Zdravie a wellness

17 úžasných prínosov sodíka pre zdravie, pokožku a vlasy

17 úžasných prínosov sodíka pre zdravie, pokožku a vlasy

Koľko z nás skutočne vedieť o význame sodíka? Vieme, akú úlohu hrá pri udržiavaní naše zdravie? Sodík je dôležitá minerálna látka, ktorá sa bežne nachádza v kuchynskej soli, čo je 40% sodíka. Sodík je odlišný od iných minerálov, pretože má odlišný a atraktívne chuť. Ako živiny, sodík je potreba v tele pre reguláciu tekutín a krvného tlaku. Okrem toho tiež pomáha pri hladké fungovanie svalov a nervov. Je zodpovedná za svalové kontrakcie, nervových prenosov, udržanie rovnováhy pH a hydratáciu.

Avšak, sodík prekračujúce predpísané limity môže viesť k vysokému krvnému tlaku, čo predstavuje riziko pre srdca a obličiek.

Požiadavka sodíka:

Zdravých dospelých vyžadujú okolo 1500 mg sodíka každý deň a zdravé deti potrebujú 1000 - 1500 mg sodíka. Dospelí by nemala spotrebujú viac ako 2300 mg sodíka za deň, čo je zhruba o 1teaspoon soli. Toto je známe ako tolerovateľného úrovni prívodu (UL).

load...

Niektorí jedinci, ako je vytrvalostné športovcov vyžadujú vyššie množstvo sodíka, pretože sa stráca v potu.

Primeraná a horná hranica denného príjmu sodíka
Zdravé... By sa mala zamerať na adekvátny príjem (ai)... Bez prekročenia hornej hranice (ul)..
Deti 0-6 mesiacov 120 mg - deň Žiadne údaje
Dojčatá 7-12 mesiacov 370 mg - deň Žiadne údaje
Deti 1-3 roky 1000 mg - deň 1500 mg denne
Deti vo veku 4-8 rokov 1200 mg denne 1900 mg - deň
Teens 9-13 rokov 1500 mg denne 2200 mg - deň
Dospelí 14-50 rokov 1500 mg denne 2300 mg - deň
Starší dospelí 51-70 rokov 1300 mg - deň
Starší ľudia nad 70 rokov 1200 mg denne

Najlepšie zdroje sodíka:

Najčastejším potravinovým zdrojom sodíka je chlorid sodný, ktorý obsahuje takmer 40% sodíka. Iné zdroje zahŕňajú spracované mäso, ako je slanina, klobása, šunka a konzervované polievky a zeleninu. Rýchleho občerstvenia majú vysoký obsah sodíka.

load...

Niektoré z pridaných foriem sodíka zahŕňajú dusitan sodný, glutaman sodný, hydrogénuhličitan sodný (jedlá sóda), sodnú soľ sacharínu a benzoan sodný. Jedná sa väčšinou nachádzajú v sójovej omáčky, cibuľa soľ, cesnak soľ atď

Zdravie Výhody sodíka:

Napriek tomu, že je prítomný v malom množstve v prírodných potravín, sodný má kľúčovú úlohu v enzýmu prevádzke, svalové kontrakcie, osmotického tlaku a reguláciu a údržbu tekutiny ľudského tela. Jedná sa o univerzálny prvok, ktorý reguluje krv v ľudskom tele. Ako dominantnú ion a elektrolytu, sa vyskytuje vo viac ako 80 foriem. Nefunkčnosť sodíka vedie k vážnemu poškodeniu. Na rozdiel od iných nerastných surovín, je odolný proti teplu. Dostatočná dávka sodíka je dôležité pri nadmernom potení, úpal a adrenálnej insuficiencie. To nepredstavuje život ohrozujúce riziko, pretože vylučovanie močom.

Preto je výhodné, nasledujúcimi spôsobmi:

1. Náprava pre úpalu:

Problém úpal môže byť pripisovaná strate soli a vody z tela. V dôsledku toho telo nie je schopný udržať normálnu teplotu v dôsledku neustáleho pôsobenia veľmi vysokých teplôt. Sodík hrá významnú úlohu v prevencii úpal nahradením straty základných elektrolytov. Z tohto dôvodu sa odporúča piť tekutiny, ktoré obsahujú soľ a cukor poskytnúť úľavu proti úpalu.

2. Prevencia svalových kŕčov:

Svalové kŕče sú do značnej miery spôsobené v dôsledku nerovnováhy elektrolytov a dehydratácii a sú pomerne bežné v letných mesiacoch. Sodík je zodpovedný za svalovú kontrakciu a hydratáciu. Sodíka bohaté džúsy a tekutiny pomáhajú obnoviť množstvo elektrolytu.

3. Vylúčenie nadbytok oxidu uhličitého:

Sodík pomáha pri odstraňovaní prebytočného oxidu uhličitého nahromadené v tele cez vylučovanie.

4. Hladké fungovanie mozgu:

Sodík je dôležitým prvkom v rozvoji mozgu a zlepšenie mozgových funkcií. Zmena hladiny sodíka v tele má vplyv na mozog, čo vedie k letargii, zmätenosť, závraty, atď.

5. Vedenie absorpcie glukózy:

Absorpcie sodíka v organizme tenkého čreva napomáha absorpciu chloridov, aminokyselín, glukózy a vody. To tiež pomáha v re-absorpciu týchto živín po filtrácii z krvi obličkami.

6. Zdravý stavu srdca:

Sodík hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní a regulácii krvného tlaku ľudského tela. To pomáha v udržanie zdravého stavu srdca. Vysoký obsah sodíka, ale môže viesť k vysokému krvnému tlaku.

7. Regulácia kvapalín:

Vrátane sodíka v strave pomáha pri regulácii tekutín mimo buniek. Je nutné, aby čerpadlo tekutiny do buniek, ako draslík nesie vedľajšie produkty von. To uľahčuje pohyb tekutín prostredníctvom priepustných membrán do oblastí s vyššou soli. Toto je známe ako osmóza. Tak sodík a chlór sa zabránilo strate vody z tela.

8. Udržanie rovnováhy iónov:

Sodný spolu s sodného a hydrogénuhličitanu, udržuje vhodnej rovnováhy medzi kladne nabité ióny a záporne nabité ióny. Tak, hrá rozhodujúcu úlohu v udržiavaní nabíjaní rozdiel naprieč každej z membrán buniek, To umožňuje, nervové bunky pre odosielanie správ a svalové bunky, aby sa zmluva sodného.

9. Anti starnutia vlastnosť:

Sodík je dôležitá súčasť anti-aging krémy. To preto, že jeho schopnosť bojovať s radikálmi, ktoré urýchľujú proces starnutia Pomáha udržiavať mladistvý a zdravú pokožku.

10. Výhody chloridu sodného:

Chlorid sodný alebo kuchynská soľ je výhodná pre zuby. Je leští zuby, znižuje zápach a čistia alebo deodorizes zuby a ústa.

Kožné Výhody sodíka:

Okrem rôznych zdravotných výhod, sodík tiež hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o pleť. Sodík má vlastnosti anti-aging. Tak je účinná zložka v rade starostlivosti o pleť. Samotný alebo v kombinácii s inými prvkami sodík, ponúka množstvo výhod pre kožu.

11. Sodný:

To je široko používaný v čistiace a hydratačné, Sodík je považovaný za mierneho zmáčadla produkty pre citlivú pokožku.

12. Chlorid sodný:

Bežne známy ako kuchynská soľ, sa používa ako konzervačný prostriedok, adstringentné a antiseptické v kozmetike a osobné produkty starostlivosti. Je to účinná látka vo formulácii ústnu hygienu, šampóny, vôňa, očistenie, make-up a produkty vane. To zvyšuje viskozitu kvapalného je.

13. Hydrogénuhličitan sodný:

To je anorganická alkalická soľ, ktorá je známa tiež ako jedlá sóda. Bežne sa používa ako činidlo pre vyhladenie pokožky, pufrovacej činidlá a kyslého neutralizačného činidla do kúpeľa a antiseptiká.

14. Laureth sulfát:

Táto soľ je v podstate penivé a čistiaci prostriedok a bežne sa používa v mydlá, šampóny, zubné pasty a perličkový kúpeľov. SLS je detergent, ktorý je užitočný pri rozbití olej a tuk tým, že sa mydlo pěnovitá. Vzhľadom k svojim anti-bakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, je účinný pri inhibíciu rastu škodlivých, choroboplodných patogénov. Aj vďaka svojej miernej povahe sa používa vo výrobkoch pre starostlivosť o dieťa.

Hoci je užitočná pri rozbití mastných látok, často oslabuje olejovú bariéru na koži, ktorá bráni pokožku pred vysúšaním, čím sa zvyšuje riziko vzniku ekzému a dermatitídy.

Vlasy Výhody sodíka:

Výhody sodíka na vlasy sú relatívne menej. Sodný v kombinácii s inými zložkami je široko používaný v šampónoch a kondicionéry.

15. Chlorid sodný:

Táto prírodná soľ tvorí súčasť šampóny a kondicionéry pre zvýšenie viskozity (hrúbka) šampónu. Umožňuje šampón vypláchnuť lepšie a zmäkčuje vodu, ktorú používate na umývanie vlasov. Avšak prebytok chloridu sodného môže pás vlasy svoje prírodné oleje, čím sa skalp suché a svrbenie.

16. Hydrogénuhličitan sodný:

Vzhľadom k svojej čistiace vlastnosti, jedlá sóda v zmesi s vodou, šampón alebo kondicionér, slúži na objasnenie vlasy. Rúry sóda umyť vlasy čistí vlasy efektívne odstránením nadbytočných produktov a nečistôt. Je vhodný pre použitie ako suchý šampón pre odstránenie mazu, olejovitá látka vylučovaná pokožky, aby pokožku a vlasy hydratovaná.

17. Laureth Síran:

Táto chemická látka bola odvodená z kokosového oleja a je považované za bezpečné a šetrné k pokožke a vo vlasoch. SLS je tvrdý na špinu a nečistoty bez toho, aby podráždenie či vedľajšie účinky. To je dôvod, prečo sa stále viac používaných v šampónoch a kondicionéry sodného.

Takže sa jednalo o mnoho výhod použitia sodíka vo svojom každodennom živote. Samozrejme tam sú nežiaduce účinky príliš, ak ho používate v prebytku, takže uistite sa, že budete postupovať podľa sodný diétu graf a udržať kartu na využitie.

load...