Zdravie a wellness

14 najlepších výhod pažítka na pokožku, vlasy a zdravie

14 najlepších výhod pažítka na pokožku, vlasy a zdravie

Pažítka, bežne známy ako (Allium schoenoprasum) je jedným z najmenších členov rodiny Allium, ktorý pozostáva z cibule, pór, šalotka a cesnak (1). Táto rastlina je pôvodom z Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Typickým pažítka závod je v podstate silno voňajúce vytrvalá (rastlina, ktorá žije už viac ako dva roky), s podzemné stonky a cibule. Žiarovky rastú blízko pri sebe do skupín a majú podlhovastý tvar, s bielymi pevnými plášti, ktoré sú niekedy sivá na vonkajšej strane. Pažítka majú dlhé, štíhle, duté a zužujúci sa listy, ktoré sa objavujú iba na jar.

Kvety sú levandule vo farbe a podobajú brmbolcom. Tieto kvety sú husto zabalené spolu na samostatných, veľmi štíhle malé kvetinové stonky. Jedná sa o kratšie ako kvety samotné, ale o niečo predĺžiť, pretože ovocie zreje, takže hlava rastliny predpokladajú kónický tvar. Silná vôňa pažítky možno pripísať k množstvu zlúčenín síry, ako sú alkyl-sulfoxidov a alyl suphides. Avšak, ich obsah síry je nižší ako cibule a cesnaku. Stonky majú cibule chuť podobnú a používajú sa vo varení. Neotvorené nezrelé puky sú kocky a použité ako prísada do rýb, zemiakov a polievok. Tupé zelené slamy podobné listy sa používajú ako korenie bylina. Vzhľadom na ich mierne a menej štipľavý chuť, sú často používané pre zlepšenie chuti polievok, sendviče a rýb. Avšak, prevarení je potrebné sa vyhnúť, pretože flavonoidy prítomné v nich si zničil, keď sú vystavené vysokým teplotám. Táto bylina tiež zahŕňa hmyzu-odpudzujúce vlastnosti.

Zdravie Výhody pažítkou:

Pažítka nie sú používané len v kuchyni, ale aj vykazujú protizápalové a antibiotické vlastnosti. Byť bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré ponúkajú niekoľko zdravotných výhod. Tu sú niektoré z pažitkovými zdravotných výhod.

load...

1. AIDS trávenia:

Spotreba dostatkom vlákniny uľahčuje správne trávenie. Pažítka, že je vynikajúcim zdrojom vlákniny doplnok vlákniny v čreve a hrubom čreve, čím sa zabráni zápcha, divertikulární ochorenia a hemoroidy. Pažítka pomôže zbaviť baktérií, kvasiniek a plesní v črevnom trakte, čo umožňuje riadne fungovanie tráviaceho systému. Pažítka obsahujú vysoké množstvo zinku, horčíka, medi, draslíka, fosforu, vápnika a železa, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie. Podľa výskumu, pažítka majú tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabíjajú 30 kmeňov salmonely, čo môže spôsobiť problémy s trávením intenzívnou (2).

2. Anti-karcinogénne vlastnosti:

Pažítka majú antioxidačné karcinogénne vlastnosti (to negovať účinky rakoviny spôsobujúce látky). Obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré môžu zničiť voľné radikály a zastavenie rastu nádorových buniek a nádory. Táto zelenina pomôže vaše telo produkovať glutatiónu, činidlo, ktoré umožňuje vaše telo identifikovať toxíny a ďalších rakovinotvorných látok a ich odstránenie. Bolo zistené, pažítka, že je prospešné pri liečbe pažeráka, žalúdka, prostaty a rakoviny gastrointestinálneho traktu. Obsahujú tiež selén, ktorý chráni bunky pred účinkami toxínov a voľných radikálov (3).

3. Kardiovaskulárne Výhody:

Pažítka obsahuje allicín, čo je organosíry, ktorý je známe, že znižujú hladinu LDL, alebo zlý cholesterol a zvýšiť HDL alebo dobrého cholesterolu, čím sa znižuje riziko mŕtvice a srdcových ochorení. Allicin tiež uvoľňuje oxid dusnatý, ktorý znižuje tuhosť v krvných cievach a znižuje krvný tlak. Táto zelenina pomáha zabrániť vápenateniu tepien. Flavonoidy, ako quercetin tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a krvný tlak. Znižuje nahromadenie plaku v cievach. Vitamín B6 prítomný v pažítky znižuje hladiny homocysteínu v krvi (4).

load...

4. Protizápalové vlastnosti:

Táto rastlina má mierne protizápalový účinok (5), ktoré môžu znížiť riziko reumatoidnej artritídy, čo je bežný lekársky ochorenie, ktoré sa často vyvíja s vekom. Šťava z pažítka môže byť použitý ako repelent proti hmyzu alebo aplikovať na rany pre liečbu plesňových infekcií. To je tiež bohatá na vitamín C, ktorý pomáha predchádzať pomliaždeniny a rany, rovnako ako podporuje imunitný systém. Vitamín E má tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré posilňujú imunitný systém. Oba tieto vitamíny pomáhajú pri odstraňovaní voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunky.

5. Antibiotické vlastnosti:

Rovnako ako iné rastliny tejto skupiny, pažítka tiež majú antibiotické vlastnosti (6). Prírodné antibakteriálne a antivírusová činidlá prítomné v pažítky pracovať s vitamínom C k zničeniu škodlivých mikróbov. Spotreba tejto zeleniny pôsobí ako vynikajúcu ochranu proti nachladnutiu, chrípky a niektoré kvasinkových infekcií.

6. Bone Health:

Pažítka sú bohatým zdrojom vitamínu K (7), ktorý je nevyhnutný pre dlhodobé zdravie kostí. Tento vitamín napomáha regulácii buniek, ktoré pomáhajú v prevencii kostnej dematerializáciu. To tiež pomáha produkciu kosti bielkoviny zvanej osteokalcín, ktorý pomáha v udržiavaní kostnej minerálnej hustotu.

7. Prospešné pre obehový systém:

Flavonoidy prítomné v tomto rastlinnom pomáhajú stabilizovať krvný tlak a zníženie hypertenzia, zatiaľ čo sulfidy nižšiu hladinu lipidov v krvi a krvný tlak. Vitamín C pomáha zlepšovať pružnosť krvných kapilár a uľahčuje vstrebávanie železa v tele. Kyselina listová zlepšuje krvný obeh tým, že bráni konstrikcii ciev. Niektoré látky v pažítky tiež prevencii vzniku krvných zrazenín (8).

Kožné Výhody pažítkou:

Rovnako ako ostatní členovia rodiny allium, pažítka sú známe pre svoje liečivé vlastnosti, ktoré sú prospešné pre vašu pokožku rovnako. Táto zelenina majú tiež prírodné antibiotikum (čistiaci výkon), čo ponúka nasledujúce výhody pre vašu pokožku:

8. Radiant Skin:

Byť dobrým zdrojom beta-karoténu (9), pažítka sú účinné pri odstránenie akné, a preto sa skvele hodí pre žiarivú pleť.

9. Zariadenie proti starnutiu Výhody:

Vitamín C a E v pažítky majú antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu v boji proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú poškodenie buniek a sú zodpovedné za starnutie kože. Starí Rimania často používa tejto zeleniny liečiť spáleniny. Náročné to môže zabrániť poškodeniu voľnými radikálmi, čím zabraňuje starnutiu pleti, ako jemné linky a vrásky.

10. Lieči rany:

Pažítka sú bohaté na vitamín C, ktorý je vo vode rozpustný antioxidant. Tento vitamín zlepšuje pružnosť ciev a kože, bráni otlaky a uľahčuje rýchle hojenie rán (10).

11. Masku na tvár pre suchú pleť:

Pažítka možno použiť ako tvárové masky v boji proti suchej pleti. Naneste pažítka pyré na tvár a nechajte ju po dobu 30 minút. Očistiť a škvrnu vašu tvár suchu a naneste hydratačný podľa vlastného výberu.

Vlasy Výhody pažítkou:

Rovnako ako cibuľa a cesnak, pažítka sú tiež prospešné pre vaše vlasovej pokožky a vlasov. Byť bohatý na antioxidanty, flavonoidy, vápnik, vitamín C, vitamín B6, germánia, draslíka a horčíka, pažítka ponúkajú mnoho výhod pre vaše vlasy.

12. Posilňuje vlasové folikuly:

Pažítka stimulovať rast vlasov tým, že zvyšuje prietok krvi do pokožky hlavy a vlasových korienkov. Prestanú lámanie vlasov, ktorá vám plnšie a lesklejšie hlavu vlasov. Sú tiež účinné pri znížení alebo odstránení akejkoľvek svrbenie v pokožke hlavy.

13. Liečba vlasy bez lesku:

Pokiaľ máte vlasy bez lesku, môžete skúsiť tento pažítka oleja vlasovej masky.

  • Variť vodu s hŕstkou pažítky po dobu asi 30 sekúnd.
  • Odstráňte pažítku z vriacej vody a ochladí v miske s ľadovou vodou po dobu 1 - 2 minúty.
  • Vytlačte vodu a umiestniť pažítky spolu s? Šálka ​​extra panenského olivového alebo repkový olej v miešadle.
  • Pyré po dobu asi 2 minút a kmeň zmesi oddeliť olej z pažítkovou mäsa.
  • Tento olej alebo pyré môžu byť aplikované na váš skalp a vlasy od korienkov až ku končekom.
  • Nechať ho sedieť po dobu 30 - 60 minút.
  • Šampón a stav ako obvykle.

14. Liečba vypadávanie vlasov:

Bolo zistené, pažítka vlasové masky sú účinné pri spomalení vypadávanie vlasov, rovnako ako zlepšenie rastu vlasov a hrúbku. Pažítka džús môže zabrániť vypadávaniu vlasov tým, že zlepší krvný obeh v pokožke hlavy. Ak ste trpia vypadávaním vlasov, môžete vyskúšať použitie čerstvo vylisované šťavy pažítka priamo na pokožke hlavy. Masírujte pokožku hlavy a vlasové korienky prsty a nedošlo k poškriabaniu váš skalp. Nosiť sprchovací čiapku a nechajte 30 - 60 minút pred šampónovanie. Táto liečba by mala byť vykonaná po dobu až 2 týždňov, určiť jeho účinnosť.

Nutričné ​​hodnoty pažítky:

Pažítka obsahujú veľké množstvo živín, vrátane draslíka, železa a vápnika, vitamínov A a C, kyselina listová, niacín, riboflavín a tiamín. Byť vysoko výživné, môže byť súčasťou zdravej výživy. Jej nutričná hodnota vysvetlenia:

Pažítka ( Allium schoenoprasum L.), výživná hodnota na 100 g.
(Source: USDA National Nutrient data base)
Princíp Výživná hodnota Percento rda
Energia 30 kcal 1%
Sacharidy 4,35 g 3%
Proteín 3,27 g 6%
Celkový obsah tuku 0,73 g 3%
Cholesterol 0 mg 0%
Diétne vlákno 2,5 g 7%
Vitamíny
Foláty 105 μg 26%
Niacín 0,647 mg 4%
Kyselina pantoténová 0,324 mg 6.5%
Pyridoxín 0,138 mg 11%
Riboflavín 0,115 mg 9%
Tiamín 0,078 mg 6.5%
Vitamín a 4353 iu 145%
Vitamín c 58,1 mg 98%
Vitamín e 0,21 mg 1.5%
Vitamín k 212,7 ug 177%
Elektrolyty
Sodík 3 mg <0,5%
Draslík 296 mg 6%
Minerály
Vápnik 92 mg 9%
Meď 0,157 mg 17%
Železo 1,60 mg 20%
Horčík 42 mg 10.5%
Mangán 0,373 mg 16%
Fosfor 58 mg 8%
Selén 0,9 μg 2%
Zinok 0,56 mg 5%
Fytoživiny
Karotén-ß 2612 ug
Krypto-xantín-ß 0 ug
Luteín-zeaxantín 323 ug

Kalórií a tuku: Pažítka môže byť zdravá alternatíva k iným aromatických, ako sú v kalórií a nasýtených tukov relatívne nízka. Štvrtina cup pažítky ponúka len 4 kalórie. Neobsahuje sodík a každá dávka pažítky poskytuje iba jednu desatinu gramu tuku.

Vitamín A: Pažítka obsahujú hojné množstvo vitamínu A vo forme beta-karoténu. Pri trávení, to beta-karotén je rozdelený do dvoch molekúl vitamínu A pôsobením enzýmov. Štvrtina cup porcie pažítky ponúka 522 medzinárodných jednotiek alebo IU vitamínu A. Ide o 17% odporúčaného príjmu 3000 IU pre mužov a 22% odporúčaného príjmu 2333 IU pre ženy.

Vitamín K: Štvrtina cup porcie pažítky poskytuje 26 mikrogramov vitamínu K, čo je približne jedna pätina z odporúčanej denný príjem u mužov a 29% u žien. Tento vitamín aktivuje rad enzýmov v tele, vrátane tých, ktoré požaduje na mineralizáciu kostí a rast buniek.

Antioxidanty: Quercetin a vitamínu K sú dva primárne antioxidanty nájdené v pažítky. Quercetin a ďalšie flavonoidy prevencii rakoviny prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, endometria a pľúc. Okrem týchto, pažítka tiež obsahovať karoténov, zeaxantín a luteín, ktoré chránia proti pľúc a karcinómu ústnej dutiny. Takže teraz, keď viete, čo všetko to, začať hľadať spôsoby, ako získať pažítky na tanieri, a využite jeho nutričné ​​výhody. Zostať zdravý, zostať šťastný !!

load...