Zdravie a wellness

16 úžasných prínosov ovocia z pascí (Amlaphala) pre pokožku, vlasy a zdravie

16 úžasných prínosov ovocia z pascí (Amlaphala) pre pokožku, vlasy a zdravie

Tiež známy ako Granadilla, mučenky je aromatický ovocie so sladkou chuť koláč. Toto ovocie je pôvodom z subtropických oblastiach Južnej Ameriky a je povedal, aby mal svoj pôvod v Paraguaji (1). Passion plody sú guľaté až oválne s mäkkým aby firma šťavnaté interiéru, naplnené početnými semenami. Všeobecne existujú dva hlavné druhy mučenky, žltej a fialovej. Žlté plody sú všeobecne väčšie ako tie, fialovej, ale rezne z fialovej ovocie je menej kyslá a má bohatšiu arómu a chuť. Okrem toho fialové ovocie má vyšší podiel šťavnaté dužiny. Mučenka rastlina je horolezec, ktorý môže rásť na nič, ako to môže chytiť pomocou ramien výhonkov. Toto ovocie môžu byť konzumované ako je, alebo to môže byť džús. Jej šťava sa často pridáva do iných ovocných štiav na zvýšenie ich arómu.

Toto exotické ovocie má úžasné liečivé vlastnosti a jeho aróma má silný upokojujúci účinok. Byť s nízkym obsahom tuku a mimoriadne zdrojom vitamínu A, vitamín C, železo, diétne vlákniny, draslíka, sacharidov a bielkovín, mučenky môžu splniť takmer všetky stravovacie potreby na dennej báze. Dokonca aj jej semená sú jedlé a veľmi výživné.

Druhy Passion Ovocie:

Existujú rôzne druhy ovocia vášne v závislosti od typu kultivaru. Tie sú k dispozícii na rôznych miestach. Niektoré z bežných typov sú uvedené nižšie (2).

load...
 • Fialová mučenky: To je jeden z najbežnejších odrôd, ktoré sa vyznačujú malé guľovité alebo vejcového ovocie, asi 4 až 9 cm na dĺžku a 4 až 7 cm v priemere. Majú krehké oplodia a darkish žltú dužinu, ktorá zaberá 35 až 50% hmotnosti Plodom je. To má svoj pôvod v južnej Brazílii, severnej Argentíne a Paraguaji.
 • Yellow Passion Fruit: žltá mučenky je energickejší v porovnaní s fialovej odrody. Tieto plody sú guľovité až podlhovasté a majú hladký žltý povrch. Ich oplodia je tuhší a sú väčšie, s dĺžkou od 6 do 12 cm a priemere 4 až 7 cm. Sú pomerne menej pikantné a trochu kyslejšie.
 • Sladké Passion Fruit: Tiež známy ako sladký mučenka, toto ovocie je široko nájdený v Mexiku, Bolívii a Venezuele. Plody sú guľovité až vajcovitý tvar s rozmermi 5 až 9 cm na dĺžku a 4 až 7 cm v priemere. Jeho oplodia je tenký a rozbitné, svetlo hnedé až oranžové a často fialovej farby s malými bledé škvrny alebo škvŕn. Má svetlo šedou drť, ktorá je voňavé a trochu kyslastá.
 • Giant Passion Fruit: Toto ovocie má svoj pôvod v Západnej Indii. Je žltozelený a niekedy ružovkastej farby. Je vajcovitý na podlhovastý tvar s rozmermi asi 20 až 30 cm na dĺžku a 18 cm v priemere. Má svetlo bielej až oranžového buničiny, ktorá je sladká a kyslastá.
 • Curuba: To je v podstate podlhovastý plod meria asi 6 až 20 cm na dĺžku a 3 až 5 cm v priemere. Má sa svetlo žltý a zelený niekedy oplodie, ktorý je tenký a univerzálny ešte kožený. Jeho dužina je lososovo ružovej až tmavo oranžovej farby a zaberá 60% hmotnosti Plodom je. Má nižší stupeň kyslosti a príjemnú vôňu s adstringentné vlastnosti.

Zdravie Výhody mučenky:

Byť plný vitamínov, minerálov a ďalších živín, toto exotické ovocie sa môže pochváliť niekoľkými zdravotných výhod sú uvedené nižšie.

1. Protirakovinové účinky:

Mučenka výťažky bolo preukázané, že sú účinné v zabíjaní rakovinových buniek. Karotenoidy a polyfenoly nájdené v plodu sú účinné antioxidanty, ktoré môžu inhibovať rast rakovinových buniek (3).

2. Podporuje relaxáciu a lieči nespavosť:

Vypila pohár studenej vášňou ovocné šťavy a uvoľňuje nervy a má upokojujúci účinok na mysli. Mučenka je často používaný na liečbu zažívacích ťažkostí a žalúdočných chorôb. Toto ovocie je výhodné najmä pre ľudí s nespavosťou alebo poruchy spánku (4). To má uspávajúce vlastnosti, ktoré, ak sú užívané pred spaním do postele, ktoré vám pomôžu relaxovať a mať pokojný spánok. Pohár mučenky šťavy pred spaním je veľmi efektívny v tomto ohľade.

load...

3. Vhodné pre Tráviaci zdravie:

Mučenka má vysoký obsah vlákniny, čo je dobré pre zažívacie zdravie a pre udržanie zažívacieho traktu a črevá v čistote. Tak, pôsobí ako mierne preháňadlo. Semená z tohto ovocia sú tiež dobrým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha k vyčistenie hrubého čreva a zlepšenie trávenia (5).

4. Zmierňuje astma:

Byť veľmi výživné a zdravé, mučenky môžu upokojiť astmatické záchvaty. Okrem toho obsahuje vitamín C, ktorý má blokovací účinok histamínu, ktorý spôsobuje symptómy astmy. Nedávna štúdia ukázala, že purpur múčenky extrakt, bohatý na flavonoidy, môže zmierniť dýchavičnosť (6).

5. Zmierňuje Osteoartritída:

Fialová mučenky extrakt bolo preukázané, že je prospešné pri znižovaní osteoartritídu indukovanú bolesť a stuhnutosť (7).

6. Užitočný pri liečbe anémie:

Anémia je spôsobená v dôsledku zníženia koncentrácie červených krviniek alebo hemoglobínu. Mučenky, ktorý je bohatým zdrojom non-hom alebo železa rastlinného pôvodu môže pomôcť v boji s týmto problémom. Šálka ​​surového mučenky poskytuje takmer 4 miligramov železa. Denná potreba je 6 mikrogramov u mužov a 8,1 mikrogramov pre ženy. Okrem toho, že vitamín C v mučenky pomáha telu vstrebávať jeho obsah železa (8).

7. Kardiovaskulárne zdravie:

Fenolové kyseliny a flavonoidy prítomné v mučenka pomoc pri ochrane srdca. Bolo zistené, že polyfenoly nájdené v mučenky semien na podporu vasorelaxaci teda rozšírenie krvných ciev v dôsledku relaxácie hladkého svalstva vnútorných stien krvných ciev. Toto rozšírenie ciev vedie k zníženiu cievneho stresu, a tým podporovať zdravie srdca. To tiež obsahuje rastlinné steroly, ktoré pomáhajú pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, a tým prispieť ku kardiovaskulárnym dávky (9).

8. Prospešné pre chudnutie:

Toto ovocie je skvelou voľbou pre diétu, pretože má nízky obsah kalórií, sodíka a tuku. 100 gram porcie mučenky obsahuje len 97 kalórií. To má tiež vysoký obsah sacharidov a prírodných cukrov. Tieto živiny sú účinné pri znižovaní hladiny cholesterolu v tele (10). Vysoký obsah vlákniny, na druhú stranu, vyplní vás, a tým znížiť svoje chute na iné potraviny. To má za následok stratu a udržiavanie ideálnej telesnej hmotnosti hmotnosti.

9. Výhody Ovocie Semená:

Semená mučenky sú 100% jedlé a majú chrumkavú chuť. Tieto semená sú veľmi výživné, čo poskytuje rôzne zdravotné výhody, ako antioxidačnú ochranu a udržiavanie zdravých kardiovaskulárnych a črevné systémy. Sú bohaté na polyfenolické zlúčeniny, ako je piceatannol a scirpusin B, ako aj vlákniny a horčíka (11).

10. Ďalšie výhody:

Mučenka je veľkým zdrojom vitamínov C a A. Vitamín C posilňuje imunitný systém, a tým chráni telo z rôznych druhov rakoviny a ochorení srdca. Vitamín A zlepšuje zrak, chráni pred radom ochorení a bojujú s infekciami. Kvet mučenky je mierne sedatívum, ktorý pomáha pri liečbe nervových a ľahko nadšených detí, bronchiálna astma, nervových poruchách gastrointestinálneho traktu a klimakterických problémov. Mučenka je tiež prospešné pri liečbe chronickej príznaky alergie a uľahčuje regeneráciu pečene pacienta a obličiek, ako aj spúšťa imunitný zlepšenie a silu protilátok v krvi (12).

Kožné Výhody mučenky:

Mučenky obsahuje širokú škálu živín, ktoré sú prospešné pre vašu pokožku. Mučenky olej získaný zo semien mučenky je často používaný v starostlivosti o pleť. Je bohatý na vitamíny A a C, mastné kyseliny, medi, horčíka, fosforu, vápnika a karotenoidov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravú kožu.

11. Anti-aging výhody:

Mučenka má vysoký obsah vitamínu C a ďalších antioxidantov, ktoré spomaľujú škody spôsobené voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie pleti. To tiež pomáha chrániť kolagén a elastín, čím udržuje vaša pleť mladistvý a pevný (13).

Ochrana 12. Skin:

Mučenky poskytuje ochranu proti rakovinotvorných látok, a tým chráni pokožku pred voľnými radikálmi, poškodzujúcimi DNA (14).

13. Hydratuje pleť:

Mučenky olej je ľahký a nemastný, takže sa dostane vstrebáva do pokožky rýchlo (15). To hydratuje všetky typy pleti a je skvelé pre akné náchylné kožu aj vzhľadom k jeho non-upchatiu hydratačný akcie.

14. Omladzuje pleť:

Mučenka je výborným zdrojom vitamínu A vo forme karotenoidov, čo je životne dôležité pre rast a obnovu buniek. Mučenky olej tiež obsahuje niekoľko fytochemikálie, ktoré pomáhajú telo produkovať vitamín A, čo tiež znižuje výskyt jemných rýh a vrások (16).

15. Upokojuje zápal kože:

Mučenka má protizápalové vlastnosti, ktoré sú prospešné pre zníženie opuchov a podráždenia (17).

Vlasy Výhody mučenky:

Správna výživa je nevyhnutné pre rast vlasov a zdravie. Mučenka je bohaté na životne dôležitých živín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré podporujú zdravé vlasy a vlasovú pokožku.

Strata 16. Bojuje proti Vlasy:

Mučenka je bohatá na vitamín C, ktorý je silný antioxidant. Tento vitamín sa podieľa na tvorbe kolagénu, ktorý zabraňuje vaše vlasy pred štiepením a vlámaniu. To tiež chráni telo pred poškodením voľnými radikálmi, čím sa eliminuje externé odstrašujúci, ktoré môžu spôsobiť stres a nerovnováhy, čo vedie k strate vlasov.

Nutričná hodnota mučenky:

Mučenka má bohatú nutričný profil, ktorý obsahuje energie, tuku, vlákniny, bielkoviny, minerálne, vápnik, fosfor, železo, karotén, tiamín, riboflavín, niacín, kyselina askorbová a kyselina citrónová. Jej nutričná hodnota robí to zdravé a chutné jedlo.

Mučenky (Passiflora edulis) nutričné ​​hodnoty na 100 g.

Princíp Nutričná hodnota Percento rda
Energia 97 kcal 5%
Uhľohydráty 23,38 g 18%
Proteín 2,20 g 4%
Celkový obsah tuku 0,70 g 3%
Cholesterol 0 mg 0%
Diétne vlákno 10,40 g 27%
Vitamíny
Folates 14 a mikro 3%
Niacín 1500 mg 9%
Pyridoxín 0,100 mg 8%
Riboflavín 0,130 mg 10%
Tiamín 0,00 mg 0%
Vitamín a 1274 iu 43%
Vitamín c 30 mg 50%
Vitamín e 0,02 a g <1%
Vitamín k 0,7 mg 0.5%
Elektrolyty
Sodík 0 mg 0%
Draslík 348 mg 7%
Minerály
Vápnik 12 mg 1.2%
Meď 0,086 mg 9.5%
Železo 1,60 mg 20%
Horčík 29 mg 7%
Fosfor 68 mg 10%
Selén 0,6 a mikro 1%
Zinok 0,10 & g; 1%
Fytoživiny
Karotena a szlig; 743 a g
Krypto-xantín- & szlig; 41 a mikro
Lykopén 0 & mikro; g

* Zdroj: údaje USDA Národná živín base

 • Kalórie: mučenka má nízky obsah kalórií s 100 gram porcie poskytuje asi 97 kalórií. Jeho nízky obsah kalórií z neho robí ideálny diétne potraviny robí.
 • Vitamíny: mučenka obsahuje vysoké dávky vitamínov C a A. 100 g porcii mučenky poskytuje 30 mg vitamínu C a 1275 IU vitamínu A.
 • Vlákniny a bielkovín: Toto ovocie je veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Šálka ​​mučenky s buničiny a semien poskytuje 24,5 gramov vlákniny, ktorá je ekvivalentná k viac ako 4 šálky otrúb obilnín a asi 5 gramov proteínu. Po odstránení semien a vlákniny, obsah vlákniny klesne na 0,5 gramu na misky a obsah proteínov poklesne pod 1 gram.
 • Karotenoidy: mučenka obsahuje 13 rôznych karotenoidy vrátane zeta-, beta-, a alfa-karotén, B-kryptoxantíny a lykopénu. Jedná sa o non-výživné fytochemikálie, ktoré pomáhajú vaše telo produkovať vitamín A. Šálka ​​mučenky obsahuje asi 25% odporúčanej dennej dávky vitamínu A. Vzhľadom na to, že karotenoidy sú rozpustné v tukoch, jesť semená mučenky mierne zvyšuje obsah tuku ale umožňuje lepšie vstrebávanie vitamínu A.
 • Železo: mučenka je skvelý zdroj non-hom alebo železa rastlinného pôvodu. Odporúčaná denná dávka železa je 6 mikrogramov a 8,1 mikrogramov pre mužov a ženy, resp. Šálka ​​surového mučenky poskytuje takmer 4 miligramov železa. Okrem toho vysoký obsah vitamínu C pomáha telu vstrebávať jeho obsah železa.
 • Draslík: mučenka je tiež dobrým zdrojom draslíka. A 100 gramov slúžiace tohto ovocia poskytuje asi 348 miligram draslíka. Tento minerál zachováva funkciu srdca, krvného toku a tlaku v tele.
 • Antioxidanty: mučenka je bohatá na oboch vody a antioxidantov rozpustných v tuku, najdôležitejšie bytosť beta-karotén, vitamín C a kyselina listová. Jedna šálka mučenky poskytuje asi 71 miligramov vitamínu C, ktorý je dostačujúci pre pokrytie dennej potreby a 10% dennej potreby kyseliny listovej. Byť vo vode rozpustné živiny, Vitamín C a kyselina listová vybijú po zbere. Tak, čerstvo vybral vášeň plody sú výživnejšie než ich uložených alebo prepravovaných náprotivky.

Už ste vyskúšali mučenky? Ak tomu tak nie je, vzhľadom na jeho zdravotné výhody, mali by ste si to vyskúšať?

load...