Zdravie a wellness

17 najlepších výhod obrátok (Shalgam) pre pokožku, vlasy a zdravie

17 najlepších výhod obrátok (Shalgam) pre pokožku, vlasy a zdravie

Mám skôr vzťah lásky a nenávisti s kvaka. Okrúhlica nemusí byť k dispozícii na trhu najpôsobivejšie zeleniny, ale verte mi potom, čo spoznať neuveriteľné výhody kvaka, nebude od nej utiecť.

Čo je kvaka?

Okrúhlica sú škrobnatých zeleniny patriace do čeľade Brassicaceae, ktorá zahŕňa aj kapusta, kel, ružičkový kel apod keď sme väčšinou odkazujú na baňaté korene ako okrúhlica, ich výhonky a listy sú tiež jedlé a veľmi výživné, a sú používané v európskych, ázijských a americká kuchyne východnej. Ich baňaté korene sú často na kocky alebo prerušený a nakladané zatiaľ čo jeho greeny sa používajú v dusených pokrmov a polievok. Detské okrúhlice sú veľmi chutné, jemné a sladké, a tak môžu byť pridané do šalátov a surova. Ako kvaka zreje, jeho chuť sa stáva výraznejšie a jej štruktúra pevná a drevitá (1).

Vnútorné mäso okrúhlice zeleniny bielej farby s žíhané fialovej až ružové až červené, zatiaľ čo farba kože koreňového žiarovky závisí na množstvo slnečného svetla, ktoré dostane, a je obvykle biele. Tieto zelenina sú všeobecne kužeľovitý tvar, ale niekedy môže byť guľaté. Ich maximálna hmotnosť môže dosiahnuť až 1 kg. Ich listy chutia podobne ako horčica, zatiaľ čo korene majú mierny štipľavú chuť s nádychom horkej sladkosti. Vrchol sezóny pre kvaka je jeseň alebo v zime mesiacov.

load...

Sú okrúhlice dobré aj pre vás? No, listová zelenina, ktoré pochádzajú z vrcholov kvaka žiarovky sú známe ako okrúhlice. Tie môžu byť pridané do šalátov či restované a slúžil ako príloha. Hoci koreň je najrozšírenejší, jeho najvyššieho čerstvá zelenina sú oveľa výživnejšie, je niekoľkonásobne bohatšie na vitamíny, minerály a antioxidanty. Celkovo vzaté, kvaka môže byť ideálna náhrada za zemiakov, pretože obsahuje len 1 - 3. Kalórií v porovnaní s tými v zemiakoch. Rutabagas sú kríženec okrúhlice a kapusta, ktoré sú väčšie, guľaté, majú žltú farbu mäsa a sú sladšie ako kvaka.

Miestne mená okrúhlice sú 'Shalgam' v hindčine, 'Tella dump' v Telugu, 'Knol Khol'v tamilčine, 'Madhuri Mullangi' v Malayalam, 'Navil košov' v Kannada, 'Salgam' v Marathi, 'Shalgom' in bengálsky a, Shalgam 'v pandžábský.

Zdravie Výhody okrúhlice:

Rovnako ako väčšina ostatných zeleniny, repy sú málo kalórií, a teda úplne výživné. Existuje celý rad zdravotných výhod kvaka, zistiť, čo sú zač.

load...

1. Prevencia rakoviny:

Tieto kapustovité zeleniny obsahujú vysoké množstvo antioxidantov a fytochemikálií, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny. Prítomnosť glukozinolátov bráni, rovnako ako znižuje účinok rakoviny. Jedná sa o prírodné rastlinné chemikálie, ktoré idú do dvoch zlúčenín, pričom štiepením tj indoly a izotiokyanáty. Pomáhajú procesné pečeň toxínov, boj účinky karcinogénov a môže inhibovať rast nádorových buniek. Začlenenie tejto zeleniny vo vašej každodennej stravy môže znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka, rovnako ako hrubého čreva a konečníka nádory (2).

2. Kardiovaskulárne zdravie:

Okrúhlica majú skvelé protizápalové vlastnosti v dôsledku prítomnosti veľkého množstva vitamínu K. Tieto pomôcť v prevencii srdcových infarktov, srdcové mŕtvice a ďalších ochorení srdca. Okrúhlica pomoc pri trávení tým, že absorbuje väčšie množstvo žlče, ktorá používa až cholesterolu v tele. To má za následok zníženie cholesterolu. Okrúhlica sú tiež výborným zdrojom kyseliny listovej, čo ďalej pomáha zvýšiť až na kardiovaskulárny systém (3).

3. Bone Health:

Okrúhlica sú dôležitým zdrojom vápnika a draslíka, ktoré sú životne dôležité pre zdravý rast a udržiavanie kostí. Pravidelná konzumácia kvaky bráni poškodeniu kĺbov, riziko vzniku osteoporózy a výskyt reumatoidnej artritídy. Je tiež výborným zdrojom vápnika, minerál, ktorý podporuje tvorbu tela spojivových tkanív (4).

4. Lung Health:

Tieto karcinogény prítomné v cigaretovom dyme príčinou je nedostatok vitamínu A, čo vedie k zápalu pľúc, rozdutie pľúc a ďalšie pľúcne problémy. Vitamín A obsiahnutý v okrúhlice pomáha udržiavať zdravé pľúca tým, že pôsobí proti tejto vady (5).

5. AIDS trávenia:

Vysoký obsah vlákniny v okrúhlice podporuje tráviaci systém tela (6). Výskum preukázal, že glukozinoláty môže pomôcť aj žalúdok procesu baktérie, ako Helicobacter pylori.

6. Zabraňuje Ateroskleróza:

Príliš veľa voľných radikálov v tele spôsobujú oxidáciu škodlivého cholesterolu a zhlukovaniu krvných doštičiek v našom tele, čo vedie k ateroskleróze, čo je stav, ktorý poškodzuje krvné cievy. Vitamíny E, C a beta karotén v kvaka korene a zelené sú vynikajúce antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele. Tak, pravidelná konzumácia okrúhlice bráni rozvoju a progresie tohto stavu (7).

7. Liečba bežných chorôb:

Liečebný účinok okrúhlice je prospešné pri prevencii niekoľko bežných ochorení, ako je nedostatok hladu a hemoroidy. Pravidelná konzumácia kvaky môže dokonca liečiť obličkový kameň, ak je dostatočne malý (8).

8. Prospešné pre chudnutie:

Okrúhlica sú nízkym obsahom kalórií, a preto môže tvoriť časť efektívneho programu chudnutia. Ich vysoký obsah vlákniny na druhej strane reguluje metabolizmus, reguluje telesnú hmotnosť a podporuje zdravý a aktívny hrubého čreva (9).

9. Lieči Astma:

Protizápalové vlastnosti okrúhlice možno pripísať ich vysokým obsahom vitamínu C, ktorý je silný antioxidant. Tieto vlastnosti sú účinné pri liečbe astmy a potláčanie príznakov astmy. Štúdie preukázali, že dáva okrúhlice do astmatických pacientov môže znížiť piskot.

10. Zabraňuje telesný pach:

Telesný pach je častým problémom, a to najmä v letných mesiacoch. Kvaka šťava je veľmi prospešné, ako sa zbaviť telesného pachu. Pitie kvaka šťavy je všeobecne dobré pre zdravie a tiež pomáha vyhnúť telesný pach (10).

11. Posilňuje imunitný systém:

Koreň kvaky hrá dôležitú úlohu v správnom fungovaní imunitného systému tela (11). Obsah beta-karoténu v kvaka pomáha telu pri výrobe zdravých membrán.

12. Eye Health:

Okrúhlica sú bohatým zdrojom luteínu, karotenoid, ktorá podporuje zdravie očí a predchádza očné ochorenia, ako je makulárna degenerácia a šedého zákalu (12).

13. Výhody Antioxidanty:

Okrúhlica sú bohaté na antioxidanty vrátane vitamínu C, vitamínu A, vitamín E, mangánu a beta-karoténu (13). Korene sú obzvlášť bohaté na vitamín C, zatiaľ čo listovej greeny sú plné všetkých týchto antioxidantov. Obsahujú tiež komplexné phytonutrients, ktoré stimulujú antioxidačnú aktivitu, čím sa zvýši ich schopnosť bojovať proti voľným radikálom a zabraňuje poškodeniu DNA do bunky.

Kožné Výhody okrúhlice:

Okrúhlica sú bohaté na vitamín A, vitamín C a beta-karoténu, rovnako ako minerálne látky, ako je meď, ktoré sú životne dôležité pre udržanie zdravia pokožky. Tak tento rastlinný ponúka nasledujúce výhody pre vašu pokožku.

14. Rozjasní pleť:

Častý príjem okrúhlice udržuje svetlé kože a hladká. Vysoký obsah vitamínov A a C pomáha udržiavať zdravú a žiarivú pleť (14).

15. Liečba roztrhané nôh:

Vonkajšie použitie kvaky pomáha pri liečbe roztrhaných nôh. Za týmto účelom sa môžete vydať asi 12 kvaka spolu s ich listy a uvaríme vo vode. Pred nočným spánkom, máčať si nohy v tejto prevarenej vody spolu s kvaka po dobu 10 minút a tiež trieť niektoré kvaka na roztrhané kožu nôh. Pritom sa pravidelne po dobu 3 dní bude vaše nohy mäkké a opraviť vašu pokožku. Okrúhlica listy pomôže odstrániť vrásky na nohách.

16. Anti-aging výhody:

Ako bolo uvedené vyššie, repy sú vynikajúcim zdrojom antioxidantu vitamínu C. Tento vitamín bojuje a eliminuje voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za spôsobujúce starnutie kože. Tak, to pomáha udržať známky starnutia, ako škvŕn, vrások a jemných liniek v zátoke (15).

Vlasy Výhody okrúhlice:

Naložením s vitamínmi, antioxidanty a minerálov, repy sú dobré pre vaše vlasy rovnako. Okrúhlica môžu byť prospešné pre vaše vlasy v nasledujúcom spôsobom.

17. Podporuje zdravé vlasy:

Pravidelná konzumácia repy zlepšuje zdravie a farbu vlasov. Sú dobrým zdrojom medi, ktorá sa podieľa na tvorbe melanínu. Melanín je pigment, ktorý poskytuje farbu na vlasy. Sú tiež bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C a E, beta-karotén, luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé vlasy.

Kvaka nutričné ​​hodnoty:

Okrúhlica majú bohatý nutričnú hodnotu, zahŕňajúce vitamíny K, A, C, E, B1, B3, B5, B6, B2 a folátu, ako aj minerálne látky, ako je mangán, vlákniny, draslíka, horčíka, železa, vápnika a medi. To je tiež dobrým zdrojom fosforu, omega - 3 mastných kyselín a bielkovín. Pozrite sa nutričné ​​hodnoty okrúhlice tu.

Koreňový koreň ( Brassica rapa (Rapifera Group) ),Fresh, raw, Nutrition Value per 100 g
Princíp Nutričná hodnota Percento rda
Energia 28 kcal 1.5%
Uhľohydráty 6,43 g 5%
Proteín 0,90 g 1.5%
Celkový obsah tuku 0,10 g <1%
Cholesterol 0 mg 0%
Vláknina 1,8 g 5%
Vitamíny
Folates 15 ug 4%
Niacín 0,400 mg 2.5%
Kyselina pantoténová 0,200 mg 4%
Pyridoxín 0,090 mg 7%
Riboflavín 0,030 mg 2.5%
Tiamín 0,040 mg 4%
Vitamín a 0 iu 0%
Vitamín c 21 mg 35%
0,03 mg <1%
Vitamín k 0,1 ug <1%
Elektrolyty
Sodík 39 mg 2.5%
Draslík 233 mg 5%
Minerály
Vápnik 30 mg 3%
Meď 0,085 mg 9%
Železo 0,30 mg 4%
Horčík 11 mg 2.5%
Mangán 0,134 mg 6%
Zinok 0,27 mg 2%
Fytoživiny
Karotén-ß 0 ug
Karotén-α 0 ug
Luteín-zeaxantín 0 ug

Kalórie: Napriek svojej bohatej chuti, repy sú s nízkym obsahom kalórií. Jedna šálka surové repy poskytuje len 36 kalórií, ktoré môžu plniť 2,5% svojho denného kalorického príjmu, ak sa budete držať 1500 kalórií alebo 1,8% denného kalorického príjmu v prípade, že 2000 kalórií. Šálka ​​varené kalórií obsahuje len 30 kalórií a 4 g cukru.

Fiber: vlákno vám pomôže pocit sýtosti, a preto je prospešný pri obmedzovaní príjem kalórií. Šálka ​​kvaka obsahuje asi 5 gramov vlákniny. Varené okrúhlice poskytuje asi 4 g vlákniny, čo je 16% dennej potreby. Odporúčaná denná dávka vlákniny je 25 gramov a 38 gramov pre mužov a ženy, resp.

Sacharidy, proteíny a tuky: okrúhlice obsahujú hojné množstvo sacharidov. Jedna šálka porcie surové repa poskytuje asi 8,5 gramov sacharidov. To sa skladá z približne 5 g cukru a 1,2 g škrobu. Cukor a škrob poskytne vášmu telu energiu potrebnú pre každodenné fungovanie. Okrúhlica majú nízky obsah bielkovín a tukov s jednu šálku kvaky poskytujúce približne 1 gram proteínu a 0,1 g tuku.

Vitamíny: Okrúhlica sú bohaté na niektorých vitamínov. Šálka ​​kaša repy poskytuje asi 27 mg vitamínu C. Tento vitamín je antioxidant, ktorý uľahčuje opravy a imunitu tkaniva. Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu pre dospelých sa pohybuje medzi 75 a 90 mg pre mužov a ženy, resp. Okrúhlica sú tiež bohaté na vitamíny B, ako je riboflavín, tiamín, niacín, kyselina listová a kyselinu pantoténovú. Jedna šálka kvaky poskytuje asi 0,2 mg vitamínu B6. Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu je 1,3 mg. B vitamíny sú dôležité, pretože uľahčujú tukov, cukrov a bielkovín metabolizmus, funkciu nervového systému a zdravú kožu, vlasy, oči a pečeň. Listy kvaka sú pomerne vyšší obsah vitamínov, ktoré ponúkajú viac ako jeden deň v hodnote vitamínu A a K. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínu C a A. Jedna šálka okrúhlice obsahuje 33 mg vitamínu C a 6373 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu A, ktorá spĺňa asi 64% dennej potreby. To tiež poskytuje 318 IUS vitamínu K, ktorý je asi 3 krát väčšia ako denná dávka pre dospelých.

Okrúhlice - 100 g Zelené listy - 100 g
Kalórie 2832
Vitamín c 21 mg 60 mg
Vitamín a 0 mg 11587 iu
Vitamín k 0,1 ug 251 ug
Vápnik 30 mg 190 mg
Železo 0,3 mg 1,10 mg
Mangán 0,134 mg 0,466 mg
Karotén-ß 0 ug 6952 ug

Minerály: Okrúhlica tiež obsahovať celý rad minerálov. Jedna šálka kaša repy poskytuje asi 76 mg vápnika, čo zodpovedá 8% odporúčanej dennej dávky. To tiež poskytuje 407 mg draslíka, čo je dôležité pre udržanie zdravej krvný tlak a kvapalinami. Odporúčaná denná dávka draslíka je 4700 mg. Okrúhlica tiež obsahovať malé množstvo železa, horčíka, fosforu, sodíka, zinku, mangánu a selénu.

Z tohto dôvodu, repy môže byť zdravé a chutné prírastok do svojho jedálnička. Byť s nízkym obsahom kalórií, ktoré môžu byť použité ako náhrada za zemiaky v mnohých pokrmov.

Dúfam, že sa vám páčil náš príspevok na výhodách kvaka. Takže začať hľadať spôsoby, ako získať kvaka na tanieri, a využijú jeho úžasné výhody. S cieľom podporiť dlhovekosti a kvality života, patria tie správne druhy potravín do svojho jedálnička. Zostať zdravý, zostať šťastný !!

load...