Noviny

Fenylalanín Použitie, vedľajšie účinky a možné vedľajšie účinky

Fenylalanín Použitie, vedľajšie účinky a možné vedľajšie účinky

Zhrnutie

Fenylalanín je klasifikovaný ako esenciálne aminokyseliny. To znamená, že telo neprodukuje fenylalanín samo o sebe, ale musí ho získať od potravín a doplnkov. Aminokyseliny slúži ako základ pre syntézu bielkovín v tele. Vzhľadom k tomu, že môže prekročiť bariéru medzi krvou a mozgom, má priamy vplyv a vplyv na chémiu mozgu. Vnútri telesa, fenylalanín je možné previesť na tyrozín, inú aminokyselinu, ktorá sa využíva pre syntézu dvoch hlavných neurotransmiterov: dopamín a noradrenalín, obaja podporovať bdelosť a zamerania.

Fenylalanín má tiež vzťahy s početnými centrálnej nervovej sústavy akcií, rovnako ako vplyv na náladu, vnímanie bolesti a do pamäti a učenia. Má tiež vplyv na potlačenie chuti do jedla. Spoločné použitie fenylalanínu zahŕňajú liečbu artritídy, depresie, migrény, Parkinsonovej choroby a schizofrénie.

Ako východiskový bod záujmu, fenylalanín je hlavnou zložkou aspartámu, ktorý je vnímaný ako jeden z najnebezpečnejších potravinárske prídavné látky používané dnes (1).Two hlavné zložky aspartám (fenylalanínu a kyseliny asparágovej), sú známe ako chirálnej zložky, má dva izoméry, ktoré sú iné ako nad sebou dvojité zrkadlové obrazy jeden druhého. Metabolizmus rozkladá aspartám do jej špecifických častí: fenylalanín, kyselina asparágová, a metanol. Obavy z príliš fenylalanínu v potrave sú diskutabilné. V skutočnosti, navyše fenylalanín je rozdelená do acetoacetátu a fumarát, z ktorých oba sú súčasťou bežného energetického metabolizmu.

load...

Vzhľadom k tomu, kyselina asparágová a fenylalanín sú aminokyseliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v potravinách, ktoré obsahujú proteíny, zdravé telo je schopný ich spracovanie. Neprispievajú k zdravotných problémov u väčšiny jedincov. Avšak jedinci, ktorí s diagnózou fenylketonúriou sa odporúča vyhnúť sa aspartam. Niekto diagnostikovaný s takým genetickým defektom, musí mať na pozore pri sledovaní príjme fenylalanínu.

Jeden článok, "Aspartam: zďaleka najnebezpečnejšie látky pridáva do väčšiny potravín dnes" (2) definuje rad nežiaducich účinkov hlásených k FDA týkajúce sa prídavných látok v potravinách. Podľa Mercola (3) (pozri tabuľku), len niekoľko nežiaduce účinky spojené s aspartamom patria tie v nasledujúcej tabuľke. V skutočnosti, viac ako 90 dokumentované príznaky boli spojené s aspartam.

Bolesti hlavy - migréna Závrat Záchvaty Nevoľnosť Necitlivosť
Svalové kŕče Prírastok hmotnosti Vyrážky Depresia Únava
Podráždenosť Tachykardia Nespavosť Problémy s videním Strata sluchu
Palpitácie srdca Ťažkosti s dýchaním Úzkostné útoky Nezmyselná reč Strata chuti
Tinitus Vertigo Strata pamäte Bolesť kĺbov

load...

Pokiaľ ide o množstvo chorôb, ktoré boli spojené s aspartam (spustilo alebo dokonca horšie spotrebu), ktoré sú definované v nasledujúcej tabuľke (4) [1]:

Mozgové nádory Roztrúsená skleróza Epilepsia Syndróm chronickej únavy Parkinsonova choroba
Alzheimerova choroba Mentálna retardácia Lymfóm Vrodené chyby Fibromyalgia
Cukrovka

Čo by ste mali vedieť 

 • Aspartám - umelé sladidlo (non-sacharín), použitý ako náhrada cukru v rade nápojov a jedál. Medzi najčastejšie formy aspartámu sú predávané ako Equal® alebo NutriSweet®. Podľa American Cancer Society, to je zložený z dvoch aminokyselín: fenylalanínu a kyseliny asparágovej.
 • Fenylalanín je považovaný za esenciálna aminokyselina, že telo potrebuje, ale neprodukuje samo o sebe. Iba jedna forma fenylalanínu (L-fenylalanínu), môže byť prijaté od potravín.
 • Molekulárnej vzorec L-fenylalanínu je C9H11NO2. 

Telo rozkladá aspartám do fenylalanínu, metanolu a kyseliny asparágovej (5). [2] Zatiaľ čo mnohí spotrebitelia majú obavy o účinku metanolu, množstvo metanolu v dôsledku rozpadu aspartámu v tele, sú nižšie, než je nájdený s mnohých prírodných biopotravín. V skutočnosti, v závislosti na American Cancer Society, liter diétne sódy zahŕňa spotrebu 55 mg metanolu. Liter ovocné šťavy? 680 mg (6). [3]

Čo sa týka spotreby, US Food and Drug Administration (FDA) odporúča nie viac ako 50 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) odporúča prípustný denný príjem v dávke 40 mg na kilogram.

Čo to znamená pre spotrebiteľov? Typický dospelý váži asi 165 libier, bude musieť konzumovať viac ako 3.750 mg aspartámu denne. Napríklad, 12-unca strava sóda obsahuje približne 192 mg aspartámu. Paket sladidlá obsahuje 35 mg. Opäť platí, že v závislosti od American Cancer Society, dospelej osoby, ktorá váži 165 libier by piť viac ako 19 plechoviek diétne sódy alebo konzumovať 107 pakety sladidlo ísť cez odporúčanej dennej dávky (7). [4]

Mechanizmus účinku

Fenylalanín je transformovaný do tyrozín v tele. Tyrozín je aminokyselina nutná pre tvorbu proteínov, rovnako ako množstvo chemických látok v mozgu, ako je adrenalín, noradrenalín, hormóny štítnej žľazy, a L-dopa (8). [5] Je dobre známe, že noradrenalín má vplyv na náladu, a preto rôzne formy fenylalanínu obyčajne bolo navrhnuté v liečbe depresie.

Fenylalanín má úzky vzťah k tyrozín, ktorý len sa líši od fenylalanínu raz hydroxylovú (OH) skupinu (viď obrázok vľavo zdvorilosti http://pdb101.rcsb.org/). Fenylalanínhydroxylázy enzýmy, boli nájdené v pečeňových bunkách a umožňujú premenu fenylalanínu do tyrozínu.

Nadmerné množstvo fenylalanínu v strave prispieva k možným duševnými poruchami. Prompt liečba môže zvrátiť niektoré príznaky.

Ako sa to brať

Fenylalanín je komerčne dostupná v L-, D- a DL-fenylalanín foriem. Oni nie sú stvorení sebe rovní. L-fenylalanín je považovaný za esenciálna aminokyselina, pre človeka, a proteíny obsahujú túto formu fenylalanínu.

L "L" v prednej časti aminokyselín alebo iných doplnkov, znamená, že je vo svojej voľnej forme. Inými slovami, to znamená, že, že aminokyselina nie je pripojená na inú aminokyselinu. L- forma fenylalanínu je najčastejšia forma, v ktorej je aminokyselina začlenená do syntézy bielkovín v tele. To je prirodzená forma aminokyseliny nájdené v proteínoch. L-fenylalanín sa nachádza v takmer akejkoľvek potraviny, ktoré obsahuje bielkoviny, vrátane mäsa, hydiny, rýb, mlieko a mliečne výrobky, sójové výrobky a množstvo semien a orechy. Aspartam, umelé sladidlo, s vysokým obsahom fenylalanínu (9) [6].

D- "D" označuje synteticky vytvorené aminokyselinu. "L" značí Levo (vľavo) a "D" stojan pre Devo (vpravo). Doľava alebo doprava, označenie definuje otáčanie špirálové chemickej štruktúry molekulárnej. Napríklad, niektoré proteíny v rastlinných a živočíšnych tkanív, sú vyrobené z "L" formy aminokyselín, ktoré sú považované za viac kompatibilný s ľudskou biochémie. D- forma fenylalanínu vystupuje ako liek proti bolesti. Klasifikovaný ako zrkadlový obraz L-fenylalanínu vykonané v laboratóriu, D-fenylalanín, nie je nájdený v žiadnom zdrojov potravy, ale je vyrobená v laboratóriách. Funkcia D-fenylalanínu, aspoň pokiaľ ide o ľudí, zostáva neistý (10). [7]

DL- len "DL" znamená prírodnej forme fenylalanínu bežne vyskytujú v potravinách s vysokým obsahom bielkovín. DL-fenylalanínu obsahuje dve rôzne formy fenylalanínu. L- forma sa skladá z prírodných látok, ktoré sa nachádzajú v potravinách, bohaté na proteín. V D-forma definuje synteticky vytvorené aminokyselinu. DL-fenylalanín sa bežne používa na zmiernenie menšie depresii a ako liek proti bolesti. Čím DL forma nie je účinné iba v niektorých situáciách v potlačení bolesti, ako je napríklad, že spojené s artritídou, ale môže slúžiť ako základ pre syntézu proteínov. Táto forma fenylalanínu je kombinácia prírodného aj syntetického fenylalanínu. DL-fenylalanín je synteticky vytvorený s 50% D-fenylalanínu a 50% L-fenylalanínu.

Stručná história z prevádzky fenylalanínu

Early výskum (circa 1970 a 1980) propaguje využívanie fenylalanínu v liečbe niektorých foriem depresie. Fenylalanínu doplnky boli použité s rôznymi výsledkami, pre rad zdravotných problémov a otázok. Podľa University of Michigan zdravotníckeho systému:

Depresia: približne 3 až 4 gramy L-fenylalanín alebo 150 až 200 mg DL-fenylalanín denne.

Výsledky :. Zlepšená nálada / pozícia u depresívnych jedincov (11) [8]

Bolesť: približne 1500 mg denne.

Výsledok: Niektoré účinnosť pri blokovaní enzýmov, ktoré sa podieľajú na telo vyrobené lieky proti bolesti. Môžu byť účinné pri liečbe niektorých chronickej bolesti (12) [9].

Alternatívna liečba navrhnutý Carl Loder (známy ako Carl Loder režim), bol použitý ako prírodný prístup liečby sklerózy multiplex, ktorý využíva a kombinuje fenylalanín s lofepramín (antidepresívum nie je k dispozícii v USA), rovnako ako intramuskulárnu (IM) injekcie vitamínu B12. Avšak klinický výskum nebol stanovený žiadny účinok alebo podporu v výhody tohto alternatívneho lekárske terapiu pre liečenie MS. Výskum pokračuje v tejto oblasti (13). [10]

Príznaky fenylalanínu deficitom

Fenylalanín nedostatky môžu produkovať jeden alebo viac potenciálnych symptómy, vrátane, ale nie sú obmedzené na:

 • Problémy s pamäťou a zameraním
 • Nechutenstvo
 • Nedostatok energie
 • Zmätok
 • Znížená povedomie / bdelosť

Osoba, ktorá nemá potrebnú fenylalanínhydroxylázy aktivitu enzýmu premeniť fenylalanín na tyrozín nie je schopná normálne metabolizovať fenylalanín, čo má za následok stav, známy ako fenylketonúriou alebo PKU. Namiesto toho, aby konverzie na tyrozínu, tieto nadmerné množstvo fenylalanínu sú prevedené na phenylketonurias, ktoré sa objavujú v moči. V týchto prípadoch, bez liečby môže prispieť k mentálnej retardácii (14). [11]

PKU môže spôsobiť nezvratné poškodenie mozgu u malých detí, ak sa nelieči s niekoľkými prvých týždňov po narodení. V súčasnej dobe, aspoň v USA, novorodenci sú testované na PKU počas 48 až 72 hodín po narodení. Ak nie je liečená, deti často diagnostikovaný s hyperaktivitou, niekedy s autizmom správanie, ako je kývanie alebo nepravidelný pohyb ruky (15). [12] Človek s diagnózou PKU musí vyhnúť potraviny alebo nápoje, ktoré obsahujú fenylalanín a je odporúčané, aby sa tyrozín doplnkami. To je zásadné pre vývoj mozgu.

PKU zvyčajne prezentuje s početnými prejavmi a symptómy (16) [13], vrátane:

 • Mentálna retardácia
 • Odd držanie tela
 • Trápne chôdze
 • Epilepsie
 • Ekzém
 • Šedý zákal
 • Brain kalcifikácie

Vedecké štúdie chýba

Tam je nedostatok vedeckých štúdií a záujem fenylalanínu, ak jej potenciál ošetrenie v celej rade zdravotných scenárov, ako je napríklad liečba príznakov Parkinsonovej choroby, chronickej bolesti a depresie. Po počiatočnom závane vzrušenie v roku 1970, 1980 a čoskoro 1990, boli vykonané niekoľkými výskumy do takéto použitie.

Chronická bolesť

D-fenylalanín prešiel celkom dosť zameraného výskumu v liečbe chronickej bolesti. Veľmi málo štúdií sa overila účinnosť D-fenylalanínu poskytovať overiteľné a pozitívne výsledky. Malý počet štúdií, ktoré boli vykonané nedostatok detailne, má za následok, a prípadne dohľad. V posledných 20 rokoch, žiadne kontrolované a randomizovanej klinickej štúdie sledovali výhody fenylalanínu v rokovaní s chronickou bolesťou. Je potrebný ďalší výskum, pokiaľ ide o účinnosť, rovnako ako bezpečnosť na toto použitie. Avšak, boli popísané niekoľko málo štúdií o použití D-fenylalanínu v znižovaní chronickej bolesti, aby žiadne priaznivé účinky podávania placeba.

Fenylalanínu ako antidepresívum 

Od roku 1970, rad štúdií, ktoré boli vykonané, pokiaľ ide o využívanie fenylalanínu ako spoľahlivú formu liečby depresie. Rovnako ako u štúdií týkajúcich sa jeho použitia pre liečenie chronickej bolesti, nedostatok štúdií sa nepodarilo napriek tomu produkovať overiteľné výsledky týkajúce sa jeho vplyv na náladu, aj keď niektorí jedinci hlásili zlepšenie nálady pri užívaní fenylalanín. Mechanizmus účinku fenylalanínu v mozgu chemickej výroby (vrátane noradrenalínu a dopamínu), je považovaný za hlavnú silou zvýšenej nálady, ale opäť, je potrebný ďalší výskum overiť účinnosť.

Fenylalanín a pyroxén boli použité s rôznymi výsledkami pre schizofréniu, ale jeho použitie v liečbe depresie, úzkosti, alebo bipolárnych porúch vyžaduje ďalší výskum. Štúdie vykonané v roku 2009 ( "Konvergentné vzorov spojenie medzi fenylalanínhydroxylázy variantov a schizofrénie v štyroch samostatných vzorkách") (17) [14] skúmali potenciálne spojenie medzi génovými mutáciami fenylalanínhydroxylázy a schizofrénie, ale nedostatok následných do sily štúdia bola pozastavená výskum.

Skoršie štúdie preukázali jednoznačné zlepšenie nálady v skupinách ľudí diagnostikovaných s rôznym stupňom depresie. Jedna štúdia, publikovaná v roku 1975, testoval použitie DL-fenylalanínu v skupine 23 pacientov, ktorí nereagovali na tradičné IMAO. Boli uvedené medzi 50 a 100 mg fenylalanínu denne po dobu 15 dní. Výsledky ukázali, že 13 pacientov došlo k zlepšeniu po 13 dňoch liečby (18). [15]

V roku 1977 štúdie uverejnenej v časopise Journal of Neural Transmission testované 20 pacientov s diagnózou depresie. Dostali 75 mg do 200 mg fenylalanínu denne po dobu 20 dní. "Významná" zlepšenie nálady boli zaznamenané u štyroch pacientov, bolo osem, vytvrdený ', a štyri mala miernu alebo strednú reakcie na liečbu. Posledné štyri nevykázala žiadne zlepšenie. (19) [16]

V roku 1984 bola vykonaná štúdia kombináciou fenylalanín selegilínom, antidepresívami. Do štúdie bolo zapojených 155 pacientov s diagnózou depresie. Takmer 90% ambulantných pacientov zúčastňujúcich sa štúdie ukázali, efektívne výsledky, zatiaľ čo 81% hospitalizovaných pacientov vykazovali pozitívne výsledky. Rovnaké výsledky boli zaznamenané v roku 1991 v článku publikovanom v Journal of Clinical Psychiatry (20). [17]

Obmedzené dvojito zaslepené a porovnávacie štúdie zistili, že L-fenylalanín a DL-fenylalanín môžu byť účinné pri jeho použitie ako antidepresíva, podobný tomu, ktorý imipramínu. A starší (1970) Štúdia stanovená účinnosť D-fenylalanínu v dávke 100 mg denne proti rovnakej dennej dávke imipramín (21). [18]

Terapeutické dávky a využíva fenylalanínu depresie 

Terapeutický odporúčané dávkovanie pre priemery D-fenylalanín 100 až 200 mg denne pri liečbe depresie (22) [19]. Avšak štúdie testovanie tejto dávky bol pomerne malý a krátkodobé (60 osôb po dobu 30 dní), pričom oba viedlo podobnými účinkami. Pre väčšinu je fenylalanín pracoval pomerne rýchlo, približne za 15 dní pre znateľné zlepšenie.

Ďalšie malé štúdie (dvojito slepá) v zábere ďalšia malá skupina ľudí, (27), ktorí dostávali medzi 150 a 200 mg DL-fenylalanínu denne. A druhá skupina dostávala 100 až 150 mg denne imipramín. Výsledky po 30 dňoch ukázal podobné štatistické výsledky (23). [20]

Ďalšie štúdie zahŕňajúce terapeutické použitie fenylalanínu pre liečbu depresívnych porúch pokračovala do 1980, s niekoľkými vedecky overiteľné a zmysluplné výsledky. Ako také, ďalšie štúdie týkajúce sa požaduje, placebom kontrolovaná, rovnako ako dvojito slepých štúdiách týkajúcich sa použitia fenylalanínu pre depresie.

Parkinsonova choroba

Niektoré výskumy boli vykonané, pokiaľ ide o potenciál fenylalanínu ako súčasť liečebného plánu na zníženie príznakov Parkinsonovej choroby. Štúdie na zvieratách naznačujú možnosť fenylalanínu s cieľom zlepšiť chôdzu, rovnováhu, zníženú tuhosť, depresia, rovnako ako ťažkosti reči bežne spojenú s podmienkami, s Parkinsonovou chorobou. Do dátumu, sa neuskutočnili žiadne štúdie na ľuďoch.

Pokiaľ ide o terapeutické použitie fenylalanínu v liečbe príznakov Parkinsonovej choroby, boli zaznamenané problémy týkajúce sa bezpečnosti. Staršie štúdie (stredná - 1970) ukázali, že použitie aminokyselín, ako je D-fenylalanín a L-metionínu, môže spôsobiť viac škody ako úžitku, podľa dvoch štúdií, uverejnené v časopisoch datovania v polovici - 1980.

Novšie Článok publikovaný v neurológii v roku 1993, "použitie aspartám u Parkinsonovej choroby" (24) [21] zistili, že vo veľmi malej študijnej skupiny (18 pacientov s diagnózou Parkinsonovej choroby s kolísaním proteín citlivý motorových) bol v dávke 600 až 1200 mg aspartámu (alebo placebo) v jedinom crossoveru, dvojito zaslepenej štúdii. 600 mg aspartámu bolo hlásené, že nemá žiadny vplyv na stav motora alebo plazmy PA. Na druhej strane, je 1200 mg dávky aspartámu zvýšila plazmatické PA, a zároveň žiadne výhody vo výkone motora boli vnímané, nemali klesať jeden. V dôsledku toho sa zistilo, že ťažké používanie prípravkov obsahujúcich aspartám sladidlá nemala žiadny negatívny vplyv na pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie použitia 

Doplnkové formy fenylalanínu a ďalších produktov, ktoré obsahujú umelé sladidlá, ako je aspartám sa neodporúčajú tehotným ženám a každého jedinca s diagnózou diabetes, úzkosti, už existujúceho pigmentované melanómu, vysoký krvný tlak alebo fenylketonúriou.

U tehotných žien, fenylalanín môže negatívne meniť rast mozgu u vyvíjajúceho sa plodu. To sa týka sladidlá, ako je aspartám, ktoré tiež obsahujú vysoké hladiny fenylalanínu.

Interakcie

Fenylalanín má potenciál interagovať a interferovať s radom liekov. Je dôležité, aby bol niekto liečení liekmi vždy overiť s lekárom, pokiaľ ide o bezpečnosť používania fenylalanínu doplnky alebo akékoľvek produkty, ktoré ho obsahujú. Niekoľko liekov s možné interakcie s fenylalanínu zahŕňajú:

Antipsychotiká (vrátane antipsychotík) - L-fenylalanín môžu interagovať s liekov predpísaných v liečbe tardívna dyskinéza, čo je pomerne bežné a závažný vedľajší účinok, ktorý môže nastať, keď sú jednotlivci pri neuroleptiká. Tardívna dyskinéza je neurologická porucha, ktorá spôsobuje nedobrovoľné a často nezvratné, omeškaná, a neobvyklé pohyby tvárových čŕt, a niekedy zahŕňa končatín alebo trupu.

Niekoľko neuroleptiká, že fenylalanín môžu interagujú alebo interferovať s zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na:

 • Haloperidol
 • Chlórpromazín
 • Flufenazín
 • Trifluoperazín
 • Fenytoín (Dilantin)
 • Kyselina valproová (Depakote a Depakene)
 • Karbamazepín (Tegretol)

(Inhibítory monoaminooxidázy) MAO - viac obyčajne známy ako antidepresíva, MAO sú staršie formy liekov, ktoré, aj keď nie bežne používaný dnes, sú stále na trhu. Niektoré z najbežnejších monoamíny Oxidase inhibítory, ktoré interferujú s fenylalanínu zahŕňajú:

 • Fenelzín (Nardil)
 • Izokarboxazid (Marplan)
 • Sulfát tranylcypromín (Parnate)

Uvedomte si, že užívate niektorý z vyššie uvedených IMAO s fenylalanínu môže začať ťažkú ​​hypertenznú krízu, ktorá môže viesť k mŕtvici alebo srdcový infarkt.

Poznámka: - Každý, kto brať MAOI by sa mali vyhnúť akejkoľvek doplnky a potraviny, ktoré obsahujú fenylalanín.

Levodopa - Bežne je predpísané v liečení Parkinsonovej choroby zníženie príznakov, niekoľko správ si všimli, že fenylalanín môže prispieť k zníženiu účinnosti levodopy (značky SINEMET). Predpokladá sa, že fenylalanín obmedzuje absorpciu levodopy a môže v skutočnosti zhoršiť Parkinsonovej podmienky (25). [22]

Baklofén - Absorpcia baklofénu (značkou Lioresal) môže byť prerušený s použitím fenylalanínu. Bežne sa predpisuje na zníženie a poskytnúť úľavu od svalové kŕče často spojených s ochorením alebo záchvatové ochorenia Parkinsonovou pacienti sú varovaní, aby sa zabránilo pri baklofén s jedlom, a to najmä tie, ktoré majú vysoký obsah bielkovín, ako aj s prípadnými doplnkami alebo výrobkov obsahujúcich fenylalanín.

Selegilín - selektívny inhibítor MAO, selegilín (obchodné značky Eldepryl alebo deprenylem), v kombinácii s L-fenylalanínu, môže zvýšiť antidepresívne účinky fenylalanínu, a je potrebné sa vyhnúť sa dohromady.

Záver 

Fenylalanín hrá dôležitú úlohu v rade procesov v tele. Avšak, príliš veľa na niečo môže viesť k problémom. Pri posudzovaní užívanie doplnkov alebo používanie umelých sladidiel, byť si vedomý svojho aktuálneho zdravotného stavu. Ak ste bol diagnostikovaný s akýmkoľvek zdravotným stavom, poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, ak ide o potenciálne interakciu fenylalanínu so všetkými v súčasnosti predpisovaných liekov, cez-the-counter produkty, a dokonca aj bylinných doplnkov.

load...