách, je známe, že spôsobujú otravu. Príznaky otravy paradajkovej listu zahŕňať vážne podráždenie hrdla a úst, závraty, bolesti hlavy a v závažných prípadoch aj smrť (71).

 • Acid Spätný 

Paradajky sú prirodzene kyslé. Konzumácia príliš veľa z nich môže spôsobiť žalúdočných štiav. Ak ste neustále dochádzať k páleniu záhy, čo by mohlo byť viac ako dvakrát týždenne po dobu niekoľkých týždňov, musíte sa poradiť s lekárom.

 • Paradajka Intolerancia 

Neznášanlivosť paradajky môžu spôsobiť bolesti brucha a plynu. Príznaky sa však môže líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi.

 • Zápcha 

Paradajky majú vysoký obsah fruktózy, a to spôsobuje problémy u ľudí trpiacich fruktózy malabsorpciou. To môže viesť k zápche. Paradajky (polievka, obzvlášť) obsahujú tiež salicyláty, glutamáty a amíny, - z ktorých všetky sú prirodzenej potravy chemické látky, ktoré by mohli vyvolať zápchu.

 • Úvahy sa sodíkom 

Konzervované paradajky môže byť vysoký obsah sodíka - jedna šálka konzervovaných paradajok obsahuje 564 mg sodíka, zatiaľ čo 1 šálka čerstvých paradajok obsahuje iba 9 mg. Hoci konzervované paradajky sú prospešné ako tie čerstvé, že berú na vedomie obsah sodíka.

Existujú určité otázky, väčšina ľudí v ich mysli - ktorú sme sa zaoberali v ďalšej časti.

Späť na obsah

Rajčiaky v správy

Týden.cz: Prečo Tomato je svetovo obľúbené ovocie

Okrem chutné a pikantnú chuť, množstvo lykopénu je to, čo robí paradajka svetovo obľúbené!

Týden.cz: Paradajky, Dôležité v prevencii rakoviny prostaty '

Muži, ktorí konzumujú viac ako 10 porcií paradajok za týždeň môže znížiť riziko rakoviny prostaty o 20%!

BUSINESS STANDARD: Diéta Rick v paradajkách môže znížiť rakoviny kože Rishi: Štúdia

Diétny karotenoidy v paradajkách môže znížiť riziko rakoviny kože!

Späť na obsah

Znalecké Odpovede pre čitateľa Otázky

Je paradajka zelenina alebo ovocie?

Technicky sa jedná o ovocie, pretože obsahuje semená. Ale väčšina kuchárok odkazujú na to ako zelenina.

Ak chcete byť úprimný, na tom nezáleží. Záleží na tom, či ste ju zahrnúť do svojho jedálnička - pretože paradajky výhody sú úžasné.

Koľko cukru robí paradajka obsahovať?

Jeden celok paradajka obsahuje asi 4,75 gramov cukru.

Aké sú výhody jesť paradajky v noci?

Rovnaké výhody budete musieť jesť paradajky kedykoľvek počas dňa. Raz ďalšou výhodou môže byť úbytok hmotnosti, čo je pripisované lykopénu. Teória navrhne, že lykopén uvoľňuje rastový hormón v tele, čo vedie k tuku členenie, dáva podnet k váš metabolizmus.

Teraz máme k dispozícii, je za tým žiadny výskum, ale napriek tomu. Takže nie sme istí, ako pravdivá teória je.

Aké sú výhody jesť jedno paradajka denne?

Prínosy sme videli v tomto príspevku. Jednoduchá.

Prečo sú paradajky červená?

Paradajky sú zelené pred tým, než dozrejú. Ale ako sa dozrieť v dôsledku rozpadu chlorofylu, ktorý syntetizuje červený karotenoid (lykopénu), ale začervená. Keď sú zrelé, lykopén môže byť videný ako dominantnú farbu paradajok.

Aké sú výhody sušenými paradajkami?

Jednou z výhod sušené paradajky môže mať viac než ich náprotivky je, že nezhoršujú tak rýchlo. Vzhľadom k tomu, že je veľmi menší obsah vlhkosti. V opačnom prípade, ich výhody sú podobné (a vynikajúci) na normálny paradajok.

Aké sú Rómovia paradajky a koľko kalórií to, že obsahujú?

Roma paradajky sú jedným paleta ovocie. Tiež známy ako talianskej alebo paradajkami, ktoré obsahujú len asi 35 kalórií na porciu.

Aké sú dedičské a hroznové paradajky?

Dedičstvo paradajky sú open-opeľovanie odroda paradajok. Obsahujú 40 kalórií v jednej porcii.

Hroznové paradajky sú pôvodom z juhovýchodnej Ázie, a oni sa objaví podobné oválnymi paradajkami. Jeden paradajka strapca ponúka len asi 5 kalórií. A šálka z týchto paradajok má asi 30 kalórií.

Aké ďalšie dôležité živiny, že paradajky obsahujú?

Jeden surové paradajka obsahuje asi 1,5 gramov vlákniny, z ktorých väčšina je vo forme nerozpustnej vlákniny.

A obsahujú bielkoviny príliš - aj keď nie vo veľkom množstve. Pol šálky paradajok obsahuje len asi 1 gram bielkovín.

Ak hovoríme o železo, šálka sekaných paradajok obsahuje len asi 0,49 mg minerálu.

Sú rajčiakov semená škodlivé?

Sú prakticky neškodné. Ale v prípade, že trpíte ochorením obličiek či prostaty porúch, drž sa ďalej od nich, niektoré štúdie naznačujú, proti ich príjmu. Ešte sa poraďte s lekárom.

Nejaké zaujímavosti paradajok?

Áno, existuje pomerne málo z nich!

 • Botanicky povedané, paradajka je ovocie (už sme videli, že). Ale vláda klasifikovaný ako zelenina späť v neskorých 1800s, aby ju zdaniť.
 • Najväčší svetový paradajka strom sa pestuje v Walt Disney World Resort. Bolo vyrobených neuveriteľných 32.000 paradajky v prvých 16 mesiacov.
 • Aztécky názov pre rajčiny znamená, baculatou vec s pupka '.
 • Nemôžete pestovať paradajky zo semien hybridov paradajok. Ak chcete pestovať paradajky identické, musíte získať semená z dedičstva.
 • Späť na obsah

Záver

Zásobili paradajok dnes! To je všetko, čo máme hovoriť!

Ešte nám povedať, ako tento príspevok o výhodách paradajok sa vám pomohla. Zanechať komentár do nižšie uvedeného poľa.

Odporúčané odkazy:

 • 10 najlepších Výhody paradajkovej šťavy pre pleť, vlasy a zdravie
 • 10 Amazing Zdravie Výhody & Použitie paradajková polievka
 • 9 Amazing Zdravie Výhody Tamarillo
 • 3 Domáce Tomato pleťové masky pre rôzne typy tváre

load...