Zdravie a wellness

12 úžasné zdravotné prínosy mangánu

12 úžasné zdravotné prínosy mangánu

Mangán je nevyhnutný minerál, ktorý je potrebný našom tele v malých množstvách, a preto je často označovaný ako jeden z stopových minerálov. Naše telo obsahuje najviac 20 mg mangánu. Koncentruje sa hlavne v pečeni, pankrease, obličiek, a kostí. Tento minerál je potrebný pre správnu funkciu nášho mozgu a nervového systému.

Existuje niekoľko ďalších dôležitých výhod, mangánu, ktoré boli obsiahnuté v tomto článku. Čítajte ďalej sa dozvedieť viac o nich.

Mangán - Krátka

Mangán, aktívna zložka enzýmu mangánovej superoxiddismutázy, je nutné pre správnu funkciu enzýmov, absorpcia živín, hojenie rán, a vývoj kostí v tele. Nedostatok mangánu môže spôsobiť bolesti kĺbov, zlé zdravie kostí a problémy s plodnosťou. Štúdie ukázali, že je potrebné, aby sa takmer 12 mg mangánu na dennej báze pre optimálne zdravie.

load...

Tento stopový prvok je silný antioxidant, ktorý vychytáva voľné radikály v tele.

Teraz je dôležitá otázka, ktorá vyvstáva, je, aké sú zdroje mangánu? Tento stopový prvok sa nachádza v premenlivých množstvách v koreniny, byliny, klinčeky, šafran, pšeničné klíčky, otruby, orechy, mušle, ustrice, mušle, kakaový prášok, horká čokoláda, pečené tekvice, tekvica semená, ľanové, sezamové semienka, sezamové maslo, chilli, pražené sójové bôby, a slnečnicové semená.

Ako Mangán je prospešný

 1. Posilňuje kosti
 2. Vychytáva voľné radikály
 3. Kontroluje hladinu cukru
 4. Lieči epilepsie
 5. Ovláda Metabolism Rate
 6. Lieči zápal a Vytknutie
 7. Zabraňuje osteoporóza
 8. Dobrý Pre štítnou zdravie
 9. Zmierňuje PMS Syndrome
 10. Pomôcky Vitamín Absorpcia
 11. Dobré pre zdravie mozgu
 12. Zvyšuje energiu a funkčnú účinnosť v tele

Zdravie Výhody mangánu

Poďme sa pozrieť na spektrum zdravotných výhod mangánu ponúka.

load...

1. Posilňuje kosti

Mangán je nevyhnutný pre normálny vývoj štruktúry ľudskej kostnej (1). To pomáha zlepšiť minerálnu hustotu chrbtice (2). Bolo tiež preukázané, že je prospešné pre ženy po menopauze. Mangán deficit u žien po menopauze môže zvýšiť množstvo stopových prvkov a spôsobiť drobné zlomeniny. Výskum sa deje aby stanovila konkrétny dôkaz, že mangán môže pomôcť predchádzať osteoporóze a mnohých ďalších chorôb.

Späť na obsah

2. Vychytáva voľné radikály

Mangán má antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú jej umožní sledovať aktivitu voľných radikálov v našom tele (3). Tieto voľné radikály môžu poškodiť ľudské bunky a viesť k rakovine a iných škodlivých ochorení. Z tohto dôvodu je nevyhnutné pridať mangánu bohaté zdroje potravy alebo doplnkov do svojho jedálnička, aby sa predišlo riziku mnohých chorôb.

Späť na obsah

3. Ovládacie hladinu cukru

Mangán môže kontrolovať hladinu cukru v krvi v našom tele a pomáhajú predchádzať diabetu. Mangán môže normalizovať syntézu a sekréciu inzulínu v krvi na kontrolu hladiny cukru. To tiež pomáha regulovať nepredvídateľné kvapky na hladiny cukru v krvi, čo uľahčuje život pre diabetikov (4).

Späť na obsah

4. Zaobchádza Epilepsia

Epilepsia je nepríjemné ochorenie, a nedostatok mangánu môže vyvolať epileptické záchvaty. Mangán môže pôsobiť ako vazodilatačné a hrá kľúčovú v liečbe záchvaty v dôsledku svojich antiepileptických kvalít (5). Môžete použiť mangánovej doplnky pre kontrolu menších a väčších epileptické záchvaty.

Späť na obsah

5. Kontroly Metabolism Rate

Reguluje metabolizmus nášho tela je základnou funkciou mangánu. Mangánu aktivované enzýmy sú užitočné metabolizovať cholesterolu, aminokyseliny, sacharidy, a vitamíny, ako je vitamín E a vitamín B1. To tiež pomáha pri správne fungovanie pečene. Mangán môže pomôcť v metabolizme glutamínu (aminokyseliny), a je neoddeliteľnou súčasťou DNA polymerázy (6).

Späť na obsah

6. Zachádza zápal a Vytknutie

Mangánu lieči výrony a zápal tým, že zvyšuje hladinu peroxidu dismutázovou (7). To sa deje v dôsledku svojej antioxidačné vlastnosti. Superoxid dismutáza (SOD), nedostatok môže byť pozorovaná u pacientov s artritídou. SOD má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zmierniť artritídy. Mangán môže prispieť k zvýšeniu syntézy a fungovanie SOD, a tým pomáha zmierniť príznaky ochorenia.

Späť na obsah

7. Zabraňuje Osteoporóza

Mangánové doplnky môžu poskytnúť úľavu od osteoporózy a osteoartrózy, pretože to podstatné minerálne môžete pridať do hustoty kostného tkaniva a denzity. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa špecificky skúmať vplyv mangánu na zdravie kostí (8).

Späť na obsah

8. Dobré pre zdravie štítnej žľazy

Nemusí byť vedomí mnohých ďalších minerálnych doplnkov pre poruchy štítnej žľazy iného jódu, že jo? Ale, mangán je tiež veľmi dôležité pre zdravie štítnej žľazy.

Mangán je nevyhnutný kofaktor rôznych enzýmov, ako je tyroxín, zásadný hormónu štítnej žľazy. Je dôležité udržiavať správnu funkciu štítnej žľazy, aby sa zabránilo zdravotné problémy. To môže byť užitočné, aby udržiavali správnu chuť k jedlu, metabolizmus, hmotnosť, a účinnosť orgánových systémov (9).

Späť na obsah

9. Zmierňuje PMS syndróm

Mnoho žien môže trpieť predmenštruačný syndróm (PMS). Mangán pomáha zvládať nálady a znižuje bolesti hlavy, depresie a podráždenosť. Ženy, ktoré trpia vážnymi príznakmi PMS sa odporúča konzumovať mangánu doplnky (10).

Späť na obsah

10. Aids Vitamín Absorption

Mangán môžu byť užitočné pri absorpcii esenciálnych vitamínov, ako je vitamín B, vitamín E, a minerálnych látok. Hrá dôležitú úlohu v enzymatických reakcií potrebných pre absorpciu a využitie vitamínov získané z potravín (11).

Späť na obsah

11. Dobré pre zdravie mozgu

Mangán je zistené, že je veľmi dôležité pri liečbe mnohých nervové poruchy. Táto vlastnosť mangánu je vzhľadom k dostupnosti superoxiddismutázy, ktorý upratuje voľné radikály z nervových dráh. Mangán sa tiež viaže s neurotransmiterov, tak regulovať prenos elektrických impulzov po celom tele, a zlepšenie kognitívnych funkcií (12).

Späť na obsah

12. Zvyšuje energiu a funkčnú účinnosť v tele

Mangán môžu tiež poskytnúť okamžitú energiu a zabezpečiť riadne fungovanie tela. Reguluje metabolizmus glukózy, čím sa zaistí správne rozdelenie energie v každej bunke organizmu. To tiež zaisťuje správne vstrebávanie glukózy vo svaloch a orgánov (13).

Späť na obsah

Pozor

Hoci mangán ponúka mnoho zdravotných výhod, je potrebné obmedziť jej spotrebu a byť si vedomý jej vedľajších účinkov. Nižšie je uvedených niekoľko vecí, ktoré potrebujete mať na pamäti:

 • Uistite sa, že budete konzumovať sumu predpísanú vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Predávkovanie môže byť fatálne.
 • Nespotrebúvajú mangánovej stravy počas hodiny alebo dvoch podaní antacidá. Je to preto, antacidá je známe, že znižujú absorpciu mangánu v tele.
 • Ľudia, ktorí dostávajú výživu až IV by sa mali vyvarovať konzumácie mangánu stravy úplne.
 • Deti do piatich rokov veku môžu byť zasiahnuté v prípade, že vdychujú mangán.
 • Použitie mangánu s doplnkami chinolónových antibiotík môže byť fatálne.
 • Mangán tvorí trojicu toxických stopových prvkov v tele, a ich nedostatok alebo nadmerné užívanie môže spôsobiť vážne škody. Uistite sa, že ste ju nikdy vdychovať po dlhú dobu, pretože by mohlo viesť k počtu smrteľných chorôb, ako je Parkinsonova choroba.
 • Tí s poruchami pečene nesmie používať mangánu doplnkov, pretože môžu viesť k triašky alebo duševnými poruchami.
 • Ľudia, ktorí trpia chudokrvnosti z nedostatku železa by mal úplne vyhnúť jeho spotrebu, pretože ich telo sa snažia vstrebať čo najviac mangán, ako je to možné.

Verejné zdravie Odporúčania

Diétne príjem odporúčané Národnej akadémie vied pre bežné masy sú nasledujúce.

Stupeň veku - život

Primeraný príjem (za deň)

0-6 mesiacov 0,003 mg
7-12 mesiacov 0,6 mg
1-3 roky 1,2 mg
4-8 rokov 1,5 mg
9-13 rokov, samica

9-13 rokov, mužský

1,6 mg

1,9 mg

14-18 rokov, samica

14-18 rokov, muž

1,6 mg

2,2 mg

19 rokov, žena

19 rokov, muž

1,8 mg

2,3 mg

Tehotné ženy 2,0 mg
Dojčiace ženy 2,6 mg

Je zrejmé z vyššie uvedených výhod, ktoré mangán môžu prispieť k vašej celkovej wellness v mnohých rôznymi spôsobmi.

Dúfame, že vám tieto informácie užitočné. Dajte nám vedieť, ak viete, iné spôsoby, ako začleniť tento dôležitý minerál vo vašej strave.

load...