Zdravie a wellness

15 najlepších prínosov beta karoténu pre pokožku, vlasy a zdravie

15 najlepších prínosov beta karoténu pre pokožku, vlasy a zdravie

"Môžeme urobiť záväzok podporovať zeleniny a ovocia a celozrnných výrobkov na každej strane každého menu. Môžeme urobiť veľkosti menšie porcie a zdôrazňujú kvalitu pred kvantitou. A môžeme pomôcť vytvoriť kultúru - predstavte si to - ak naše deti žiadať o zdravé možnosti namiesto ich odpor. "- Michelle Obamová.

Prvá dáma Spojených štátov je vytváranie potravín revolúciu. Ona je propagácia zdravej a výživné stravovacie návyky. Je všeobecne známe, že ste to, čo jete. Výživné jedlo podporuje duševné a fyzické zdravie. Jedným z najdôležitejších živín pre telo je beta-karotén, ktorý je známy pre svoje zvyšovanie výkonu zraku. Existuje mnoho ďalších výhod beta karoténu.

Čo je to Beta karotén?

Karotenoidy sú prirodzene sa vyskytujúce pigmenty nájdené v rastlinách, ktoré sú zodpovedné za udeľovanie žiarivé farby na ovocie a zeleninu. Sú vyskytujúce sa v prírode. Odhaduje sa, že existuje 500 rôznych karotenoidy, vrátane beta-karotén, alfa-karotén, luteín, zeaxantín a kryptoxantíny, distribuované v celej rastlinnej a rias svete.

load...
  • Beta karotén je odvodenie latinským názvom pre mrkvu, pretože táto látka bola prvýkrát odvodený z mrkvy koreňov.
  • To je organická zlúčenina, ktorá je chemicky klasifikovaný ako uhľovodíka, a konkrétne ako terpenoidy.
  • Ide o silne sfarbený pigment, ktorý prepožičiava žlté a oranžové ovocie a zeleniny ich bohaté odtiene. Po požití sa dostane premenený na vitamín A (retinol), ktorý má niekoľko biologických funkcií v tele. Vitamín A tiež pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni bunky pred škodlivými účinkami škodlivých voľných radikálov.
  • Beta-karotén a ďalšie karotenoidy sú tiež známe ako "provitamín A", pretože pôsobia ako prekurzory na výrobu vitamínu A v tele.
  • Ostatné karotenoidy, ako je lykopénu, luteín a zeaxantín nemôžu byť prevedené na vitamín A.
  • Asi 50% vitamínu A v vegetariánsku stravu poskytuje beta-karoténu a ďalších karotenoidov. Beta-karotén je tiež produkovaný synteticky alebo z palmového oleja, rias a húb.
  • Vitamín A sa podieľa na tvorbe glykoproteínov. Je veľmi dôležité, pre zrak a následne sa prevedie na kyselinu retinovou, ktorý sa používa pre procesy, ako je rast a diferenciáciu buniek.

Nutričná hodnota beta karotén:

Pri požití do tela, beta-karotén je prevedený na vitamín A (retinol), v tenkom čreve cicavcov pomocou beta-karoténu 15 a 15 monooxygenázami, enzýmu. Prebytok retinol je uložený v pečeni a syntetizované na aktívny vitamín A v čase potreby.

Je to jeden z najčastejších foriem karoténu, je rozpustný v tukoch, ale nie je rozpustný vo vode. Pre zaistenie jeho správne vstrebávanie, by mali byť konzumované 3 až 5 gramov tuku. Karotenoidy suspendované v oleji sú vstrebateľné než tie, vo vode a v potravinách. Podľa National Institutes of Health, odporúčaný príjem beta-karoténu je 3000 medzinárodných jednotiek (IU) a 2310 IU u dospelých mužov a žien, resp.

Rovnako tak odporúča dávka 1650 IU pre dojčatá vo veku 7 - 12 mesiacov veku, 1000 IU pre deti vo veku 13 rokov, 1320 IU pre deti vo veku 4 - 8 rokov a 2000 IU pre deti vo veku 9 - 13 rokov. Namiesto náročné izolované beta-karotén doplnky, to je často odporúča konzumovať 15000 IU zmiešaných karotenoidov na deň pre dospelých a deti vo veku nad 13 rokov.

load...

Karotenoid uľahčuje komunikáciu medzi bunkami zlepšením expresiu génu, ktorý kóduje connexin proteínov. Tieto proteíny tvoria póry alebo funkcie medzery medzi bunkovými membránami, čo umožňuje bunkám komunikovať prostredníctvom výmeny malých molekúl.

Zdravie Výhody beta karotén:

Medzi výhody karotén primárne beta možno pripísať na vrub skutočnosti, že sa podieľa na tvorbe vitamínu A, ktorý je životne dôležitý pre udržanie zdravej sliznice a kožu. Niektoré z beta karoténu výhod sú nasledovné.

1. Kardiovaskulárne zdravie:

Užívanie stravu bohatú na beta karotén znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení do značnej miery. Beta karotén pracuje s vitamínom E znížiť oxidáciu LDL cholesterolu, čím sa znižuje riziko vzniku aterosklerózy a ischemickej choroby srdca.

2. Preventívne proti rakovine:

Beta-karotén pomáha bojovať proti rakovine cez jeho antioxidačné kapacity. Okrem toho, že pomáha udržať vaše bunky v správnej komunikácii, čím bráni rastu rakovinových buniek. Z tohto dôvodu, diétne príjem betakaroténu bohatých potravín znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, hrubého čreva, ústnej dutiny a pľúc.

3. Dobré pre mozog:

Výskum preukázal, že konzumácia beta-karoténu je prospešné pre váš mozog, pretože výrazne spomaľuje kognitívne starnutia. Navyše môže bojovať proti oxidačný stres, ktorý môže poškodiť mozgové bunky v priebehu času, čím sa znižuje riziko demencie.

4. Liečba respiračné ochorenia:

Vysoký príjem betakaroténu potravín pomáha zvyšovať kapacitu pľúc a zmiernenie respiračných ochorení, čím sa predíde poruchami dýchania, ako je astma, bronchitída a rozdutie pľúc.

5. Zabraňuje Diabetes:

Rôzne štúdie ukázali, že ľudia s primeranou úrovňou beta-karoténu v ich telách sú menej pravdepodobné, že trpí poruchou glukózovej tolerancie a diabetes.

6. Zabraňuje makulárnej degenerácie:

Vekom podmienená makulárna degenerácia je očné ochorenie, v ktorom škvrna oka, ktorý je zodpovedný za centrálne videnie, začína rozpadať. Konzumácia adekvátnych hladín beta-karoténu (15 mg) spolu s ďalšími živinami môže spomaliť progresiu súvisiacich s vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD).

7. Zabraňuje Reumatoidná artritída:

Nedostatok beta karoténu a vitamínu C pôsobí ako rizikový faktor pre reumatoidnú artritídu. Tak, spotreba adekvátnych hladín beta-karoténu je nutné, aby sa zabránilo vzniku tohto stavu.

8. Posilňuje imunitný systém:

Beta karotén posilňuje imunitný systém aktiváciou týmus, ktorý je jedným z najdôležitejších zdrojov imunitnej ochrany. Týmusu umožňuje imunitného systému bojovať s infekciami a vírusmi, a tak ničia rakovinové bunky pred tým, než sa môže rozšíriť.

Kožné Výhody beta karotén:

Beta karotén je premenená na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre udržanie zdravej pokožky. Vaše telo premení toľko vitamínu A z beta-karoténu, ako to potrebuje; vysoké dávky tohto vitamínu môžu byť toxické. Výhody tohto pigmentu na koži, sú nasledujúce.

9. Prepožičiava zdravý lesk:

Beta karotén zabraňuje predčasnému starnutiu pleti tým, že pôsobí ako antioxidant, látku, ktorá znižuje poškodenie kyslíkom spôsobené UV žiarenie, znečistenie a ďalších environmentálnych rizík, ako je fajčenie. Konzumácia adekvátnych hladín beta karoténu prepožičiava lesk na koži, tak robiť to viac atraktívne a krásna. Avšak nadmerný príjem, je potrebné sa vyhnúť, pretože môže spôsobiť chodidiel, dlaní, váš nos a dokonca aj biela časť vašich očí odbočiť tekvica žltej farby.

10. Znižuje Sun Citlivosť:

Vysoké dávky betakaroténu, aby vaša pokožka menej citlivá na slnečné žiarenie. Preto je výhodné najmä pre osoby so erytropoetickými protoporfyrie vzácne genetické ochorenie spôsobujúce bolestivé citlivosť slnka, ako aj problémy s pečeňou. Navyše môže zvýšiť účinnosť opaľovacieho krému. Spotreba asi 90 až 180 mg beta-karoténu môže znížiť spálenie slnkom a poskytujú SPF 4. Z tohto dôvodu, potraviny, ktoré obsahujú beta-karotén alebo doplnky môžu byť v spojení s ochranu proti slnečnému žiareniu pre zvýšenie jeho účinnosti.

11. Liečba Orálny leukoplakia:

Orálny leukoplakia je stav charakterizovaný bielymi lézií sliznice úst a jazyka, ktorá je spôsobená rokov fajčenie alebo pitie alkoholu. Spotreba beta-karoténu zmierňuje príznaky a riziko vzniku tohto stavu. Je však vhodné poradiť sa s lekárom pred začatím užívania beta karotén doplnkov pre liečbu leukoplakia.

12. Liečba sklerodermia:

Sklerodermia je spojivového tkaniva vyznačujúci sa tým, kalené pokožkou. To nastane v dôsledku nízkej hladiny beta-karoténu v krvi. Beta karotén doplnky sú považované za užitočné pre ľudí s Scleroderma. Avšak, výskum je stále deje v tomto smere, a preto by ste mali konzultovať so svojím lekárom pred použitím týchto doplnkov.

13. Liečba kožných ochorení:

Beta karotén je účinný pri liečbe kožných ochorení, ako je suchá koža, ekzémy a lupienku. Vitamín A, je účinný antioxidant, je zapojený do rastu a opravy telesných tkanív, a teda chráni pokožku pred poškodením. Keď sa aplikuje zvonka, pomáha pri liečbe vredov, impetigo, vredy, carbuncles a otvorené vredy, a odstraňuje stareckých škvŕn. Taktiež urýchľuje hojenie kožných lézií, rezov a rán.

Vlasy Výhody beta karotén:

Beta-karotén je premenený na vitamín A v tele, ktorý je nevyhnutný pre všetkých rast buniek, vrátane vlasových buniek. Spotreba beta-karoténu vám pomôže zbaviť sa rôznych problémov vlasy. Avšak, vysoké dávky vitamínu A môže tiež spôsobiť vlasy loss.I je vhodné konzumovať beta-karotén z potravinových zdrojov, skôr než užívanie doplnkov vitamínu A. Beta karotén je prospešné pre vaše vlasy nasledujúcimi spôsobmi.

14. Zabraňuje lupiny a iné problémy vlasov:

Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť suché, matované, mŕtve vlasy a suchá pokožka, ktorá môže odlupovať do lupiny. Z tohto dôvodu, konzumácia potravín bohatých na beta karotén je nevyhnutné na zabránenie týmto podmienkam.

15. Spurs Hair Growth:

Rednutie vlasov, a to najmä u žien, je spôsobená v dôsledku zlej výživy. Preto, ak ste trpia vypadávanie vlasov, je vhodné konzumovať odporúčanej dennej dávky beta karoténu k zastaveniu vypadávaniu vlasov a podporuje opätovný rast vlasov.

Zdroje beta karotén:

Beta karotén je väčšinou bohatá na ovocie a zeleninu, ktoré sú zelené, žlté alebo oranžové farby. Niektoré z ovocia, zeleniny, byliniek alebo orechy, ktoré majú najvyšší obsah beta-karoténu, sú uvedené v zozname nižšie.

Zelenina: Β-karotén - 100 g
Brusselové klíčky 450 ug
Mrkva 8285 μg
Zelená hviezda 3842 ug
Endive 1500 μg
Francúzske bôby 379 ug
Kale 9226 ug
Šalát 5226 ug
Zelená horčica 6300 ug
Tekvica 3100 ug
Špenát 5626 ug
Sladké zemiaky 8509 μg
Švajčiarsky chard 3647 ug
Paradajka 449 ug
Žerucha 1914 ug
Ovocie:
Marhule 1094 ug
Cantaloupes 2020 μg
Guava 374 ug
Mango 445 ug
Oranžová 71 ug
Papája 276 ug
Ovocie šťastia 253 ug
Slivky 190 ug
Melón
Byliny:
Bazalka 3142 ug
Koriandro 3930 ug
Petržlen 5054 ug
Tymian 2264 ug
Orechy a semená:
Pistácie 332 ug
Vlašské orechy 12 ug

Ak sa pozrieme všetkými výhodami beta-karoténu, sa stáva absolútne nevyhnutné zahrnúť do svojho jedálnička. Zvoliť inovatívne možnosti zahrnúť do svojho jedálnička a vyhnúť jednotvárnosti - repné šťavy, jeden hrniec brokolicou špagety a dusenou farebné papriky sú niektoré z vynikajúcich možností, ktoré môžete vyskúšať.

Dúfam, že sa vám páčil náš príspevok na dávky beta karoténu. Pred začatím užívania doplnkov vždy poraďte so svojím lekárom a vybrať zdroje príkrmov skôr než lieky. Zostať zdravý, zostať Happy!

load...