Zdravie a wellness

15 úžasných prínosov makových semien (Khus Khus)

15 úžasných prínosov makových semien (Khus Khus)

Mak, všeobecne známy ako 'Khus Khus' v Hindi, 'Gasagasalu' v Telugu, 'Kasa Kasa' v Tamil, 'Kas Kas' v Malayalam, 'Gasagase' v Kannada, 'Khuskhush' v gudžarátčina, 'Khas Khas' v Marathi, 'Posto' v bengálčine a 'Khush Khush' v pandžábský. Je to v podstate repky odvodené z maku rastlín (vedecký názov: Papaver somniferum). Tieto semená neobsahujú narkotické účinky. Sú to malé deformácii tvaru, bridlice, modrej farby, ktorá má ostrý textúru a matice-ako príchuť.

Sú to obvyklé v ochutených Chlieb, rožky a sušienky. Mak sú často posypané na vrchole riad, ktorý sa používa ako ozdoba alebo ako korenie s domácou syr, syry, vajcia, koláče kôry, šalát, sušienky, koláče, chlieb, pečivo, šaláty, omáčky, kari, omáčok na mäso a ryby, zeleninou a rezancami.

Jemne Varenie v suchom lariev panvici umožňuje ostrý a presakuje z plnej orechovú príchuť Semeno je. V Indii, mak (Khus Khus semená) sa používajú v Dal a Rait na dochutenie alebo ako, Tadka '. Mak boli kultivované po dobu viac ako 3000 rokov. V priebehu druhého storočia ženy používajú ku kultivácii kvetov rastlín tejto kontrolované látky a nasmerovať ju na lieky. Moslimské a arabské krajiny použitých kontrolovaných látok ako liečiv a omamných látok počas 6. Storočia. Mak sa pestuje v rôznych európskych krajinách a v krajinách, ako je Austrália, India a Turecka. Okrem toho, že používa ako prísada do niekoľkých potravinách, táto semená sa žehliť, čím sa získa olej, ktorý má ochutené nutričné ​​vlastnosti.

load...

Ľudia sa zvyčajne vyjadrujú znepokojenie nad narkotických vlastností kvetu rastliny, z ktorých sú odvodené mak. Aj keď je pravda, že nezrelé semeno rastliny obsahuje alkaloidy, ako je morfín, prostriedok proti bolesti, ktorý by mohol byť návykové, zrelých semien používané pre prípravky obsahujú iba stopy, ktoré sa nejavia spôsobiť akúkoľvek formu závislosti. Je však potrebné mať na pamäti, že aj stopové množstvá alkaloidov môže spôsobiť falošne pozitívne koniec v testoch liekov. Alkaloidy zostane v tele až 2 dni, a preto by malo byť vykonávané pri kontrole výsledkov.

Mak Zdravie Výhody:

1. Mak sú účinné pri hasení smädu, horúčka, zápal, zápcha a podráždenie brucha.

2. Maková semienka sú jednou z nevyhnutných zložiek v mnohých chladiacich liekov.

3. Mak pôsobí ako dodanie svoje denné dávky minerálnych látok, ako je jód, mangánu, zinku, horčíka a medi.

4. Olej z maku semien rastliny je užitočné pri liečbe karcinómu, pretože obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny.

5. Mak dodať chuť a textúru chleba, sušienky, koláčiky, koláče a iné potraviny.

6. Ako ajurvédskej medicíny, táto semená sú niekedy uzemnené na pastu s mliekom k vytvoreniu hydratačný kože obnovuje.

7. Mak semená obsahujú kyselinu linolovú, ktorá je prospešná v prevencii srdcových porúch a brucha podmienok.

8. Tieto semená majú slušnú zásobu mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre fyziologický stav organizmu. Sú zistené, že je bohatý na omega - 3 mastných kyselín.

load...

9. Mak tiež sa používajú ako narkotiká na liečbu stavov súvisiacich s bolesťou. Sú využívané pri liečbe respiračných ochorení, infekčné ochorenia, hnačka a poruchy spánku.

10. Mak relatívne obsahovať nižšie množstvo alkaloidov a používajú sa pri liečení rôznych porúch nervových.

Mak: Kožné Výhody

Ako už bolo uvedené, mak sú nádherné krásy pomoc. Ich úloha v starostlivosti o pleť bola uznaná v Ayurveda. Výživné, ako sú, môžu byť prínosom pre vašu pokožku nasledujúcimi spôsobmi.

11. Liečba ekzémov a zápalu:

Mak sú účinné pri liečbe ekzémov kvôli ich vysokému obsahu kyseliny linolenovej. Mak namočené do vody alebo mlieku môže rozomlieť spolu s limetkovou šťavou za vzniku hladkej pasty. Ak použijeme túto pastu zvonka pomáha pri liečbe pálenia a svrbenie kože. Pôsobí tiež ako účinný liek proti bolesti zmierňuje bolesť spôsobenú zápalom kože.

12. Dobrý hydratačný:

 • Pasta z maku sa chová ako dobrý hydratačný poskytnúť vám hladkú a jemnú pokožku.
 • Všetko, čo musíte urobiť, je dať nejaké mak v ručnom mlynčeku na korenie a pridať trochu mlieka, ktoré jej.
 • Ak máte suchú kožu, môžete tiež pridať trochu medu.
 • Brúsiť do hladkej pasty a aplikovať ju po celej tvári.
 • Relax po dobu 10 minút a potom zmyť.
 • Pritom raz za týždeň bude poskytovať krehkú transparentnosť kožu.

13. Poppy Seed peeling pre čistú pleť:

 • Si môžete pripraviť tváre kroviny zmiešaním 2 lyžičky makom s tvarohom.
 • Votrite ho jemne na čistú tvár a krk krúživými pohybmi masírovať po dobu 10 minút.
 • Potom zotrite váš tvár s tampónom a opláchnite ako obvykle.
 • To vám poskytne jasné a žiariace pleť.

Mak: Vlasy Výhody

Problémy s vlasmi ako lupy, vypadávanie vlasov, rednutie vlasov, rozštiepené končeky vlasov a alopécia sú bežným javom v týchto dňoch. Tam môže byť niekoľko príčin týchto problémov od krutých chemickým ošetrením a vystavenie znečistenia na nedostatočnú výživu a dlhotrvajúcu choroby. Je dobre známe, že správna výživa je veľmi dôležité nielen pre zdravé telo, ale aj pre zdravé vlasy. Mak sú dobrým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ako aj minerálne látky, ako je vápnik, zinok a horčík, ktoré prispievajú k zdravej vlasy.

14. Liečba lupín:

 • Lupiny sú častým problémom, ktorý, ak sa nelieči môže viesť k vypadávaniu vlasov.
 • V prípade lupín, môžete použiť zmes namočených makom, tvarohom hung a lyžičku bieleho korenia na skalp.
 • Nechajte pol hodiny a potom opláchnite.
 • Pravidelné užívanie tohto balenia výrazne zníži opakovania lupín.

15. Stimuluje rast vlasov:

 • Aby bolo možné vyvolať rast vlasov, môžete pripraviť vlasy balíček zmiešaním namočené mak s čerstvo vyťaženého kokosovým mliekom a krájané cibuľou.
 • Naneste ho na pokožku hlavy a nechajte asi hodinu.
 • Opláchnite jemným šampónom.
 • Pravidelné užívanie tohto balenia sa výrazne stimuluje rast vlasov.

Ako vybrať a obchod?

Voľba: Správny výber potravín má zásadný význam, a to najmä v súčasnej situácii, keď falšovanie potravín je bežným javom. Pokiaľ ide o mak, niekoľko druhov sú k dispozícii, ktoré sa líšia v farbe od slonovej kosti po béžovú, svetlo šedá až tmavo šedej, čiernej alebo do modra v závislosti od typu kultivaru. Európska odroda s názvom Maw je tmavo šedej farby, indická odroda slonovinovej až béžové, zatiaľ čo turecký odroda tabaku hnedej farby. Mak sú k dispozícii ako čerstvé a rozdrvené forme. Majú vysoký obsah polynenasýtených tukov a teda náchylné k oxidácii. Tak sa môžu obrátiť zatuchnuté ľahko. Uistite sa, že kúpiť dobrú kvalitu celých semien od autentického obchodu, ktorý má dobré predaja, aby sa zabezpečilo, že sú čerstvé. Mali by byť malé a ľahké.

Skladovanie:

Najlepší spôsob, ako ukladať mak je udržiavať je v chladnom, suchom a tmavom mieste vo vzduchotesnej nádobe. Tie môžu zostať svieži po dobu až 6 mesiacov. Mali by byť chránené pred vlhkosťou.

Tipy pre použitie (varenie / stravovanie)

 • Mak sa používajú v rôznych kultúrach, aby mohli svoju bohatú orechovú príchuť receptov.
 • Pred tým, než ich používať, čistiť semená riadne odstrániť akýkoľvek druh kameňa.
 • Tie by mali byť namočené v teplej vode alebo v mlieku po dobu 2 hodín.
 • Drain tieto a nechajte zaschnúť.
 • Tieto namočený semená môžu byť použité samostatne alebo ihrisko s iným korením zahustiť omáčku alebo karí.

Mak sú bez chuti, ale pri zahrievaní, získajú orechovú, pikantná-sladkú chuť. Zariadenia na praženie a pečenie z nich robí cítiť mierne a sladká zároveň fritovanie uvoľňuje špeciálne aromatické oleje, čo je chrumkavejšie. Vzhľadom k tomu, nižšie je niekoľko tipov, ako si užiť maku v rôznych receptúr.

1. Opekané mak sa často používajú na obloha pečiva, zem omáčky a náplne do pečiva alebo pridané do zeleniny a šalátové dresingy.

Pre opekanie semená, umiestniť ich do malej suchej panvici a tepla je cez strednej teplote, za stáleho miešania, kým voňavé, po dobu asi 2 až 3 minúty.

Opekané mak sú široko používané v tureckej kuchyne.

2. Mak často pridáva do maslom vaječné rezance, ovocné šalátové dresingy a kvasiniek chleba. Ich orechovú chuť a textúra sa dali použiť v chleby, koláče, sladké pečivo, kari, cukroviniek a lievance.

3. V Indii sa používa spolu s celým radom zmiešaných korenie v malej časti. Korma je populárny misa, v ktorej sú mletý mak v kombinácii s kokosové a iné korenie na prípravu korenie, ktoré sa pridávajú k nej na konci kroku varenia. Celý mak sú tiež použité v čatní.

4. Biela mak sa nazývajú posto v Západnom Bengálsku a Bangladéši. Tieto semená sa používajú ako hlavná zložka v obľúbených jedál bleskovice ako, Aloo Posto ',, Chachuri' a, Postor Bora. ' Aloo Posto sa pripravuje varením veľké množstvo mletého maku spolu so zemiakmi poskytovať bohatú krémovú textúru. Zemiaky môžu byť tiež nahradené cibuľou, hrebeň tekvica, kuracie alebo krevety.

5., Gasagase Payaso 'je populárny pokrm Karnataka. Je to v podstate kvapalný dezert pripravený s bielymi mak, Jagger, kokosu a mlieka.

6. V Maharashtra, mak sa používajú pri zdobení špeciálny sladký s názvom, anarsa 'pripravená počas festivalu Diwali.

7. Karbonátky vyrobené z práškových maku sú často na grile alebo niekedy vyprážané. Misa ryže môžu byť pripravené jednoduchým zmiešaním tepelne neupravené mletý mak s horčičným olejom, nasekanej zelenej feferónky a ryže.

8. Mak varené s Jagger a kokosu je zahalený v prípade lístkového cesta a vyprážané pripraviť lahodný sladký s názvom, karhanie. '

9. V Ándhrapradéš, biely mak pasta sa použije na prípravu Masala, ktorý sa používa pri príprave exotických pokrmov s kuracie mäso, mäso a zeleninu.

10. V Rakúsku a Maďarsku, mak sa používajú pri príprave obľúbené sladké pečivo jedlá ako závin a germknödel.

11. Je ťažké mlieť mak. Špeciálna brúska mak sa používa na tento účel. Ale ak nemáte ju môžete najprv jemne pečené semená, v mažiari s paličkou. Tieto semená môžu byť použité v celej podobe alebo drvené vo varení alebo pekárni. Pri použití je v tepelne neopracovaných potravín, ako sú šaláty, je vhodné, aby im ľahko ako prvý, pretože to zvyšuje ich chuť a arómu piecť.

12. Makom sú široko používané pri výrobe sladkého pečiva. Predtým, než sa používa pri výrobe sladkého pečiva, mali by byť namočené vo vriacej vode po dobu 1 až 3 hodiny pred mletím.

13. Tieto semená sú najlepšie, keď sypané cez naan chlieb a varené v hlinenej peci známy ako "Tandoor."

S toľkými výhod, sme si istí, že sa bude snažiť používať mak na viac spôsobov, ako vo svojom živote teraz, a nie len ako prísada varenie. Dajte nám vedieť, ako ste používali tieto veľmi prospešných semená a povedzte nám, aké výhody vám skúsený! Podeľte sa o svoje tipy v komentároch nižšie.

Podstatné Výživa Fakty o makom:

Princíp Nutričná hodnota Percento rda
Energia 525 kcal 26%
Uhľohydráty 28,13 g 22%
Proteín 17,99 g 32%
Celkový obsah tuku 41,56 g 139%
Cholesterol 0 mg 0%
Diétne vlákno 19,5 g 51%
Vitamíny
Folates 82 ug 20%
Niacín 0,896 mg 5.5%
Kyselina pantoténová 0,324 mg 65%
Pyridoxín 0,247 mg 19%
Riboflavín 0,100 mg 8%
Tiamín 0,854 mg 71%
Vitamín a 0 iu 0%
Vitamín c 1 mg 2%
Vitamín e 1,77 mg 12%
Vitamín k 0 mg 0%
Elektrolyty
Sodík 26 mg 2%
Draslík 719 mg 15%
Minerály
Vápnik 1438 mg 144%
Meď 01,627 mg 181%
Železo 9,76 mg 122%
Horčík 347 mg 87%
Mangán 6,707 mg 292%
Fosfor 870 mg 124%
Selén 13,5 ug 24%
Zinok 7,9 mg 72%

 • 1 kávová lyžička maku obsahuje 0,6 g makromolekuly, 3,7 g tuku, 2,5 g sacharidov a štyridsať šesť kalórií.
 • Majú slušnú zásobu mnohých minerálov. Získate 29% DV mangánu a 13% DV vápnika z 1 lyžička semien.
 • Týchto semien contain.02 g polynenasýtených mastných kyselín and.48 g polynenasýtených mastných kyselín.
 • Mak sú menej alergií medzi semenami a možno bezpečne používať aj tehotné ženy a deti.

Dúfam, že ste našli tento článok zaujímavý. Používate mak na niektorý z vašich pokrmov? Podeľte sa s nami.

load...