Zdravie a wellness

Je jedenie bielej ryže zdravé pre vás?

Je jedenie bielej ryže zdravé pre vás?

Niet divu, že bol tento výrok v obehu po celom - že hnedá ryža je zdravší variant. Ale potom je to to, čo vy na to? Máte konzumovať biela ryža denne? Alebo je hnedá ryža váš preferovanou voľbou? Podľa odborníkov, čo je zdravšie variant?

Tento príspevok má odpovede. Chceli by ste ich poznať? Pokračuj v čítaní!

Biela ryža:

Biela ryža je populárno použitý forma ryža. Ak je z ryžových otrúb sa odstráni a ryža je leštený, skončíme s bielou ryžou. To má rad výhod, a obsahuje 90% sacharidov, so zvyškom 10% skladajúci sa z 8% proteínu a 2% tuku (1).

load...

Hnedá ryža:

Hnedá ryža je prirodzene sa vyskytujúce forma ryža. To nie je spracovaná a obsahuje väčšinu z otrúb, čo je na živiny bohaté súčasťou tohto druhu ryže. Obsahuje tiež nižšie percento sacharidov, ale má vyššie percento tuku v porovnaní s bielej ryže (2).

Je biela ryža zdravé jesť?

Pokiaľ ide o živiny, hnedá ryža je oveľa lepší ako biela ryža. Avšak, môžeme konštatovať, že hnedá ryža je v skutočnosti zdravší ako biela ryža? No, ešte nie.

Ak chcete získať objektívny pohľad, musíme sa pozrieť na niektoré kľúčové rozdiely medzi hnedej a bielej ryže.

  1. Biela ryža je leštený a klíčky a otruby sú z nej odstránené, zatiaľ čo hnedá ryža má stále klíčky a otruby. Zárodok môže žltnutiu pomerne rýchlo, a väčšie množstvo polynenasýtených mastných kyselín sa ľahko oxiduje, čo vedie k mnohým nežiaducich účinkov v tele (3). To v podstate znamená, že všetky živiny bohaté otruby môžu viesť k potenciálne ťažkých príznakov.
  2. Hnedá ryža obsahuje viac vlákniny ako biela ryža. Otruby je to, čo obsahuje najvyššiu koncentráciu vlákien. Aj keď je to dobrý doplnok pre ľudí, ktorí nemajú jesť vlákno, pre ľudí, ktorí majú dostatok vlákniny v strave je treba dávať pozor. Nadbytok vlákniny môže viesť k črevnej plyn, kŕče v bruchu a nadúvanie (4).
  3. Hnedá ryža tiež obsahuje niekoľko anti-živín, čo sú látky, ktoré inhibujú absorpciu živín a vyhnať živiny zo svalov a tkanív. Takže meč je dvojsečný, rovnako ako hnedá ryža získať viac živín a ďalších anti-živín rovnako.
  4. Obvykle kyseliny fytovej je hlavným anti-živina, ktorá sa obvykle odstrániť namočením hnedá ryža. Avšak štúdie k záveru, že kyselina fytová stále zostáva v otrubách aj po namočení a hnedá ryža na viac ako 20 minút.

Biela ryža bola často odložil kvôli vysokému množstvo škrobu, ktoré obsahuje. Zdravie-aktivisti skočiť zbraň a zároveň s oznámením, že škrob je veľmi nezdravé pre telo. Kľúčovým slovom je tu nadbytok. Škrob je úplne nevyhnutné pre telo, a tie, rovnako ako väčšina ostatných ľudí závislých na škrobu pre základnú výživu (5). Tak dlho, kým si nie ste jesť len biela ryža, množstvo škrobu by nemala mať vplyv na vaše telo v drastickým spôsobom.

load...

Škrob je spojený s vypínacou glukózu dole, a to prispieva k zvýšeniu hladiny inzulínu, ktorý môže rýchlo prerásť do inzulínovej rezistencie. Avšak, musíme glukózu fungovať. Glukóza, že pochádzajú zo škrobu a sacharidov nevedie k inzulínovej rezistencie. Inzulínová rezistencia je spôsobená neschopnosťou buniek sa absorbovať glukózu (6).

Záver:

Hnedá ryža je bohaté na živiny a obsahuje veľké množstvo vlákniny. Výrazný stopa anti živín, ako sú kyseliny fytovej, ktoré inhibujú absorpciu minerálov, nerobí zdravší variant, než bielej ryže. V skutočnosti tieto vlastnosti majú len zdôrazniť, ako biela ryža je lepšia ako hnedá ryža. Biela ryža neobsahuje nadbytočné PUFA; ani to obsahovať choroboplodné zárodky, ktoré zase zatuchnuté rýchlo.

Takže, je biela ryža zdravé jesť? Odpoveď na otázku, biela ryža je určite zdravé pre vás. Takže nebojte sa a jesť tú misku bielej ryže ste boli vyhnúť tak dlho. Ak použijete hnedú ryžu alebo poznáte niekoho, kto robí, povedz im o tieto informácie teraz. Prosím, podeľte sa o svoje myšlienky a názory tu. Zanechať komentár nižšie.

load...