Starostlivosť o vlasy

Čo je DHT vypadávanie vlasov a ako to liečiť?

Čo je DHT vypadávanie vlasov a ako to liečiť?

Dihydrotestosterón, alebo DHT je androgén, mužský pohlavný hormón, ktorý sa syntetizuje v tele enzýmu nazývaného 5α-reduktázy. Táto vysoko aktívnu formu testosterónu vyrába predovšetkým v nadobličkách, vlasové folikuly, prostaty a semenníkov. DHT je zodpovedný za rôzne mužných vlastností a vlastností, ako je libido, rast vlasov a dokonca agresie. Množstvo DHT produkovaný v ľudskom tele, závisí hlavne od genetických faktorov.

Zmeny v hormonálnu rovnováhu tela sú hlavnou príčinou straty vlasov u mužov i žien. Rozdiely v metabolizme androgénov a zvýšené hladiny DHT u mužov môže viesť k pádu vlasov a mužskej plešivosti, známy ako androgénnej alopécie. Ustupujúce líniu vlasov, rednutie koruny, nerovnomerný vypadávanie vlasov, kompletné vypadávanie vlasov etc sú niektoré viditeľné identifikátory pre mužské plešatosti.

Androgénnej alopécie sa vyznačuje zvýšenou citlivosťou vlasových folikulov na DHT. Táto citlivosť vlasových folikulov na hormóny je spojený predovšetkým s genetickými faktormi, a je teda, dedičná problém. To spôsobuje, že vlasové folikuly zmenšovať a zníženie vo veľkosti, a ďalej vedie k abnormálne produkciou vlasov, skrátiť životnosť vlasových prameňov a plešatenie.

load...

Čo je DHT vypadávanie vlasov:

Papilárne línie alebo papilla vlasov je najdôležitejšou súčasťou vlasového folikulu, ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast vlasov. Papily je zakotvený vo vlasatej časti hlavy, a teda priamo čerpá základné živiny dôležité pre rast vlasového folikulu, z krvných kapilár. Papilárne línie bunky sú tiež zodpovedné za reprodukciu vlasových folikulov. Tieto papila bunky iniciovať tvorbu nových vlasových folikulov delením a rozdelí sa do nových buniek. Teda riadne fungovanie papilárne línie je zodpovedný za rast a udržiavanie zdravých, silných, živené a lesklé zámky.

Avšak, papila obsahuje veľké množstvo androgén receptorov. Tieto receptory sa viažu na DHT a bráni účinnú absorpciu životne dôležitých živín potrebných pre rast folikulov a zároveň negatívne ovplyvňuje životný cyklus folikulov. Životný cyklus vlasového folikulu sa skladá z pokojovej fáze a rastovej fáze. Vzhľadom k prítomnosti DHT a následné podvýživy spôsobené, pokojová alebo spiace fázy folikulov predlžuje. Miniaturizácia je postupné zmenšovanie vlasových folikulov a vzniká ako dôsledok DHT. Zabraňuje vlasu predĺženie a spôsobuje regresiu vlasových folikulov.

Miniaturizácia spolu s nedostatočnou dodávku životne dôležitých živín bráni vytváraniu a udržiavanie zdravých vlasových folikulov, čo vedie ku skrátenému rast vlasov. Zmenený vegetačné obdobie z vlasových folikulov a miniaturizácii, aby vlasy pramene tenšie, ľahšie a jemnejšie, nakoniec viesť k rastu vellus vlasov.

load...

Vellus rast ochlpenia etapa je poznamenaná sporé rastom svetlým, tenké a krátke vlasy na tele, okrem pery, dlane a chodidiel. Vellus vlasy je sotva viditeľný na pokožku hlavy, a teda vedie k čiastočnej alebo úplnej plešatenie u mužov. 95% prípadov plešatenie u mužov boli prisudzované škodlivé účinky DHT na hlave a vlasových folikulov. Väčšie množstvo DHT produkoval, väčšie miniaturizácii vlasových folikulov a tým aj väčšie množstvo vypadávanie vlasov.

Liečby padanie vlasov: DHT

Liečivé látky známe ako inhibítory 5α-reduktázy sa používajú na liečbu tejto DHT spúšťa vypadávanie vlasov. Tieto lieky pomáhajú bojovať s problémom mužskej plešivosti tým, že zvyšuje prietok krvi v folikulov a obmedzovanie produkcie DHT v tele. Tieto lieky však majú viditeľné vedľajšie účinky na organizmus, a preto by mali byť prijaté na základe odporúčania lekára. Udržanie správnej výživy a zdravej stravy je tiež nevyhnutne dôležité, aby v boji proti tomuto problému vlasy. Rôzne vlasové kúry sú užitočné pri liečbe androgénnej alopécie a výber liečby by mala byť vykonaná podľa anamnézy pacienta, životného štýlu a osobné preferencie.

load...